Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

17.3.19

0
Dünya Ünlülerinden Ünlü Sözler

DÜNYA ÜNLÜLERİNDEN UNUTULMAYAN ÜNLÜ SÖZLER

Google, 8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle, içeriğinde dünya ünlülerinin ünlü sözleri bulunan bir Doogle yayınladı.
Bir gün sonra silinen bu sözler unutulup gitmesin diye, ünlülerin yaşam özetleri ile resimleri, birlikte paylaşmak istedik.

Dr.Mae Carol Jemison 
(1956 - ... )

"Başkalarının sınırlı hayal gücü ile kendinizi sınırlamayın"

Doktor, Mühendis, Eğitimci, Astronot, Aktrist, Dansçı, ayrıca 9 Adet Onursal doktora Sahibi.

12 Eylül 1992 Tarihinde uzaya gönderilen "Endavour" isimli uzay mekiğinde görev aldı, 190 Saat, 30 Dakika, 23 Saniye uzayda kaldı ve uzayda görev yapan ilk Amerika'lı Siyah Kadın unvanını kazandı.

1956 doğumlu olan Jamison ABD/Şikako'da yaşıyor ve kendi kurduğu "100 Year Starship" (100 Yıllık Uzay Gemisi) adlı Organizasyon şirketinin yöneticiliğini yapıyor.
 


Emma Charlotte Herwegh (Siegmund)
(1817 - 1904)

"Dünyada kendi içsel gerçeğinden başka hiçbir şeyin seni engellemesine izin verme"

Almanya'nın tanınmış yazarlarından (Salon ve mektup yazarı) birisi olan Emma Herwegh (Kızlık adı Emma Charlotte Siegmund)  Magdeburg'da zengin bir işadamı olan yahudi bir babanın kızı olarak dünyaya gelir.                                                                 Büyük aşkı, Devrimci Stuttgart Şairi lakabıyle tanınan ünlü şair Georg Herwegh ile evlendikten sonra, Avrupa'daki Monarşi iktidarlara karşı edebiyat dalında verdikleri savaş yüzünden, edebiyat dünyasında çok çok ünlü olmalarına rağmen kraliyet ailelerince pek sevilmez.
1848 Yılında Prusya Kralı Frederick Willam'a karşı yapılan isyan hareketine de katılan Ema ve Georg, isyanın bastırılması sonucu yakalanmamak için ülke dışına kaçar ve İsviçre'ye yerleşir, ardından Fransa'ya geçer, eserlerini buralarda vermeye devam ederler.


Yoko Omo Lennon
(1933 - ...)

"Bir hayal tek başına kurulduğu vakit sadece bir hayaldir. Birlikte kurulduğu vakit bir gerçekliktir"

Yoko Omo Japon müzisyen ve sanatçı, II. Dünya Savaşı'ndan sonra ailesi ile birlikte Amerika'ya gelir, öğrenimine felsefe ve müzik ile devam eder.

Adı deniz çocuğu anlamına gelen ve 1960 larda avant-garde sanatla ilgilenen Yoko'nun 26 albümü vardır, aynı yıllarda ünlü İngiliz Beatles Gurubu'ndan John Lennon ile evlenen sanatçının Lennon'dan Sean Lennon adını verdikleri bir oğlu vardır.
NL Beno Zephine
(1990 - ...)

"Hayal kırıklığının zihinlerimize girmesine izin veremiyecek kadar kıymetliyiz"

Doğuştan %100 görme engelli Hindistan Dışişlerinde görevli diplomat. Hint Demiryollarında çalışan Luke Anthon Charles'in kız çocuğu olan Beno, ilköğrenimini Chennai'deki Çiçek Manastırı'nda tamamladıktan sonra aynı kentteki Stella Maris Koleji ve Loyola Yüksek Okulu İngiliz Edebiyatı bölümünü bitirir.                                                                                                                      Mezuniyetini müteakip bankalarda geçici işçi olarak çalışırken boş durmaz ve yerleşik bir iş için devamlı olarak sınav hazırlıklarını sürdürür, çalışmalarının mükafatını alan Beno nihayet Hindistan dışişleri sınavını kazanarak 1916 yılında göreve başlar.


Mary Kom (Mangte Chungneijang Mary Kom)
(1983 - ...)

"Güçsüz olduğunu söyleme çünkü sen bir kadınsın"

Hintli amatör boks dünya olimpiyat şampiyonu. Ülkesinde ve dünyada kazandığı sayısız madalyalar sonucu Hindistan'ın gurur kaynağı olan Mary, 2016 yılında parlamento üyeliği için aday gösterilmiş isede seçilemedi.                                                                                                                             Mary ayrıca 6 defa dünya şampiyonluğunu kazanan ilk kadın sporcu unvanına sahiptir.

Zaha Hadid
(1950 - 2016)

"Gelecek fikrine gerçekten inanıyorum"

Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid 31 Ekim 1950 Bağdat doğumlu, babası Musul'lu zengin sanayici Muhammed El Hüsnü Hadid, annesi ise Musul'lu sanatçı Wajiha el-Sabunji.                                                                                                                          Sadece İngiltere'nin değil dünyanın en başarılı mimarlarından olan Zaha, orta öğrenimini İngiltere ve İsviçre'de yatılı olarak tamamladıktan sonra Beyrut'ta Amerikan Üniversitesi''nde matematik okudu, ardından İngiltere Mimarlık Derneği Fakültesi'ni bitirerek iş hayatına atıldı.                                                                                                                                                                      Sayısız eserleri ve ödülleri arasında 2004 de Pritzker Mimarlık Ödülü (Bu ödülü alan ilk kadın), 2011 de Stirling Ödülü, 2012 de Elizabeth II Dame unvanı, 2015 de Kraliyet Altın Madalyası.

Eserleri : 2012 Londra Olimpiyat Merkezinde "Su Merkezi", Michigan Üni. "Broad Sanat Müzesi", Roma "Guangzhou Opera House", Çin'de "Pekin Daxing Havaalanı", Veil am Rhein'de Vitra İtfaiye İstasyonu", Bergisel'de "Kayakla Atlama Platformu ve daha onlarca eser.


Millicent Fawcett
(1847 - 1929)

"Cesaret her yerde cesareti getirir"

İngiliz feminist yazar, bütün yaşamı neredeyse, başta kadınlara oy hakkı verilmesi olmak üzere kadın hakları için savaşmakla geçer.

Bu konuda ilk konferansını 1868 de vermiş, 1871 de İngiltere'de ilk defa kadınlara yüksek öğrenim veren  Cambridge'deki Newnham Koleji'nin kurulmasında öncü rol oynar.

Daha sonraları "Oy Hakkı Dernekleri Ulusal birliği" (NUWSS) nin başkanlığına seçilir, kadın hakları için çalışmalar zamanla dahada çoğalır ve nihayet 1918 yılında 6 milyon kadın için oy kullanma hakkını veren "Halk Temsil yasası" kabul edilir, bu tarihten 10 yıl sonra (1928) oy kullanma hakkı konusunda erkeklerle eşit duruma gelir kadınlar.

Daha sonraları ise her konuda kadın-erkek eşitliğini savunan ve bu yönde çalışmalarını sürdüren "Eşit Yurttaşlık Hakları Ulusal birliği" adını alan kadınlara oy hakkı derneği başkanlığından ayrılır.

Marina Tsvetaeva
(1892 - 1941)

"Kanatlar yalnızca uçmak için tamamen açıldıklarında özgürlük verir. Sırtta dururken ağırlıktan başka bir şey değildir"

Rus edebiyatının en ünlü şairlerinden birisi olan Marina, güzel sanatlar dalında profesör olan Rus baba Ivan Vladimiroviç Tsvetaeva'nın ikinci evliliğinden olan iki kızından biridir.

Tüberküloza yakalanan Annesinin hastalığı nedeniyle ülke dışına çıkarlar ve daha ılıman ülkelerde yaşamayı seçerler.

Bunlardan Cenova yakınlarındaki Nervi'de bir müddet kaldılar, oradan Lozan'a geçtiler, Marina Lozan'da orta öğrenimini tamamlıyacaktır. Bu arada daha üniversiteye gitmeden İtalyanca, Fransızca ve Almanca dillerini öğrenmişti.
Marina 1908 Yılında Sorbonne'de Edebiyat tarihi okur, amatör olarak şiir yazmaya başlar, annesi onun piyanist olmasında ısrar etmiş olsada, o tek hayali olan şairlikte kararını çoktan vermiştir bile.
Rusya'daki Şiirlerde sembolist hareketinin etkisi altında yazıyordu şiirlerini, ek olarak tiyatro oyunlarıda yazıyordu, devrimi yaşadı, ünü hızla yayıldı, o artık ünlü bir Rus asıllı Sovyet şairiydi.

George Sand (Amandine Aurore Lucile Dupin)
(1804 - 1876)

"Gelecek, geçmişten çok daha güzel olabilir"

Fransa'nın ilk ünlü kadın yazar unvanını taşıyan Sand, ülkesinde ve dünyada ününü özellikle oyun ve romanlarıyle kazanmıştır.

Yaşamı boyunca 5 Adet yarı belgesel çalışması, 8 Adet tiyatro oyunu ve 38 Adet romanı ile edebiyat dünyasında yer alan Sand'ın diğer bir ünüde sık sık değiştirdiği aşk yaşamıdır.


Sanmao (Chen Mao Ping)
(1943 - 1991)

"Kişinin en az bir hayali varsa, güçlü olmak için nedeni var demektir"

Sanmao takma adıyle eserlerini yayınlayan Chen Mao Ping,Tayvan'lı romancı, yazar ve çevirmendir.

Yaşamı Tayvan'dan çok İspanya, Almanya, Batı Sahra, Kanarya Adaları'nda geçen ve buralardaki deneyimlerini romanlarına ve makalelerine aktaran Sanmao'nun aşk hayatı ise tamamen acılar içinde geçer ve son bulur.

Aşık olduğu ve evleneceği Alman öğretmen, genç yaşta kalp krizinden ölür, sonrasında evlendiği İspanyol eşi Jose ise bir dalış esnasında boğularak oda genç yaşta ölür.

Kocasının ölümü onu iyice yıkar ve 1980 de Tayvan'a geri döner, artık kendisini tamamen yazmaya adar.

1991 Yılının Ocak ayında yattığı Taipei'deki bir hastanede ipek çorapla kendisini asarak intihar eder.

47 gibi genç bir yaşta yaşama veda eden Sanmao'nun ölümü hakkında birçok spekülasyon haberler çıkar ortaya. Kimileri cinayet der, kimileri kanser korkusuyla, kimileri ise eşi Jose'nin 12 yıl önce ölümünün getirdiği deprasyon sonucu intihar ettiğini söylemekte.

Chimamanda Ngozi Adichie
(1977 - ...)

"Ben önemliyim. En az o kadar önemliyim. 'Sadece' değil, 'olduğu sürece' değil. Ben önemliyim. Nokta."

Nijerya'lı feminist yazar olan Adichie 15 Eylül 1977 de Nijerya'nın Enugu kentinde dünyaya geldi. Koyu katolik bir babanın 6 çocuğundan birisidir Adichie.

Orta öğretimini müteakip Nijerya Üni. nde 1.5 yıl kadar tıp ve eczacılık okudu, ABD de kazandığı bursla Drexel Üni. İletişim okudu,

Üni. dergisinde makale yazmaya başladı, sonraları kazandığı bir çok burs sayesinde Nijerya-ABD arasında mekik dokur gibi bir yaşantıya girdi.

Romanları ve çalışmaları sayısız ödül getirdi Adichie'ye, eserleri 30 u aşkın ülke diline çevrildi.Frida  Kahlo (Magdalena Carmen Frida Kahlo)
(1907 - 1954)

"Uçmak için kanatlarım varken ayaklarıma ne gerek var ki?"

Meksika'nın en ünlü sanatçılarından Ressam Kahlo 6 Temmuz 1907 de Mexico City'de doğdu.
Geçirdiği ölümcül bir otobüs kazasından ağır yaralı olarak kurtulduktan sonra ağrı ve acılarla dolu bir yaşam sürdürürken, resim sanatına kendi gerçekliğini ifade etmek için kendi portresini çizerek başlar.

Onun fiziksel rahatsızlığı daha çocuk yaşta iken başına gelir, bir gezinti esnasında ayağı ağaç köküne takılır, düşer, buda yetmez ardından çocuk felci geçirir, bir ayağı sakat kalır.

Genç yaşta yaşama veda eden Kahlo'nun ününe ün katan tablolarının yanında, kendisi gibi tanınmış bir ressam olan ilk aşkı yoldaşı ve kocası komünist Diego Rivera ile evlilikleri, bu evlilik devam ederken yaşadığı çelişkili aşkları da ayrı bir merak konusudur.


Clarice Lispector
(1920 - 1977)

"Kendimden daha güçlüyüm"

Kısa masalları ve ilerici romanları ile Brezilya ve dünyada adını duyuran Brezilya'lı yazar Clarice, Ukrayna / Podolia'lı yahudi bir ailenin kızıdır ve aile, 1.Dünya Savaşı'nın felaketleri ortasında ülkesini terkederek Brezilya'ya taşınır.                                            İlk roman denemesi 23 yaşında Rio hukuk fakültesinde öğrenci iken yayınlanır, ayrıca gazetelere makale yazmaya başlar.             Yazıları Brezilya'da o dönemler devrimci olarak kabul edilen bir stil ve dildedir. 1944 yılında evlendiği eşi diplomat olduğu için yaşamı 1959 yılına kadar dışarıda geçer ama öykülerini, romanlarını yazmaya devam eder.
1966 Yılında geçirdiği bir kaza, onu eve bağlar ve acılar içinde de olsa yazılarına devam eder, taki 1977 de erken yaşta yaşama veda edinciye kadar.

**************************************

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020