Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

15.3.18

0
Salvador Dali Yaşamı Eserleri

SÜRREALİST ÇILGIN RESSAM İSPANYA / KATALONYA'lı SALVADOR DALİSürrealist Resim dalında 20. Yüzyıl sanat dünyasına damgasını vuran ve yaşantısıda sanatı gibi uçuk ve gerçek üstü, duygu dolu, hayal dünyasında geçen Salvador Dali, esas ününü Sürrealist (Gerçeküstü) eserlerinde kullandığı tuhaf ve çarpıcı imgelerle kazanır.
En iyi bilinen ve ilk çıkış eseri saydığı "Belleğin Azmi" ni 1931 yılında tamamlamıştır.

                                1931 Yılında tamamladığı ilk önemli eseri: Belleğin Azmi

Yaşamında sanatıyla olduğu kadar olağan dışı  davranışları, sözleri ve eksantrik giyimiyle eksi anlamda dikkatleri çekmiş ve sanatını takdir edenlerle, etmiyenleri bıktırmış olsada, bu kavramların getirdiği kötü şohret, Dali'nin daha geniş çevrelerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi artırmıştır.

                                 İspanya iç savaşı ifade eden tablo      

Dali, resim sanatı yanında heykelcilik, fotoğrafçılık ve sinema filmciliği ile uğraşmış, hatta Amerikan Animasyoncu Walt Disney ile birlikte yaptıkları "Destino" adlı kısa çizgi film, 2003 yılında "En iyi kısa animasyon filmi" dalında Oskar'a aday olarak seçilmiştir.

Hayatı

Asıl adı "Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domenech" olan Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya / Katalonya Bölgesinde bulunan Figueres kendinde dünyaya gelmiştir.

                                Figueres kentinde tarihi bir merdivenli sokak

Cusi ve Felipa Domenech çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Dali'ye babası, 2 yaşında iken vefat eden ilk çocuğunun ismi olan Salvador'u verir.


Babası, sert, otoriter bir karektere sahip olan Noter  
Salvador Dali Cusi.Annesi , babasının otoriter ve sert mizacına karşılık
oldukça sıcak kanlı, sevecen ve yumuşak huylu bir 
hanım olan ;
Felipa Domenech Ferres.

Ve geleceğin sürrealist çılgın ressamı küçük Dali 6 yaşında;
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i DomenechSanatçı çocukluğunu hep, doğumundan 9 ay önce ölen kardeşinin resmiyle ve onun kısacık yaşam hikayesiyle geçirir.                     
Sonradan abisi hakkında soru yönelten dostlarına, onu şöyle anlatır : "İki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı... O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu"

                            Dali Aile: Bakıcısı, Anne, Baba, Dali, Teyze, Anna ve Annaannesi

Dali 3 yaşında iken kızkardeşi Anna Maria dünyay gelmiş olsada, evin tek erkek çocuğu olduğu için bayağı şımartılır ailece ama resime ilgisi aşırıdır ve bu ilgi çok sevecen olan annesinin dikkatini çeker ve onu 10 yaşında iken özel bir resim okuluna kaydettirir.

                                Dali ve Kızkardeşi Anna Maria 
                  
Okulda dikkatleri üzerine çeken Dali, ilk resim sergisini 1919 da Figueres Belediye Tiyatrosu salonunda açar.
Herkesten çok annesi çok sevinir oğlunun bu başarısına ama onun dünya resim sanat dalına damga vuracağı zamanları göremeden 1921 yılında meme kanserinden yaşamını kaybeder.

                           Dali , Federico Garcia ve Pepin Bello (1925)

Dali, çok sevdiği annesinin ölümü hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirir : "Hayatımda aldığım en büyük darbeydi, ona tapardım... Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum."


DALİ'nin ÜÇGENİ  FIGUERES - PORTLLİGAT ve PUBOL KALESİ


Sanat Yaşamı

Salvador Dali'nin sanat yaşamı, girdiği resim okulunda iken henüz 15 yaşına girdiği 1919 yılında Figueres Belediye Tiyatrosu'nda açtığı resim sergisi ile başlar.

                                1915 Yılında sergilenen bir Dali tablosu

1922 Yılında Madrid'e yerleşen ve yeni bir okula giren Dali, yavaş yavaş "Kübizm" ve "Dadaizm" in etkisi altında kalmaya başlar.
Fransa ve İsviçre kökenli olan ve henüz İspanya'da tanınmayan bu yeni akımların etkisiyle oluşan eserleri Madrid'de aşırı bir ilgiyle karşılanır dolayısıyle Dali'nin hızla tanınmasını sağlar.
                                  1918 Yılında sergilenen Dali tablosu.
    

Dali ayrıca Madrid'de bulunduğu zaman içerisinde kendisi gibi "Avangart" sanata meraklı olan Film Yapımcısı Luis Bunuel ve Şair Federico Garcia Lorca ile tanışır ve dostluğunu sürdürür.

Ancak ne varki tabloları ile dünyaya açılmaya hazrlanırken, okuldaki disipsizlikleri ve Girona'da anarşist gösterilere katılıp gözaltnda tutulması nedenleriyle 1923 de geçici olarak okul ile ilişiği kesilmiş isede 1925 de tekrar okula geri döner ve çalışmalarına başlar.

                        Dali'nin Barselona açtığı sergiye ait katalog.(1925)

Aynı yıl ilk kişisel sergisini Barselona'da açar, tabloları eleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıkla karşılanır.
1926 da Paris'e giden Dali, orada çok büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanışır ve eserleri bir kaç yıl boyunca Picasso tarzının etkisinde kalır.

                                1921 Yılında sergilenen bir Dali yapıtı.

Paris dönüşünden kısa bir müddet sonra okuldan temelli kovulan Dali, askere alınır ve 1927 de terhis olur.
Bu arada Mart-1928 de sanat eleştirmenlerinden Luis Montanya ve Sebastia Gasch ile birlikte sanatta "Modernizm" ve "Fütürizm"i savunan "Sanat Karşıtı Katalan Manifestosu"nu hazırlayıp yayınlar.
                        
1929 Yılında filmci arkadaşı Luis Bunuel ile birlikte çektikleri,"Bir Endülüs Köpeği"adlı "Avangart" kısa metrajlı film, sürrealist dünyasında bu ikiliye büyük şöhret kazandırır.  
                         
                           Genç Kızlık döneminde Gala.(1914)
 

Aynı yıl ikinci kez Paris'e giden Dali, burada Ressam Joan Miro aracılığı ile Sürrealist akımın öncülerinden Andre Breton ve Paul Eluard ile tanışır.
                                       
Eluard'ın eşi Madam Gala (Helena İvanovna Diakonova) iile tanışınca görür görmez Gala'ya aşık olur ve 1929 yılı yazında Dali ile Gala arasında sonradan evliliğe dönüşecek olan tutkulu bir ilişki başlar.
                                 Dali'nin ilham perimdi dediği eşi Gala (1932) 
                                          
1936 Yılında davet edildiği Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi'nde kendisinden bir konuşma yapması istenir, oda memnuniyetle kabul eder ama misafirlerin ilgisini çeken Dali'nin   konuşması değil, sahneye çıkışındaki kıyafeti ile aksesuarlarıdır.

                   Dali ve eşi Gala başları bulutlarda gibi.(1936)

Sahneye eski, yıpranmış bir dalgıç tulumu ile çıkar, tulumun bel kısmında mücevher işlemeli bir kama takılıdır, bir eliyle bilardo ıstakasını tutarken, diğer eliyle de bir çift kurt köpeğini çeken kayış vardır.
Konuşma esnasında nefes almada zorluk çekmeye başlayınca, dalgıç kıyafetinin başlığını çıkartırlar.
Tamda çılgın Dali'ye yakışır bir giysi türü.

                         Dali'nin Time Dergisinde kapak resmi.(New York 1936)
  

1937 de Hollywood'da tanıştığı ünlü komedyenlerden Marx Kardeşler için bir senaryo yazar, 1938 yazında ise Londra'ya gider ve hayranı olduğu ünlü psikolog Sigmund Freud ile tanışır, Freud'un bilinçaltı konusuyla ilgili makalelerini devamlı takip eden Dali, onun birkaç portresini yapar.

1936 Yılında başlayan ve 1939 yılında faşist General Francisco Franco'nun galibiyeti ile son bulan ve İspanya'yı kaosa sürükleyen iç savada Franco'yu desteklediğini ilan eder.

          Dali ve Gala "Venüs'ün Rüyası" projesi üzerinde çalışıyor.(1939)

Dali'nin bir sanatçıya asla yakışmayacak olan bu tavrı nedeniyle ölümüne kadar, başta onun abartılı dikkat çekme çabalarından hoşlanmayan sürrealistler olmak üzere hemen hemen tüm ressamlar ona sırtını çevirir, çünkü sanatçıların tamamı demokrasiden yanadır ve bunların çoğunluğunuda sosyalistler teşkil etmektedir.

                   Dali "Savaşın Yüzü" adlı eseri yapımında.(1941)    


1940 Yılında tüm Avrupa'yı kapsayan II.Dünya Savaşı sırasında, eşi Gala ile birlikte, toplam 9 yıl kalacağı ABD ne kaçar oraya yerleşir büyük üne kavuşturan bir sergi açar ve bu sergi ABD nde büyük sansasyon yaratır,
Orada kaldığı müddet içine 1942 yılında "Salvador Dali'nin Gizli Hayatı" adını verdiği kendi biyografisini yayınlar.

                   ABD nde "S.Dali'nin Gizli Hayatı" nı yazarken (1941)

1945-46 Yıllarında ise Walt Disney ile birlikte "Destino" filmi ve Alfred Hitchcock ile birlikte "Spellbound" filminin yapımında çalışır, önemli katkılarda bulunur, 1947 Yılında ise yeni bir çığır açarcasına Sürrealist bir Picasso portresini tamamlar.

                   Dali, babası Dali Cusi ve eşi Gala (1948)

1949 da eşiyle birlikte Avrupa'ya geri döner ve  ölümüne kadar kalacağı Katalonya'ya yerleşir, yerleşir ama, Faşist Franco yönetimindeki İspanya'ya dönmesi yeniden sol görüşlü sanatçı ve aydınların tepkisiyle karşılaşır.

                                   Dali resim atolyesinde (1952)
        
 Dali 1951 yılından sonra artık daha bilimsel ve mistik temalara yer vermeye başlar. 1951 Yılında
"Katolisizm" in ve modern bilimin bazı kavramlarını sentezlediği "Mistik Manifesto" yu yayınlar.
Savaş sonrası eserlerinde genelde Katolik Temalar ile DNA, Hiperküp (Dört boyutlu küp), ve atomik çözünme gibi modern bilim kavramları öne çıkar.

                      Dali eşi Gala ile.(1958)

Hiroşima'da patlatılan atom bombasının gücünden çok etkilenmiş olan Dali, hayatının bu dönemine "Nükleer Mistisizim" adını verir.
Dali bu dönem içindeki çalışmalarında "Tuvale boya sıçratma" , "Hologramlar" , "Optik yanılgılar" , ve "Stereoskopi" gibi pek çok değişik ve yeni tekniklerle denemeler yapar.

1960 Yılında, Figueres Kentinin Belediye Başkanı, Dali'nin ilk sergisini açtığı Belediye Tiyatdosu'nu restore etmeye karar verir, tiyatro iç savaş nedeniyle oldukça hasar görmüş durumdadır.
                                Müzenin bir başka bölümü.

Başkan restorasyona başlarken tiyatronun adını, Dali'ye izafeten değiştirir ve yeni ismi "Dali Tiyatrosu ve Müzesi" olur.
Dali, tiyatronun açılış yılı olan 1974 e kadar tüm zamanını, müzenin inşaatı ve dekorasyonu ile ilgilenerek geçirdi.
                                Dali'nin adını taşıyan müze.

Müze hernekadar 1974 yılında açılmış olsada, birtakım eksiklikler ve ufak eklemeler nedeni ile Dali 1980 yılına kadar ilgisini esirgemedi ve müzeyi tamamladı.

10 Haziran 1982 Tarihinde Dali'nin yaşam isteğini tamamen yıkan bir acı olay meydana geldi, aynı zamanda menejerliğini ve modelliğini yapan, ilham perimdi o benim dediği ve çok sevdiği eşi Gala yaşama veda etti.

                                 Pubol Kalesi
Eşinin ölümü Daliyi tamamen yıktı, hayata küstürdü, eşinin öldüğü ve defnedildiği Pubol Kalesi'ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı.
                              
Temmuz 1982 de, İspanya Kralı Juan Carlos, Dali'yi Pubol Markisi ilan etti. Dali kendisine yapılan bu jeste karşılık Kral'a "Avrupa'nın Başı" adlı çizimini hediye etti.

1983 Yılında Pubol Kalesi'nde iken yaptığı "Serçenin Kuyruğu" adlı tablo, Dali'nin son eseri olacaktı.
Ağustos 1984 de Dali, kaledeki yatak odasında bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında bacağından yarandı, bu olaydan kısa bir zaman sonra kaleden ayrıldı ve Figueres'e dönerek kendi adını taşıyan müzeye yerleşti.Dali buradaki yaşamına 5 sene kadar devam etti,  tarih 23 Ocak 1989 a geldiğinde kalp yetmezliği nedeniyle 85 yaşında hayatı sona erdi ve müzenin mahzeninde yapılan mezara defnedildi.

SALVADOR DALİ ESERLERİ - 1 İÇİN..  TIKLAYIN.
SALVADOR DALİ ESERLERİ - 2 İÇİN..  TIKLAYIN.


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Uçaklar plaj üzerinden okadar alçaktan geçiyorlarki, turistler güneşlenmeye değil uçakları izlemeye geliyor.


Dünyada ilginç kargo taşıma örnekleriYükseklikten korkusu olanlar, bu resimleri izlemesin.Hollanda'lı fotoğraf sanatçısı Laura HospesBizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020