Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

26.5.19

0
İstanbul BB Başkan Seçimi İptal kararıİSTANBUL BB BAŞKANLIK SEÇİMİ İPTALİ ve İPTALİN GEREKÇELİ KARARI

Bu makale, seçim iptal kararını alan YSK nun 7 üyesinin "Bizim hukuk sitemimize göre..." dedikleri sistem değilde, "Evrensel Hukuk Sistemi" bazında tarihe geçecek bir hukuk garabeti sayılabilecek seçim iptal kararının hikayesidir. 

Bilindiği gibi 31 Mart 2019 da Türkiye genelinde yapılan Yerel seçimlerde, İstanbul BB Başkanlığını Millet İttifakı'ndan CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştı. İmamoğlu'nun bu başarısı karşısında, diğer büyük illerde sarsılacak derecede tepki göstermeyen AKP kurmayları adeta şok oldu, hop oturup hop kalktı parti yönetimi. Nasıl olurdu, dünyanın en büyük metropol kentlerinden birisi olan İstanbul gibi bir kentde seçim kaybedilirdi.


Birkaç ilçe belediye başkanlığı muhalefete bırakılabilirdi, bu normal sayılabilirdi, nasıl olsa ilçe bazında da çoğunluk ellerindeydi ama 25 yıldır ellerinde bulunan ve her seçimde çanta da keklik gibi görülen Büyükşehir Belediye başkanlığı kendi partileri dışında bir partiye bırakılamazdı.

Partili Cumhurbaşkanı dahil, tüm kabine, özellikle seçimlerde istifa etme nezaketini göstermeyen, İçişleri, Ulaştırma ve Adalet Bakanları, milletvekillerin büyük çoğunluğu, yetmedi başka illerin, ilçelerin il ve ilçe yöneticileri İstanbul'da karargah kurmuştu.

Öyleki çantada keklik sayılan İstanbul BB Başkanlığı seçim sonrası akşamı, daha oyların dörtbiri bile sayılmadan, ülkedeki tüm besleme TV kanalları bir tanesi hariç, başlamıştı yaygaraya, Binali Yıldırım seçimi büyük farkla önde götürüyor diye sıralıyordu yalanları.


Hemen hemen her kurum AKP için çalışıyordu, devletin milli haber ajansıda onların emrindeydi, verdiği seçim sonuçlarında nedense hep AKP adayı önde görünüyordu, hatta saat 21.00 den sonra, İstanbul Belediyesi tarafından ,belediye bütçesinden karşılanmak üzere , neredeyse tüm Billboard reklam panoları Binali Yıldırım resimleri ile doldurulmuştu, yeni başkanımız hayırlı olsun yazıları eşliğinde.

AKP kurmayları herşeye hakim olmuştu ama önemli bir kavram ile ülkenin neredeyse tek tarafsız TV kanalı olan FOX TV nunu susturamamıştı.

Özellikle İstanbulda teknolojiyi çok iyi kullanan CHP nin teknik ekibi, iletişim ağını çok güzel hazırlamıştı, tüm sonuçlar CHP seçim bürosunda toplanıyor ve gelişmeler adım adım izleniyordu, Ekrem İmamoğlu'nun önde olduğunu kısa aralarla rakamlarla açıklıyordu.

Bu gerçek ortada iken devletin ajansı AA hala vede inatla, AKP oylarını önde gösteriyor, CHP nin aldığı oyların çoğunu resmen gizliyordu, ve sonunda olan oldu, ajansın artık gizleme uğraşısı duvara tosladı, gizliyemiyordu gelen seçim sonuçlarını, açıklamak zorundaydı ama AKP yetkililerinin baskısı galip gelmişti, İmamoğlu'nun önde olduğunu ne pahasına olursa olsun açıklamıyacaktı, saat 23 e geldiğinde ajans yayını durdurmak zorunda kaldı, arızi durumlar nedeniyle sonuçları veremiyoruz yalanınıda açıklayıverdi, yerseniz anlamında.

Tabi kimse yemedi bu palavrayı, AKP seçmenleri bile anlamıştı durumu, Yıldırım'da artık biz ilerdeyiz diyemiyordu açıklamalarında, çünkü besleme TV kanalları istediği kadar sıralasın yalanları halk artık dinlemiyordu onları artık, çünkü CHP hiç boş durmuyor, seçim sonuçlarını adım adım açıklıyordu.


Görev son olarak YSK 'na bırakılmış gibiydi, ortaya çıkıp elindeki verileri açıklaması gerekiyordu, YSK verileri direk il ve ilçe seçim kurullarından aldığı için İmamoğlu'nun önde olduğunu biliyordu ama onlarda susmak zorunda kalıyordu baskıdan dolayı ama nereye kadar susacaktı derken ekranlara çıktı Başkan Sadi Güven ve rakamlarla sandık sonuçlarını açıkları, CHP nin verdiği rakamlar aynen teyit edilmişti.

Ertesi sabah 1 Nisandı, Ekrem İmamoğlu'nun gayri resmi sonuçlara göre İstanbul BB Başkanlığını kazandığı açıklanıyordu TV kanallarında, bu bir Nisan şakası değildi, AKP ni toptan şoka sokan bir gerçekti.

Nihayet sayımlar sona erdi, gayri resmi açıklamalar nesmi açıklamaya dönüştü ve Ekrem İmamoğlu'nun resmen İstanbul BB Başkanı seçildiği YSK kararı ile duyuruldu.

Duyuruldu ama günler geçiyor İmamoğlu'na mazbatası verilmiyordu, tamamen bağımsız ve atanmasız bir seçimle oluşan yüksek hakimlerin bulunduğu YSK kurumu dahi baskılara boyun eğmek zorunda kalıyor, mazbatanın verilmesi bilinçli olarak geciktiriliyordu çünkü AKP kurmayları öyle istiyordu, hazırladıkları B planını devreye sokmak için.

Seçim kaybedilirse itiraz şekli ve donelerin nasıl temin edileceği önceden planlanmış gibiydi, hatta birtakım önemli donalar cepte hazır bekliyordu, bunların en önemlisi hatta seçimi iptal ettirecek önemli done billiydi.
Başka partilerin ulaşamıyacağı bilgilere ulaşılmış, araştırılmış kenara konmuştu, bu done İstanbul dahilindeki sandık kurullarının bir kısmının kanunlara aykırı olarak oluşmasıydı. Seçimi AKP kazansaydı hiç açıklanmayacaktı tabi, kaybederse devreye girecekti ve girdide :

AKP itiraz dilekçesinde kırmızı renkli metinlerde de görüleceği gibi esas ağırlık seçim iptalinde gerekçe olabilecek sandık kurullarına verilmiş, arkasına da birtakım doğru veya yanlış nedenler eklemiş.
YSK da zaten ağırlık olarak sandık kurullarını ele almış, arkasına da imzasız ve tanzim edilmeyen sandıklara ait "Sayım döküm cetvelleri" ni eklemiş sonunda da bu iki ara gerekçe eşliğinde seçim iptal kararını almış.

Şöyleki İstanbul toplamında 31.186 sandıkdan 754 sandık başkanının görevlendirilecek resmi devlet memuru mevcut olduğu halde , belki bilinmez , iktidar tarafından sonradan kullanılmak üzere bir tuzak olarak düşünülmüş ve bu sandıkların başkanları devlet memuru olmayanlar arasından seçilmiş, böyle oluncada, 298 sayılı yasada değişiklik yapan ve 2018 yılında yürürlüğe giren 7102 sayılı yasanın 4.Maddesi uyarınca sandıklar şaibeli duruma düşürülerek, bünyesindeki 212.276 oy geçersiz sayılmış;
Diğer taraftan şaibeli duruma düşen, imzasız ve tanzim edilmeyen toplam 108 sandık bünyesindeki 30.281 oy da bu rakama eklenince AKP ile CHP adayları arasındaki farkın kat kat aştığı bariz bir şekilde görülür.

Sonuç olarak tüm bu arızi durumlara göre seçim iptal de edilebilir, istenirse edilmeyebilirde, kesin bir saptama yapmanın mümkün olmadığı hukukçular tarafından belirtilmekte isede, bu ve buna benzer olaylarda hukukçuların bile ikiye ayrıldığı ülkemizde, iptal olayını haklı bulanda, karşı çıkanda çok olacaktır.
En güzeli bırakalım hukukçuları, siyasetçileri bir kenara biz okuyalım, ayrı ayrı detaylarını açıkladığımız ekli sayfalardaki gerekçeli karar ile AKP nin verdiği itiraz dilekçesini, özellikle kırmızı renkli metin bölümlerini, aradaki benzerliğin tesadüfmü olduğunu, her ikisinde de sandık kurulları oluşumuna vurgu yapılması, hiç bir partinin ulaşamadığı sandık kurulu başkan ve üyeleri listesine AKP görevlilerinin nasıl ulaştığını ve siz istediğiniz kadar kazanın, biz istersek siliveririz dercesine koca bir kentin belediye başkanlık seçimini iptal edilişini görelim.

Bu arada CHP yetkili ve kurmaylarının her zamanki gibi yaptıkları en büyük hatalardan biriside, AKP itirazını araştırıp, bir bildikleri vardır, bu seçim iptal edilebilir deyip, tüm İstanbul yerel seçimlerine itiraz ederek, oy sayımının yeniden yapılması için dilekçe vermemeleridir.

Sabahtan akşama kadar iptal kararını verenlere beddua edeceklerine, onları tazminat riskine düşülecek kadar hakarete maruz bırakacaklarına, tehdit sayılabilecek uğraşılara ve bağırıp çağırmalara tevessül edeceklerine bu girişimde bulunsalardı, ne YSK iptal kararı verebilirdi nede İmamoğlu'nun mazbatası geri alınabilirdi.

KARAR DETAYLARI :
İptal edilen İstanbul BB Başkanlık seçiminin yenilenmesi kararı. (23 Haziran 2019 seçim kararı)
AKP tarafından YSK'na verilen seçimin iptali ve itirazları dökümanı (AKP nin tüm itirazları)
İtirazlar sonucu iptal kararından önce alınan ara kararlar.(Soruşturma yapılması kararı)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Seçmen ve Sandık kurulları soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Seçmen ve Sandık kurulları soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Seçmen ve Sandık kurulları soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Seçmen ve Sandık kurulları soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Ölü-Kısıtlı-Hükümlü seçmen soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Ölü-Kısıtlı-Hükümlü seçmen soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Ölü-Kısıtlı-Hükümlü seçmen soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Ölü-Kısıtlı-Hükümlü seçmen soruşturma)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar.(KHK ile işten atılanların soruşturması)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Sandık kurulu Başkanlıkları soruşturması)
İlçeler bazında yapılan soruşturmalarda alınan yanıtlar (Tüm İlçelerde Döküm cetvelleri soruşturması)
Değerlendirme ve Sonuç(Seçimin iptal edilmesi kararı değerlendirilmesi)
İptal Kararına Karşı Çıkan Üyeler : 1- SADİ GÜVEN             (Red Gerekçesi)
İptal Kararına Karşı Çıkan Üyeler : 2- CENGİZ TOPAKTAŞ  (Red Gerekçesi)
İptal Kararına Karşı Çıkan Üyeler : 3- KÜRŞAT HAMURCU (Red Gerekçesi)
İptal Kararına Karşı Çıkan Üyeler : 4- YUNUS AYKIN           (Red Gerekçesi)

İPTAL KARARINA KABUL OYU VEREN ÜYELER
Erhan ÇİFTÇİ
Zeki YİĞİT
Nakiddin BUĞDAY
Muharrem AKKAYA
İlhan HANAĞASI
Faruk KAYMAK
Refik EĞRİ


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020