Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

6.10.19

0
Antik Mısır ve Çocuk Firavun II. PepiANTİK MISIR DÖNEMİNİN EN KÜÇÜK FİRAVUNU II. PEPİ NEFERKARE

MÖ. 3050 Yılından, MÖ. 30 Yılındaki Roma İmparatorluğu işgaliyle sona eren 3020 yıllık Antik Mısır Uygarlığı döneminde, toplam (31)  hanedanlık , (2) değişik İktidarlık ve (317) firavun içinde, en küçük yaşta tahta oturan ve tahminen 94 yıllık hükümranlığı ile en uzun krallık dönemini elinde bulunduran II. Pepi'nin(Epy), kazılarda ortaya çıkan ilginç mektubudur bu makalenin ana konusu.

            Çocuk kral Pepi.II annesinin kucağında.

Çocuk kral şöyle sesleniyordu daha doğrusu emrediyordu, hiçbir firavunun çok önemli birşey olmadıkça emir vermeyi aklına dahi getirmediği, Nubia'da iş seyahatinde bulunan sarayın ünlü danışmanı bilge Harkhuf'a :

"Bir kerede saraya gel"
"Herşeyi bırak , saraya gel" "Bir mektubunda ufuktaki cüceler ülkesinde, cücelerin ilahi danslar yaptığını söyledin...Acele et bir cüce getir, canlı, mutlu ve iyi, ilahi danslar için, kalbi sevindirmek, kralın kalbini memnun etmek"

                     Kralın Harkhuf'dan istediği Pigmelerden bir kabartma.
         
Hanedanlığın önemli işleri için sık sık ülke dışına çıkan Harkhuf'un dördüncü seferi böylece sona ermişti.
Çünkü ana kraliçe, kral olan küçük çocuğun heyecanını anlatarak, ona dans eden bir cüce getirmesi için adeta yalvarıyordu.
           
                 Cüce ailesi heykeli (Cüce Seneb, eşi ve çocukları)

Harkhuf Ana Kraliçe tarafından kaleme alınan mektubu okur okumaz, seyahatini yarıda keserek, kendisini Mısır'ın en zengin adamı unvanını kazandıracak olan ve küçük krala hediye olarak götüreceği cüce (Pigme) insanı aramaya koyulur.

Eski Mısır'da özelliklede Erken Hanedanlar ve Eski Krallık dönemlerinde, Orta Afrika'da bölgeye has bir ırk olan kısa boylu cüce insanlar (Pigmeler), gerek kraliyet ailesi ve gerekse zengin ve ileri gelen ailelerce, sahiplerini eğlendiren, mutluluk dağıtan ve dans eden göksel, ilahi armağanlar olarak görülürdü.
Yanında oldukça güzel bir pigme ailesi ile kralın huzuruna çıkan Harkhuf, küçük Kral Pepi II ve annesi Kraliçe Ankhres-Meyre tarafından sevinçle karşılanır, memnuniyetlerinin ifadesi olarak da onu, hatırı sayılır değerli araziler, altın ve değerli ziynet eşyası vererek taltif ederler.

                Harkhuf 'un, Qubbet el-Hawa'daki taş mezarından kabartması    

Harkhuf'un dünyanın en eski kaşiflerinden biri olduğu bilinmektedir. Günümüzden 4000 yılı aşkın bir zaman önce 23 ncü Yüzyılda, Eski Mısır'da yaşamış olan ve zamanın kralları, krallık hanedanları, ülkenin ileri gelenlerince itibar gören, düşüncelerine başvurulan kaşifin yaşamı tamamen Mısır ve diğer Afrika ülkelerinde seyahat etmekle geçer.

Diğer krallıklarla, kabilelerle kurduğu ilişkilerde adeta bir barış görevlisi gibi çalışır, olabilecek anlaşmazlıkları önceden çözmeye ve savaşa meydan vermeden barışın devam etmesi için  elinden geleni yapar.

                 Harkhuf ve oğlu (Qubbet el-Hawa)

Öyleki bir önceki fravuna daha önceleri hiç denenmemiş yollarla Mısır'ın hiç sahip olamadığı inanılmaz bir egzotik hazineyi geri getirir.
Buda yetmez kıyım haline dönüşecek bir savaşı başlamadan durdurmayı başarır, komşu ülkelerden bölgenin en güçlü ordusuna sahip olan Yam Krallığı, araları açık olan sınır komşusu Temeh Krallığına saldırmayı ve ülkeyi yerle bir etmeyi planlamışken, Harkhuf'un ara buluculuğu ile savaş durdurulur ve binlerce Temeh'linin canı kurtarılmış olur..

Ancak bu başarılarının hiçbiri, genç Kral II. Pepi'nin istediği dans eden ve ilahi bir varlık sayılan cüce insanın bulabilmenin verdiği heyecanı kaşife vermiyordu..

            Harkhuf türbesi

Ancak bu kadar büyük heyecanın sebebi, çocuk kralın gözlerindeki sevinci görme isteğinden ziyade cüce adamın onu çok çok zengin ve itibarlı bir kişi yapacağı gerçeği idi.

Ayrıca istenen cüce adamın bulunup getirilmeside öyle kolay sayılabilecek cinsten değildi, krallıktan tahmini 2000 km. uzaklıktaki bir kabileden barışçıl yollarla alınacak cücenin getirilmesi de ayrı bir zor şartlar içeriyordu, yol boyu birtakım tehlikelerle karşılaşma ihtimali vardı.

Hatta bundan dolayı krallık emir üstüne emir yağdırıyor, dönüş yolunda cücenin sağ salim saraya
kavuşabilmesi için alınacak tebdirleri ve emirleri tek tek sıralıyordu.

Cüce adam dönüş yoluna çıkmadan önce, tüm yol boyunca rahipler gözetmen olarak görevlendirildi, konaklama noktaları tesbit edildi, hazırlandı, güvenlik önlemleri alındı.

Ve Harkhuf'a şöyle sesleniyordu krallık, mektup ekinde:
"Seninle tekneye indiğinde, etrafında onun yanında durması için güvenilir adamlar al, suya düşmesine izin verme. Geceleri yatağa gittiğinde, başında dolanıp, yatması için güvenilir adamlar edin. Geceleri on kez kontrol edin."

                         Küçük Kral Pepi II , Annesi Kraliçe Ankhnes-Meryre'nin kucağında

Henüz yedi yaşına basarken devasa bir imparatorluk tahttına oturan ama annesinin kucağından inmeyen Pepi.II, Eski Mısır tarihinin  en küçük kral unvanına sahip olmasına karşın, 94 yıllık bir saltanat dönemi ile de krallığı en uzun sürede yöneten kral unvanını da elinde bulundurmakta.

Ancak Pepi,II nin 94 Yıllık saltanatı Manetho tarafından onaylanmış ise de bazı araştırmacılar bu rakamın doğru olamıyacağını dile getirdiler ve aslında esas saltanat zamanının 64 yıl olduğunu, bu rakamın yanlışlıkla 94 olarak kayda geçmiş olabileceğinde ısrarlı oldular.

                          Pepi.II Taştan oyma heykeli.

Herne kadar Pepi.II küçük yaşta kral olmuş isede, yetişkin yaşa gelinceye kadar önemli karar alma ve yönetim yetkisi kendisine verilmedi.
Krallığın yönetimi annesi Kraliçe Ankhnes-Meryre ile amcası Djau'ya verilmişti, kral ülkeyi yönetebilecek belirli yaşa gelmiş iken bile yönetimde pek başarılı olamıyordu, hatta yönetim usulüne aykırı olmasına rağmen arada bir valilerin yönetimde söz sahibi olmalarını istiyordu.

Bu ve bunun gibi olumsuz istekler ve yönetimdeki güç zafiyeti nedeniyle Annesi ve amcası her defasında yönetime ortak olmaya devam ettiler.

Eski Mısır medeniyetinde firavunların kayıtsız, şartsız güçlü hükümranlıklarının yanında, onları dahada güçlü kılacak ayrı bir özellikleri daha vardı, bu güç tanrı ile insanlar arasında aracı olmak gibi ilahi bir kudretten ileri geliyordu.

                    Kral Pepi.II nin kara taştan oyma heykeli. (NewYok Metropolitan Müzesi)

Bu nedenle çocuk olsun yada çok yaşlı hiç önemli değildi, güçleri ve otoriteleri hiç bir zaman zafiyete uğramıyacak kadar kuvvetli idi.

Kral.II Pepi döneminde Mısır, altın çağın son günlerini yaşamaktaydı, bu düşüş kralın çok uzun zamandır iktidarda kalması ve aşırı yaşlılığından dolayı son günlerinde dahada belirgin hale geliyordu.
Ülke içinde özellikle çiftçiler ile tüccarların huzursuzlukları devam ederken, dış ilişkilerde pek güzel gitmiyordu.
Dış ticaret zayıflamıştı, eski ilişkiler kalkıyordu tek tek ortadan, komşu Nubia'ya gönderilen ara bulucu liderleri öldürülmüş olarak bulundu, en önemli ticari ilişkilerin sürdürüldüğü Byblos ile ticaret kesilmemiş olsada önemini yitirmişti,ülke açıkça kaosa sürükleniyordu.

                                Pepi.II nin piramit kompleksi.

Nihayet iyice yaşlanan kralın ölümünden sonra kaos dahada arttı, taht kavgaları başladı, bir kısım  halk isyana kalkıştı, böylece eski Mısır uygarlığının altın çağıda son bulmuş oldu.

Kral Pepi.II nin mezar kompleksi babası ve erkek kardeşinin mezarlarına bir km.lik bir mesafede ve 4. Hanedana ait Shepseskaf anıtının yakınında, Güney Saggara'da inşa edilmiştir.

                                Piramit kompleksinin restore sonrası tasarlanan maketi 

Kompleks, önceki fravunlarınkine nazaran ölçü bazında daha küçük ve dekoresi de daha düşük seviyededir.
Eşlerinden üç tanesinin mezarlarıda kendi piramitinin yanında üç küçük piramittedir.

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020