Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

14.9.19

0
Blogger Sitelerde Sayfa Hazırlanması ve Yayın

BLOGGER SİTEYE METİN - RESİM - VİDEO KAYDEDİLMESİ ve YAYINLANMASI

Bu sayfamızda Teması seçilmiş ve tüm ayarları yapılarak kullanılır duruma getirilmiş bulunan hazır Blogger Web Sitelerini ilk defa kullananlar ile özellikle "Konuk Yazarları" aydınlatmak için pratik olarak gerekli olan tüm bilgiler ile sitede sayfa açma, düzenleme, yayınlama, Metin yazma veya kopyalama,  Resim yada Video yükleme ve benzeri konuları adım adım anlatmaya çalışacağız.

     (Şekil. 1)

1. Önce işlem yapacağımız sitenin yayınlanmış herhangi bir sayfasını ekrana alıyoruz ve sayfanın üst sağ köşesindeki "Sign in" veya Türkçesi "Giriş" seçeneğini tıklıyoruz. (Şekil:1)

                                     (Şekil. 2)

2. Açılan sayfadaki "E-Post Adres" hanesine, Site Yöneticisinin kullanım için izin verdiği E-Post adresini yazıyoruz ve "Sonraki" seçeneğini tıklıyoruz, "Parola" hanesi açılıyor, parolamızı yazıyor ve tekrar "Sonraki" seçeneğini tıklıyoruz. (Şekil:2)

     (Şekil. 3)

Açılan sayfa Blogger işlem sayfasıdır ve ayarlar da dahil tüm blogger işlemleri bu sayfada gerçekleştirilir.
Blogger işlem sayfasında, konuk yazarların yetkileri ve kullanım alanları kısıtlıdır, bunlar sadece :

a) Kendi yeni sayfalarını açabilirler (Yeni Yayın),
b) Bu sayfaya her türlü metin yazma veya resim, video yükleme işlevlerini gerçekleştir, kaydeder. (Kaydet)
c) Site yöneticisinin olurunu alarak yayınlayabilirler. (Yayınla)
b) Ayrıca isterlerse sayfayı tamamen silebilir (Sil),
c) Sonradan sayfaya girerek gerekli düzeltmeleri yapabilir (Düzenle), kaydeder,
d) Tamamlanmış ve yayınlanmış sayfaları görüntüler (Görüntüle)

Diğer konuk yazarlar ile admin (Yönetici) tarafından açılan sayfalara müdahale edemez, sadece sayfalara "Görüntüle" yada "Önizleme" seçeneklerini kullanarak girebilir ve izleyebilirler.

Ayrıca Blogger tasarımını ve kullanım koşullarını değiştirebilecek "Ayarlar" menüsü ile Google istatistik ve diğer verilerine ulaşamazlar.

3. Yeni Sayfa Açma :

"Yeni Yayın " Seçeneğini tıklıyoruz (Şekil:3), yeni işlem sayfa açılır.

     (Şekil. 4)

4. Yeni açılan sayfa "Oluştur" veya "HTML" bazında açılır, istersek biz istediğimiz seçeneği kullanabiliriz.
"Oluştur" seçeneği ile açılan sayfaya "HTML" Kodu bulunmayan tüm Metin, Resim ve pek randuman vermesede arada bir video kayıtları,

"HTML" seçeneği ile açılan sayfaya ise baştaVideo ve Reklamlar olmak üzere kodu bulunan her türlü resim ve metinlerin kayıtları yapılabilir.

5. "Oluştur" Seçenekli sayfanın kullanımı :

a) Metin yazılması veya hazır metinlerin kopyalanması :
    Sayfaya metin yazmanın, Word a yazmaktan hiç bir farkı yoktur, İlk önce yapılacak işlem, sayfanın konusunu anlatacak olan, özenle seçilmiş ve ilgi çekici başlık"Yayın Başlığı" hanesine yazılır.

Başlığın özenle seçilmesinin nedeni, Google veya benzeri arama motorları, yayınlanmış Web sayfalarını bu başlıkla arar, bu nedenle başlık ne kadar ilgi çekici olursa , aynı oranda, arama motorları listesinin üst sıralarında yer alır.

b) Yayın başlığı kaydedildikten sonra sayfaya geçilir ve üstte enter ile verilecek bir adım boşluktan sonra (Reklam kodu için) Sayfanın başlığı atılır ve metnin yazılmasına yada hazır metinlerin "Kopyala/Yapıştır" veya "Sürükleme" metodları ile kaydedilmesine geçilir.

c) Metin ile ilgili resim, tablo veya video varsa onlarda belirli  esaslara göre kopyalanır ve metnin içerisine serpilir, sağda, solda veya ortada olmak üzere, sonrada aktarılan bu ögelerin boyutları, isteğe göre  Küçük-Orta-Geniş-Çok büyük veya Orijinal Boyut olarak ölçülendirilir.

    (Şekil. 5)

6. "HTML" Seçenekli Sayfanın Kullanımı :

Bu sayfaya üst paragraflarda da anlattığımız gibi sadece HTML veya başka modlarda kodlandırılmış, Resimler, Reklam Panoları, Videolar ve benzerlerinin kodları kaydedilir.
Ögelerin boyut ve yerleşim yerleri HTML kod içindeki değerlerin değiştirilmesi ile gerçekleştirilir, ancak Reklam ve benzeri özel ögelerde yapımcı, özellikle boyut değişikliğine izin vermez.

NOT : 1
Sayfa hazırlanırken gerek yazımda ve gerekse kopyalama işlemi sonrası verilen arada, metin veya ögelerin "byte" bazında boyutuna göre minumum 3-5 saniye içinde otomatik kayıt yapılır, yani "Kaydet" seçeneği tıklanmadan kayıt gerçekleştirilir.

Metin veya ögelerin boyutu yükseldikçe bu kayıt zamanı da orantılı olarak yükselir, bundan dolayı
sayfa kapatılırken, ya oto. kayıt beklenmeli, yada manuel kayıt yapılmalıdır.

Konuk yazarlar tarafından hazırlanan sayfalar sadece kaydedilir, taslak olarak kalır ama yayınlanmaz, yani sayfa taslak halinde blogger işlem sayfasında yerini alır. Sayfanın yayın yetkilisi Admin yada Site Yöneticisidir.
Yönetici taslak sayfayı inceler, genel site kurallarına ve kanuni prosedürlere uygun olmayan noktalar tesbit ederse onları düzeltir, diğer estetik görüntüleride yeniden dzayn eder ve reklamlarıda yerleştirerek sayfayı yayınlar.

NOT : 2
Blogger sitelerde yazı renkleri, boyutları, harf özellikleri ve benzerleri bir program dahilinde site yöneticisi tarafından düzenlenmiş isede, kullanıcılar veya konuk yazarlar sayfa üzerindeki komutları kullanarak kendi sayfalarında gerekli değişiklikleri yapabilirler.(harf boyutları, renkleri vs.)

Bunların neler olduğu nasıl kullanılacağı henüz yapım aşamasında olan ayrı bir başlıkta tüm detayları ile açıklanacaktır.
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020