Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

2.8.10

0
869 Türkiye nin Şifresi

ANKARA TİCARET ODASI'ndan (ATO) YERLİ MALI ATAĞI : 869

Sinan Aygün'ün Başkanlığını yürüttüğü ATO Yönetimi bir slayt hazırlamış, RW. Mail le adresime göndermiş arkadaşlar...((Slaytı İzlemek için Tıklayın)
Bende konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Önce 869 rakamını açıklamakta yarar var sanırım: Ürün BARKOD larında
solda bulunan bu üç rakam, o ürünün üretildiği Ülkenin kodudur. 869 Rakamıda Türkiyede üretilen ürünlerin barkod
kodudur. Aygün , Türkiye Ekonomisinin kurtuluş reçetelerinden birinin bu rakamda gizli olduğunu söylüyor.
(Yazının devamı için,alttaki devamı> imlecini tıklayın)


Ve Sinan Aygün özetle şöyle devam ediyor :

PAROLA 869
TÜRK' ün ŞİFRESİ 869
TÜRKİYE' nin KURTULUŞU 869 da.
VATANDAŞLARIMIZ BARKOD u 869 İLE BAŞLAYAN YERLİ MALI ÜRÜNLERİ Nİ TERCİH ETMELİ.


869’U AL, ÇOCUĞUN İŞSİZ KALMASIN
Yabancı markalı ürünlerin market raflarını istila etmesi ve ithal ürün tüketimi nedeniyle Türkiye ekonomisi çıkmaza girmektedir.
Türkiye ekonomisinin kurtuluş reçetelerinden biride“869” rakamında gizli dir. Türkiye’nin uluslararası barkod numarasının “869” dur ve vatandaşlarımız ithal ürünler yerine barkodu “869” ile başlayan yerli malı ürünleri satın almalıdır.

TÜRK’ÜN ŞİFRESİ 869
Ürün üzerinde “değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan” simgeye barkod denir ve barkoduna bakarak bir ürünün hangi ülkeye ait olduğu anlaşılabilir.“Barkod, üzerinde bulunduğu ürünün nüfus cüzdanı gibidir”
Günümüzde savaşların topla tüfekle değil parayla yapılmaktadır.
Türkiye ekonomisi bugün güçlü ekonomiler karşısında bağımsızlık savaşı veriyor. Bu savaşta parolamız 869’dur. Yani Türk’ün şifresi 869’dur. Savaşı kazanmak ve başı dik gezmek istiyorsak ülkemizin ürünlerine sahip çıkalım.”

Leh Kralı borç istediği zaman II. Murat’a “Verelim mi?” diye sorduklarında, II.Murat’ın da, “Borç verin. Bugün borç alan, yarın talimat alır” cevabını vermiştir, dünya ekonomisine bugün bu anlayış hakim olmuştur.
IMF’den borç alan Türkiye’nin, bu para karşılığında IMF’nin istediği yasaları çıkarmaya zorlandığı aşikardır.

İthal ürünlere verdiğimiz her kuruş, ekonomimizi çıkmaz sokağa götürüyor, yerli sanayinin bacası tütmez oluyor. Gençlerimize istihdam yaratılamıyor. Yerlisi varken yabancı mal almak, kıt kaynaklarımızının dışarıya gitmesi ve yatırımların azalmasıdır. Azalan yatırım, çoğalan işsizliktir. İşsizliği kendi ellerimizle büyütmeyelim.”
Tüketim malı ithalatına giden her 6 bin 500 doların Türkiye’de bir kişiyi işsiz bırakmaktadır, bu yüzden tüketicilere, “869’u al, çocuğun işsiz kalmasın” çağrısında bulunuyoruz.

Bütün dünyaya küreselleşmeyi tavsiye eden ABD’nin “Buy American” (Amerikan malı al) kampanyaları ile halkını yerli malı ürünler satın almaya teşvik ettiğini ve “Sıradan bir Amerikalı için ülkenin kaderini belirleme zamanı gelmiştir” çağrıları yaptığını hatırlattmakta yarar vardır.

Amerika’da yabancı ürün satın almanın, “milyonlarca yurttaşın işini elinden almak, yatırımları baltalamak ve ülke çöküşünü hazırlamak” olarak görüldüğü, bu anlayışın daTürkiye’de yerleşmesi gerektiğini belirtmek isterim.
ABD’de kamu alımlarında da yerli malının tercih edildiği, 1933 tarihli “Amerikan Malları Satın Alma Yasası”nın halen yürürlükte olduğu bilinmektedir. Türkiye’de de kamu alımlarında yerli sanayi ürünlerinin tercih edilmesini ve ihale şartnamelerinden “ithal yoluyla temin edilecektir” ibarelerinin çıkarılması gerekir.

Atatürk’ün Yerli Mallar Sergisi’nin açılışında söylediği “Türkler! Türk malı alınız, Türk malı kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın” sözlerini herkesin ilke edinmesi gerektiğini unutmayalım.

******************

Sinan Aygün'ün Sözlerine katılmamak söz konusu olamaz tabi. Ancak Yerli Malı deyince , Sermayesiyle ,emeği ile
teknolojisi ile yerli olan ürün akla gelmemelidir. Günümüz dünyasında da böyle bir oluşum zaten mümkün görülmemektedir.
Örneğin ülkemizde maalesef teknolojinin gelişmemesi nedeniyle, tamame yerli kaynaklarımızla üretilen bir ürününne ülkemizde nede dış ülkelerde rağbet göreceği düşünülemez. Bu bakımdan bu günün dünyasında yerli malı terimi,sermayesine bakılmaksızın, ürünün o ülkede üretilmesi, o ülkenin insanının istihdam edilmesi ve o ülkeye vergi verilmesi şeklinde de tanımlanabilir.

Konu Yerli Malı olunca ister istemez orta yaş ve üzeri olanların hatırlayacağı bir kutlama haftasınıda unutmamak gerek. Yılda bir kere yapılırdı bu Yerli Malı Haftası özellikle okullarda etkinliklerle kutlanırdı.
Yerli Malı Türk'ün Malı Her Türk onu Kullanmalı sloganı o hafta dillerden düşmezdi. (Günümüzde başka isim altında devam etmektedir.)
Yerli malı deyincede ilk akla gelenler, meyvalar tahıl ürünleri sanayii olarakda , Beykoz Kunduraları, Nazilli Kumaşı, Sümerbank kumaş kunduraları vs.ürünlerdi.
Günümüz Türkiyesine gelirsek, artık teknolojisine bakılmaksızın dünyanın heryerinde rekabet edeliben beyaz eşyadan alın motor, motorlu araç, makina ekipmanları, elektronik ve benzerleri alanında her türlü ürün üretilmekde gerek iç ve gerekse dış pazarda dış ülke ürünleriyle başa baş yarışmaktadır. Bu yarış hem kalite hemde fiat bakımından devam etmektedir. Bunun için gönül ferahlığı ile, her Türk , barkod' unda 869 rakamı bulunan tüm ürünleri Türkiye ekonomisinin gelişmesi için mutlaka kullanmalıdır diyebiliriz.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020