Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

20.4.19

0
Kantolar ve Nurhan DamcıoğluKantolar , Geçmişi ve Günümüze Getiren Sanatçı NURHAN DAMCIOĞLU

Kanto, 1900 Başlarında İstanbul Galata ve Direklerarası sahnelerinde müzikal tiyatro tarzında oynanan bir Osmanlı sahne gösterisi.
Genellikle Osmanlı Tuluat tiyatrolarında, esas oyundan önce kadınlar tarafından, oldukça hareketli dans eşliğinde söylenen şarkılar manzumesi olarakta tarif edilebilir.


Sanatçılarının tamamı Rum ve Ermeni hanımlardan oluşan (Osmanlı zamanında islam dinine mensup olan hiçbir kadın sahne gösterisine katılamaz, neye katılırdıki zaten, bol bol çocuk doğurup erkeğinin cinsel isteklerini karşılamaktan başka) gösterinin müziği ise Yunan, İtalya, birazda Anadolu karışımı, besteler ise genelde Ermeni bestekarlara ait.


Cumhuriyetin ilanı (1923) sonrası hilafetin kaldırılmasının (1924) hemen ardından, bizzat Büyük Lider Atatürk'ün verdiği direktiflerle, kadınlarında her dalda erkeklerle aynı haklara sahip olmasının  yanında her alanda da eşitliğin sağlanması vurgulanmış ve uygulamalara geçilmiştir.

1924 Yılında okullarda karma eğitim uygulamasıyle başlayan kadın erkek eşitliği ile ilgili devrimler aşama aşama devam etmiş ve 1937 yılında Laikliğin, anayasanın 2. Maddesi içeriğine yerleştirilmesi ile tamamlanmış ve son nokta konulmuştur.

Böylece 1937 yılı itibariyle genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kadın hakları konusunda, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Avrupa ülkelerini geride bırakmış olur.

Atatürk sayesinde birey olma hakkını ele geçiren Türk Kadını artık çeşitli dallarda yeteneklerini sergileme ve kendisini kanıtlamak için adımlarını atmaya başlar, bunlardan biriside sahne gösterileri, tiyatro, müzik ve benzerleri gibi sanat dallarıdır. 

Hernekadar Cumhuriyetin ilanı ve halifeliğin kaldırılması ile özellikle kadınlan üzerindeki aşırı dini ve sosyal yaşam baskısı sona ermiş gibi görünsede, Atatürk'ün tüm ısrarlı tutumuna rağmen kadınlar üzerindeki baskı, kendilerini ulema sanan birtakım cehalet simgesi gerici din bezirganları ve onlara sırtını dayayan sözde ahlak bekçiliğini üstlenmiş yobaz sürülerince mahalle baskısı şeklinde devam eder, taki 1935 yılında plak şirketlerinin kanto müziklerine el atmasına kadar.

Artık sahne için olmasada 78 lik plaklar için daha değişik, günün moda ve aktualitesine yönelik kanto şarkıları yazdırılır, bestelenir.

Kapanan Galata ve Direklerarası Sahnelerinin ardından eğlence mekanlarının yer aldığı Kağıthane, Göksu, Kalpakçılarbaşı gibi ilk dönem eğlence yerleri de gözden düşmüş, onların yerini zaman içinde Adalar, Moda, Nişantaşı ve Kadıköy gibi ekonomi bakımından yüksek ailelerin ikamet ettiği semtler popüler olmuştur.                                                 
Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk kanto sölistlerinden adı en çok duyulanlar, kadınlarda Makbule Enver, Mahmure, Neriman, Gülistan, Gülfidan, erkeklerde ise Beşiktaş'lı Kemal Şenman'dır.

1950 ve sonrasında ramazan eğlenceleri arasında yerini alarak ayakta kalmaya çalışan kanto gösterileri ve şarkıları 1970 lerde Nurhan Damcıoğlu ve Huysuz Virjin (Syfi Dursunoğlu) ile nefes alır ve Damcıoğlu'nun plakları, kasetleri ve gösterileri ile günümüze kadar devam eder.

Kanto gösterilerinin son temsilcisi sayılan Nurhan Damcıoğlu'nun biyografisi :

Aslen Adana /Karaisalı olan Türk Kantocu, Tiyatro,  Sinema oyuncusu ve ses Sanatçısı Damcıoğlu Ankara'da, Açık hava sineması işleten Mustafa Damcıoğlu ile Ankara Devlet Tiyatrosu' nda terzilik yapan  Hafize Damcıoğlu (Ürper)'in kızı olarak 1941 yılında dünyaya gelir.

Magazin basınına göre çocuk yaşta sekiz kardeşi daha olan Damcıoğlu'nun üç kardeşi, ekonomik zorluklar yüzünden babası tarafından yuvaya verilir.

8-9 Yaşlarında annesinin çalıştığı Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde oynamaya başlar, aynı zamanda bale dersleride alır.
Ankara Cebeci Ortaokulu'nden mezun olduktan sonra eğitimini yarıda keserek tiyatro oyunlarına devam eder ve 17 yaşında İstanbul'a gelir.

Çantadan yetişen bir tiyatro sanatçısı unvanına sahip olan Damcıoğlu, İstanbul'da sırasıyle Toto Karaca, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Ayfer Feray-Nisa Serezli, Arena, İstanbul ve Mücap Ofluoğlu Tiyatroları'nda çalışır

İlk kanto şarkılarını Toto Karaca'dan dinleyen Damcıoğlu bu tür şarkılara ilgi duymaya başlar ve Mücap Ofluoğlu'nun teşvikiyle 1968 yılında  Ofluoğlu Topluluğu'nda ilk defa kanto türünde şarkı söyler.

Zaman içinde 1930 ların kanto şarkılarını modernleştirerek kendine has kanto dansları ile, dönemin ünlü gazinoları olan Urcam, Maksim, Lunapark ve Çakıl ile Klup 12 de sahneye çıkar, bu arada şarkılarını plaklarda, kasetlerde piyasaya süren Damcıoğlu, sanat dünyasına kendisini kanto kraliçesi olarak kabul ettirir.

Nurhan Damcıoğlu Çapkınım hovardayım


Sonraki VİDEO >>>

BENZER KONULAR :
Kolbastı Oyunu ve Gençler
Kahire / Mısır da Bir Düğün Videosu
Minik Şarkıcı "Ellerini Çekip Benden"
Hüsnü Şenlendirici Klarneti ile Coşturuyor
Zonguldak/Ereğli'li Gençler M.Jackson'u andılar
Minik Şarkıcı Aycan ve Annem Şarkısı
Melike Demirağ ve Arkadaş Şarkısı

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :


Avrupa'lı Çılgın Üç Genç Kız
Bazı din tüccarları, özelliklede islam toplumundaki, dinden yararlanarak nema peşinde koşan çıkar gurupları "Huzur islamda, mutluluk islamda, gelişmiş hıristiyan ülkelerinde intiharlar çoğaldı" gibi safsatalarla halkı kandırma peşinde uğraşıp dururlar.
Bu Avrupa'lı üç genç kız sanatçıları izleyince, haklıymış dedik tüccar ler için. Adamlar resmen intiharın eşiğindeymiş.

İran'da Şarkı Klibi Yapan Şarkıcılar Hapse Atıldı.
Ah kadınlar vah kadınlar, nedir sizin böyle islam dininden, pardon dinin suçu yokki onu kendi çıkarları için kullanan din tüccarlarından.
Ahlak uçtu gitti, devlet yıkıldı, gavurlar işgal edecek hep bu kadınların yüzünden. Ne ahlaklı ülkelermişki, ne ip üzerinde devletlermişki kadın-erkek şarkı klibi yaptı diye yokolup gidiyor, yıkılıyor.
İran'da kızlı-erkekli klip yapıp şarkı söyleyen ve videoya çeken sanatçılar, yakalandı 91 Kırbaç ile 6 şar ay hapis cezası aldılar ve yediler kırbaçları afiyetle altışar ayda kodese tıkıldılar.
Nasılsınız sayın şeriat gelecek, kadınlar özgürlüğe kavuşacak diyen hanfendiler, buyurun size özgürlük, tepe tepe kullanın, ayrıca bir yobaza dördüncü avrat olma özgürlüğüde KDV olarak hak tanınıyor, gözünüz aydın ola.

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020