Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

30.11.17

0
Afrika da bir kabile DİNKALARDÜNYAYA KAPALI BİR KABİLE GÜNEY SUDAN'da DİNKALAR

Dinka diline göre Cange (Halk-insanlar) anlamına gelen Dinkalar'ın bir bölümü, dış  dünyaya kapalı olanlar Güney Sudan'da, Nil nehri havzasının bataklıklarla çevrili iç bölümünde, savanlarda yaşarken, diğer bölümü ise daha ziyade Nil Nehri'nin her iki yakasında yaşamını sürdürür, bu bölgede yaşayanlar, sosyal yaşam bakımından diğerlerine nazaran dış dünya ile daha yakın durumdadır.Savaşçı bir kimliğe sahip olmalarına rağmen, kendilerine çok yakın buldukları ve dostane ilişkileri olan Nuerler ve diğer kabileler gibi kabile savaşlarına katılmayan tek toplumdur Dinkalar.Tahmini nüfusu 3 milyon dolaylarında olduğu söylenen ve bin ile otuz bin kişi arasında değişen guruplar halinde yaşayan Dinkalar dil ve kültür bazında çeşitli guruplara ayrılır.Bunların en çok bilinenleri Acarlar , Alibler , Borlar , Rekler , ve Melvallar dır.
Çari-Nil koluna bağlı kendilerine has Dinka (Thonjan) dilini konuşurlar. Dinke dili Latih Alfabesine bazı karekterler eklenerek yazılır.Başlıca uğraşları hayvancılık olmasına karşın azda olsa başta mısır olmak üzere tarım ürünleri ilede ugraşırlar.
Güney Yarım Küredeki ekvatora yakın bölgelerine has savan iklimi dolayısıyle Ekim ayından Nisan ayına kadar geçen kurak yaz zamanlarda, özellikle iç kesimde yaşayan Dinkalar, hayvan sürülerini alarak,. daha verimli arazisi olan Nil Nehri kıyılarına doğru göç ederler.Nisan sonunda başlayan yağışlı mevsimde ise kendi iç bölgelerine geri dönerler ve öncelik mısır olmak üzere tarım ürünlerinin üretimine geçerler.Dinkalar düşmanları karşısında gurup içi büyük önem verirler ve ruhani önderlik yapan Rathip-Şef' lerin direktiflerini harfiyen yerine getirirler.
Bu ruhani şeflerin belirli baba yanlı (Ataerkil) klanlardan gelmesi gelenek haline gelmiştir, bu kişilerin olsun olmasın her zaman yiğitliklerinden, efsanevi güçlerinden ve üstün niteliklerinden bahsedilir, örneğin mızrakla balık avlamada usta avcı oldukları gibi.Dinkalarda tek tanrıcılık yoktur, sadece tanrısal güçler (Nhial) ve geçmişteki ata ruhları vardır ama diğer dinlerde olduğu gibi bu tanrılar için belirlenmiş ayin törenleri yoktur, sadece onlardan korktukları için kötülüklerin önüne geçildiği gerçeğini kabul ederler.
Kendisinin günah işlediğini kabul eden kişi, tanrısal güçlerin gazabından kurtulmak için çok değer verdikleri sığırlardan birini ona kurban ederler.


Dinkalarda yaktıkları ateş sonu ortaya çıkan küllerle "Ox" adını verdikleri iri boynuzlu ve cüsseli hayvanlar önemli yer tutar.Kül onlar için iyileştirici, hastalık giderici bir şifa kaynağı olarak görülür ve buna kesin kez inanılır, dolayısıyle kutsal sayılır. Özellikle iç kesimde yaşayan Dinkalar bu nedenle her zaman küllerle iç içe yaşamayı tercih etmişlerdir.

İri boynuzlu (Ox) hayvanlar ise başlıca geçim kaynaklarıdır, ekonomide önemli yer tutan bu hayvanlarda yarı kutsallıkla önemsenir ve korunur.Geleneklerine göre ergenlik yaşına giren her gence bu hayvanlardan birer tane verilir, o hayvanın bakımı, beslenmesi, korunması hep o gencin sorumluluğundadır.Genç Dinka çocukları Nil'de balık tuttuktan sonra çok sevinirler, balıkla espiri yaparlar, öyleki arada balık yerine kertenkele hatta pitonlarıda yanlışlıkla yakalayabilir.20 Yaşına gelen erkek çocuklar 17-18 yaşına gelmiş olan kızlarla evlenmek için, dans etmeye başlar ve anlaştığı genç kız ile bir nevi söz kesilir ve kurbanlık sığır verilir seçtiği kız için ama resmen evlenmek ortalama 30 lara geldiğinde gerçekleşir, çünkü erkek tarafı başlık parasını ödiyebilmek için en az 10 sene çalışıp sığır yetiştirmesi gerekecektir.


Nehire girmek isteyen evli Dinka kadınları giysilerini çıkarır, üzerinde sadece genç kızlıktan kalma kemeri, bilezikleri ile evlendiğinde kocasının verdiği boncuklu gerdanlık kalır.


 Genç kadınlar evlendiğinde kocasının hediye ettiği değerli mavi boncukları boyunlarına takarak dansın keyfini çıkarır.


 Nisan ayı sonlarında kurak mevsimler sona erince, daha verimli arazilere giden dinkalar geri köylerine dönerken erkekler sığırların başında, kadınlar ise başlarının üzerinde eşyalarını taşır.


17-18 Yaşına yeni basan bir Dinka gen kız çocuğu evlilik için hazırdır artık, evlenmek isteyen delikanlılara cazip görünmek için beline taktığı boncuklu korse ile annesinden ailenin büyük kızına aktarılan değerli takı, kadının inceliğini ve çekiciliğini artırır, bu değerli takı kız evlendikten sonra, varsa kız kardeşine devredilir. Daha fazla resim için >>

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon'da yerli kabilelerden bir örnek
Dünyanın 7 Harikası

Hayalet kent Cairo tamamen terkedilmiş durumda


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020