Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

10.5.20

0
Anneler Günü ve Tarihçesi

ANNELER GÜNÜ ve TARİHÇESİ 


Hemen hemen dünyanın her yerinde, annelerin toplumdaki yerini ve değerini belirlemek, onları onurlandırmak ve annelerin özellikle yavrularına karşı gösterdiği inanılmaz fedakarlıkları toplum önüne sermek için yılın belirli günlerinde yapılan "Anneler Günü" kutlama ve organizasyonların geçmişi 16-17 nci asırlara kadar uzanmakta.


O yıllarda anneler günü, günümüzdeki kutlamaların aksine dini inançlara dayanıyordu ve Paskalya'dan üç hafta önce Katolik ve Protestan Hıristiyanlar kendi kiliselerinde kutluyorlardı anneler gününü.


Günümüz dünyasında, ilk defa ABD'nde 1908 yılında kutlanan"Anneler Günü" daha değişik bir şekilde kutlanmış olsada, kutlama geleneğinin bu dönemlerde başlamış olabileceği tezine rağmen, mitolojik bir efsaneye göre ise Eski Yunanlılar'da, "Anneler Günü" nün, birçok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna yapılan yıllık bahar festivallerinden kaynaklandığı tezi öne sürülmektedir.


Dünyada gelenekselleşmiş Anneler Günü kutlamasını ilk defa başlatan, hiç evlenmediği gibi hiçte anne olmayan ABD vatandaşı Anna Jarvis adında bir kadındır.
Bir aktivist ve sosyal hizmet görevlisi olan Anna, 1905 yılında kaybettiği ve çok sevdiği annesi Bayan Maria Reeves Janvis'in sık sık dile getirdiği "Neden annelerin anılması için, yılda bir kere de olsa bir günleri olmaz, neden yaptıkları fedakarlıklar göz önüne alınarak onurlandırılmaz" şeklindeki söyleyişini hiç unutmamıştır.

     Anna Jarvis

Annesinin bu dileğini, daha doğrusu vasiyet olarak kabul ettiği bu arzusunu yerine getirmeye karar verir ve amatör bir ruhla çalışmaya başlar, arkadaşlarına, yakınlarına ve özellikle de pazar günleri ayinleri kaçırmayan kilise müdavimi annelere , annesinin son arzusunu anlatır, yerinde bir uygulama olacağına onları ikna etmeye çalışır, hatırı sayılır derecede de destek görür.


Kampanya şekline dönüşen bu çalışmalar hızla gelişir, taraftar bulur ve bizzat Anna'nın çabalarıyle kurulmuş bulunan "Anneler Günü Çalışma Kulüpleri" bu konudaki faaliyetlerini yoğunlaştırır.

Nihayet annesinin ölümünün üçüncü yıl dönümü olan 1908 de, annesini anmak ve onurlandırmak düşüncesiyle kiliseye bir demek karanfil gönderir, annesinin çok sevdiği bu karanfil demeti resmi olmasa da Anneler Günü'nün ilk kutlama yılının simgesi olur.


!908 Yılından itibaren ABD nin çeşitli eyaletlerinde gayri resmi olarak kutlanan Anneler Günü, 1914 yılında ABD nin 28 nci Devlet Başkanı olan Thomas Woodrow Wilson'un, Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününun Anneler Günü olarak kabul ve tatil sayılmasını öngören bildiriyi imzalamasıyle resmi nitelik kazanır.
                             Thomas Woodrow Wilson

Anneler Günü'nün ABD nde her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanması kabul edildikten sonra diğer ülkeler de peyderpey yılın belirli ay ve günlerinde anneler gününü kutlamaya başlar.


Türkiye'nin de içinde bulunduğu 95 ülke ABD gibi Mayıs ayının ikinci Pazar gününde, geriye kalan ülkelerde kendi yerel durumları ve geleneklerine göre, kendi yöneticileri tarafından karar verilen değişik ay ve günlerde Anneler Günü'nü kutlamaya devam etmektedir.

BENZER KONULAR :
Anneler Gününü Kutlarken(Konuk Yazarımız Zerrin_ce den Makale)
Dünyada anneler ve çocukları
Anneler Gününü Anarken (Özgürce Paylaşım Makalesi)
Koruyucu Bir Aile ve Bir Melek İnsan
Konuk Yazar Perice'den Anneye Özlem. 
Dünya Kadınlar Günü ve İslam Toplumu
Dünyada kadınlar günü kutlanırken Türkiye'de neler oluyor?Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020