.

.
Bumerang - Yazarkafe


19 MAYIS

19 MAYIS

YASAK SİTELER

15.9.12

0
CHP nde Ne Değişti


DAĞ FARE DOĞURDU. CHP nde DEĞİŞEN SADECE İSİMLER.

Biliyorsunuz CHP nin 34 ncü Olağan Kurultayı 17-18.Temmuz.2012 günü toplanmıştı. Genel Başkanlık için yarış yoktu ve Kemal Kılıçdaroğlu yeniden CHP başkanı olarak seçildi, ancak umutlanmıştık hepimiz, kurultaydan sonra büyük değişimler olacak ve iktidarın karşısına güçlü bir alternatif  parti olarak çıkacak diye düşünmüştük, bekledik günlerce değişim hareketlerini.

Nihayet beklenen değişim açıklandı, açıklandıda değişen neydi. 
Sizleri bilmem ama ben hayali sükuta uğradım doğrusu çünkü değişen sadece isimler, birkaç uygulamalar okadar.
Oysaki “CHP ve İktidar” başlıklı makalemizde açıkladığımız gibi CHP nin  içinde bulunduğumuz batı ekonomi sistemine uyum sağlamasıydı, sadece beklediğimiz değişim.

Ülkede biraz gazete, kitap karıştırmış yada görsel basını izlemiş olan herkesin vede tüm CHP lilerin bildiği bir gerçeği bir türlü kabullenemedi, üyeleriyle, delegeleriyle, kurmaylarıyla, vekilleriyle yılların partisi CHP.

Kapitalizm sistemini benimseyen ülkelerin oluşturduğu bir blog içinde bulunan ülke, oyununu o sistemin kurallaıra göre oynamak zorundadır.

İktidara gelmekde, onlarla yarış edebilmekde ancak bu kurallar içinde mümkün olur. Aksi takdirde “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” hikayesine benzer gayretler.

Beğenelim beğenmiyelim, 1950 lerden sonra ekonomi literatüründe esamesi geçmeyen ve adına “karma ekonomi” denilen bir sistemle Türkiye ekonomisi, Özal Hükümetlerine kadar devam etmişti. Özal ve sonrası dönemlerde iyneyle oya yapar gibi liberal ekonomi sistemi işlenmeye başlamış ve nihayet Kemal Derviş’in getirdiği kararlar sonucunda Liberal Ekonomi sistemi Ülkemize tam olarak yerleşmiş oldu.

Hal böyle iken CHP deki ilk ve önemli değişim kayıtsız şartsız bu sistemi kabullenmesidir. Demokrasilerde her tür görüşü benimseyen yada birtakım sistemlere karşı düşünce üreten partilerin olması doğaldır. 
Kimi parti sosyalizmi, kimi parti ırkçılığı, kimi parti şeriatı ve benzerlerini benimsemiş olabilir ama bu partiler hiçbir zaman iktidar alternatifi olamadıkları gibi ana muhalefet partiside olamazlar, sadece basit bir tabirle uç partileridir bunlar.

CHP biz ana muhalefet partisiyiz ve iktidara talibiz diyorsa, ozaman uç partilerin söylem ve politikalarından uzak durmak zorundadır, bu politikaların en başında da ekonomi politikası yer almaktadır. 
Partileri iktidara getirende, indirende ekonomi politikası ve ekonomik olaylardır.
 ,,
Değişim beklediğimiz CHP nde kurultay sonrası neler değişmiştir görelim :
1-Ülkede, dünya konjöktörü göz önüne alınarak içinde bulunduğumuz batı bloku ekonomi politikaları uygulanacaktır, yani liberal ekonomi.Diyormu HAYIR.

2-Liberal ekonomi gereği ekonomi alanında öncelik özel sektördedir. arkasına “ama” ekini koymadan. Diyormu HAYIR.

3-Devlet; sadece sağlık, savunma, eğitim, emniyet ve benzer görevleri yerine getirir, ekonomik alandan elini çeker ve iç-dış özel sektör yatırımları için alt yapı temin eder, hazırlar, her türlü yatırımı özendirmek için teşvik planları uygular, bürokratik kolaylıklar sağlar. Diyormu HAYIR.

4-Vergi oranlarında, az kazanandan çok az, çok kazanandan ise kat kat yüksek oranda vergi alınır, hiç kazancı olmayanlardan vergi alınmaz diye dolaylı vergileri kaldıralım düşüncesinden vazgeçtik. Diyormu HAYIR.

5-Günümüze gelinceye kadar Parti Başkanları, ya bürokrattır yada eşdeğer mesleklerden seçilir, neden ticaret ve üretim dallarında söz sahibi olanlar bırakın seçilmeyi aday dahi gösterilmezler.Bunun nedeni hiç Araştırıldımı HAYIR.

6-Buna benzer Yönetim Kademelerinde ve Millet Vekili Seçimlerinde ağırlık yine bürokrat ve eşdeğer mesleklerdedir. Bu ağırlık Ticaret erbabı lehine neden dönüştürülmez. Araştırıldımı HAYIR.

7-Şu anki yönetim kademesi ve Millet Vekilleri içerisinde kaç tane ticari kesimden kişi vardır. Hiç gündeme geldimi HAYIR.

8-Bugün için Ülkemiz içinde faaliyet gösteren aşağıdaki özel sektör ağırlıklı, Oda, Borsa ve Derneklerden hangisi size destek oluyor.. Araştırması Yapıldımı HAYIR.

Ticaret Borsaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Sanayi Odaları
Deniz Ticaret Odaları
Tüsiad, Tügiad, Müsiad, Atiad, İşad, Giad, Esob.

Sonuç Olarak :

BU GÜNÜN TÜRKİYE’sinde BU KADAR “HAYIR” lar VARKEN HALA BİZ İKTİDARA TALİBİZ DİYORSANIZ YANILIYORSUNUZ CHP YÖNETİMİ.
Muhalefette olmanız, ana muhalefet partisi unvanınız şu an için, ülkeyi sonu bilinmez karanlık ufuklara götüren iktidarın bu gidişine engel olamıyor olamazda.

Bizde isterdik Atatürk CHP nin tüm ilkeleriyle iktidara gelmesini ama 60 yıldır denedik olmuyor olmuyor.
Muğla gibi bir ilin Milletvekili kürsüye çıkıp " Bütün Liselerimiz imamhatip okuluna dönüşecek inşallah" diyebiliyorsa ve önünde hiç bir engel tanımayan, dünyaya yön verebilen Obama'dan kat kat daha  fazla yetkileri elinde bulunduran bir Başbakan'nın tek bir cümlesiyle 4+4+4 rezaleti kanunlaşıp yürürlüğe girebiliyorsa, ben böyle istiyorum dediği her konu anında kanun olabiliyorsa artık tuz kokmuş demektir.

Güzel Türkiye'miz karanlık günlerin arifesindedir artık, duyguları geride bırakıp gerçekleri görerek  mantığımızla hareket etmenin zamanı çoktan gelmiştir.

Biran önce ve hiç gecikmeden gerekli değişimlere adım atmanız hem sizin hemde ülkenin yararına olacaktır. Fikir bizden Eylem sizden.

BENZER KONULAR :
Kemal Kılıçdaroğlu Profil
CHP ve Kılıçdaroğlu
Herkes İçin CHP
CHP ve İktidar
CHP Kurultayından Beklenenler
CHP nin Başarısızlığı (Yorumlar)
CHP nde Belirsizlik ve Karmaşa
CHP ile MHP Elele.
CHP , 6 Ok ve Kapitalizm.

ETİKETLER : KEMAL KILIÇDAROĞLU - CHP - KEMAL DERVİŞ - KARMA EKONOMİ - TUSİAD - TUGİAD - MUSİAD - ATİAD - İSAD - GİAD - İMAM HATİP DKULLARI
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum GönderBUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİRTARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

FOREX
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
ADİL IŞIK