Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

7.10.17

0
Ocak Köyü Çağdaşlık Örneği

KEMALİYE İLÇESİ'nin BEKTAŞİ KÜLTÜRÜYLE YOĞRULMUŞ ÇAĞDAŞ OCAK KÖYÜ

 
Geçmişi 4000 yıl öncesine dayanan tarihi bir il Erzincan, yine geçmişi 1000 yıla kadar uzanan tarihi bir ilçe Kemaliye ve geçmişi 700 yıla dayanan tarihi bir köy Ocak Köyü.

Tarihi Ocak Köyü'nün bağlı bulunduğu Tarihi İl Erzincan :
Geçmişi Hitit Uygarlığına kadar uzanan küçük ama şirin ve muhteşem doğası ile yerli yabancı misafirlere ev sahipliği yapan Erzincan, bir zamanlar bölgenin en stratejik noktalarından birisi idi ve bu özelliğinide Avrupa ile Asya'yı birleştiren yollar üzerinde bulunmasına borçlu idi.Bu stratejik özelliği nedeniyle de kent ve bulunduğu bölge ardı arkası kesilmeyen istilalara maruz kalır :
İstilalar ve bölgeye hakimiyet sırasıyle Urartular , Medler , Persler , Makedonyalılar ve Romalılar tarafından gerçekleşmiş isede, bölge daha sonraları Roma İmparatorluğu'nun M.S.395 yılında ikiye ayrılmasıyle Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans hakimiyeti altında kalmış isede sonrasında Sasaniler'in hakimiyetine geçmiş ve bu istila sonrası bölge Bizans ile Sasaniler arasında sık sık el değiştirmiştir.

Taki M.S. 655 yılında Habib Bin Mesleme emrindeki islam ordusunun bölgeyi islamiyete kazandırmasına kadar, ancak nevarki kısa bir zaman sonra bölge tekrar Bizans hakimiyetine geçer.

Erzincan'ın ilk defa Türklerin hakimiyetine geçmesi 1071 Malazgirt Zaferinden sonra gerçekleşir.
Malazgirt Savaşını üstün zeka ve kabiliyetiyle kazanan ve Romen Diyojen'i yaralı olarak esir alan Selçuklu Sultanı Alpaslan, bir taraftan Anadolu kapılarını doğuda gelecek olan Türk kavimlerine tamamen açarken, diğer taraftan ise amcası Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ı Anadolu'nun fethi için, sayısız imtiyazlarla görevlendirir.


Süleyman Şah fetihlere başlar ve sıra Erzincan'a gelir, bu bölgenin fetih görevini, başarılı komutanlarından Mengüç (Mengücek) Bey'e verir, Mengüç Bey bölgeyi ele geçirdikten sonra Mengüçoğulları Beyliği olarak bölgeyi hakimiyeti altına alır.


Bu hakimiyet 13.Yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı Keykubat tarafından sonlandırılır ve Erzincan, Konya'ya bağlı bir vilayet durumuna getirilir. 


13.Yüzyılın sonlarına doğru ise, Anadolu tamamen Doğudaki İlhanlı Devleti'ne bağlı Moğollar tarafından istila edilir, Moğollar çekilince bölge Celayirliler, daha sonra da Eratnaoğulları'nın hakimiyetinde kalır.


Osmanlı zamanında, Yavuz Sultan Selim tarafından bölgenin tamamı Osmanlı toprakları içine katılan Erzincan, Cumhuriyetin kuruluşuna kadar Erzurum Beylerbeyliğinin bir sancağı olarak kalır.


Cumhuriyetten sonra tüm sancaklara Vilayet-İl unvanı verilince Erzincan'da vilayet olur.

Tarihi Ocak Köyü'nün bağlı bulunduğu Tarihi İlçe Kemaliye :
Böyle köklü bir geçmişe sahip Erzincan İli'nede böyle köklü geçmişe sahip ilçe yakışır. Ünlü seyyah Evliya Çelebi, "Seyahatname" adlı eserinde "Meyvelerle dolu bağ, bahçeli bir kasaba" diye bahseder, günümüzdeki kanyonlarıyle, doğal güzellikleriyle, rafting ve jumping gibi su sporlarıyle dünyada isim yapmış Kemaliye'den.


Okuma-Yazma oranında Türkiye birincisi olan Tunceli'den sonra Doğu Anadolu'da en yüksek okuma-yazma oranına sahip ilçelerden birisi olan Kemaliye'nin geçmişi 11. Yüzyıla kadar uzanır ve kasabanın, bu asrın başlarında  Van yöresinden göç eden Ermenilerce iskan edildiği bilinmektedir.


Kurulduğunda adı, Ermenice "Göze-Pınar" anlamına gelen "Agn" iken bu isim Türkçe de, Göktürkce "Cennet gibi güzel bahçe" anlamına gelen "Eğin" şeklini alır.


1922 Yılına kadar Eğin ismini taşıyan ilçenin adı,  İstiklal Savaşı döneminde kasaba halkının Atatürk'e bağlılığını belirten ve "500 atlıyla yanınızdayız" ifadesini taşıyan telgrafın Atamıza gönderilmesi sonrası bizzat Atamız tarafından kendi ismi olan Kemal'in kasabaya verilmesi ile, yeni adı "Kemaliye" yi alır.


İlçe 1900 lü yılların başlarında önemli bir ticaret merkezi durumundadır ve kaynaklar, çevre illerden, ilçelerden, insanların ticaret için Eğin'e geldikleri belirtilmektedir.
Ancak Cumhuriyetten sonra ilçe yavaş yavaş göç veren yöre durumuna gelir ve nüfus artacağı yerde sistematik olarak her yıl azalmaya başlar.


Öyleki 2016 sonu verilerine göre Kemaliye'nin nüfusu 2696 sı Köylerde ve 2209 u ise kent merkezinde olmak üzere toplam 4.905 dir.
İlçenin nüfusu bu kadar düşük olmasına rağmen. dışa göç nedeniyle, özellikle büyük şehirlerde Kemaliye kökenli ortalama 202 bin kişinin mevcut olduğu söylenir.


Bunlardan gündeme gelmiş ve tanınmış isimlerin birkaçı şöyle sıralanabilir :

Eski Başbakan Şemsettin Günaltay (İnönü İktidarı 1949)
Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun,
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ziya Aktaş,
12.Eylül sonrası Başbakan Yardımcısı Zeyyat Baykara,
Siyaset adamı Tahsin Şahin Yiğit, 
İşçi Partisi Genel Başkanı  Doğu Perinçek,
Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal,
Ünlü Şair - Yazar Ahmet Kutsi Tecer, Enver Gökçe,
Yapımcı Mustafa Oğuz,
Şair Behçet Kemal Çağlar,
Müzisyen Mustafa Özgül,
Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Cem Davran,
TV Kanallarında politik programlar yapan Gazeteci Tuncay Özkan,
Gazeteci Yusuf Ziya Ademhan.

Erzincan'a 180 Km.uzaklıkta  ve ilin güney batısında yer alan, dünyanın ikinci büyük karanlık kanyonunun bulunduğu, muhteşem doğası ve doğa sporları ile özellikle yabancı turistlerin akımına uğradığı Kemaliye halkının unutamadığı ve acıyla andıkları iki olay vardır.


Bunlardan birincisi, 1993 yılında Sivas'taki Madımak Otel katliamından hemen 3 gün sonra, adlarına teröristler densede her iki olayında kimler tarafından ve neden yapıldığı hala muamma olan ve 33 sivil vatandaşın hunharca köy meydanında kurşuna dizildiği, ilçeye bağlı Başbağlar Köyü katliamı;


İkincisi ise yıllardır ödenek sıkıntısı yüzünden tamamlanamayan yada tamamlanmak istenmeyen, ilçenin candamarı sayılacak, adına dizi film çekilen meşhur "Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü" nün inşaatını, kendi özel gayret ve olağan üstü uğraşları sonu tamamlattıran zamanın Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu'nun 2003 yılında trajik bir trafik kaza sonucu ölümüdür.

Ve Tarih kokan yörenin Tarihi Ocak Köyü :
Böyle geçmişi uzun yıllara dayanan ve doğasının güzelliği ile stratejik noktadaki yerleşim yerleri tüm Türkiye ve dünyada ilgi çeken Erzincan İli ile Kemaliye İlçesi'nede geçmişi 700 yıla kadar uzanan dünya kır yaşamına örnek, çağdaş bir köy olan  Ocak Köyü yakışır dedik.


İlçeye 34 Km. uzaklıktaki, önceleri "Şeyhler Köyü" olarak tanınan, kurucusunun adına izafeten "Hıdır Abdal Sultan Ocağı" lakap ismine sahip, 98 haneli Ocak Köyü, günümüzden tam 700 yıl önce12 hane olarak kurulmuştur.Ancak tarihçiler tarafından, köyün kurucusunun bizzat Hıdır Abdal Sultan' mıdır yoksa dervişin mezarı orada olduğu içinmi, köy bu ismi almıştır konusunda kesin karar verilememiştir.


Her yıl yaklaşık 30 bin turisti ağırlayan, camisi ile cemevinin yanyana olduğu, tarih müzesi, güneş enerjisi ile ısıtılan hamamı, kültür merkezi, tiyatro salonu, helikopter pisti, tüm köyü kaplayan mobese benzeri kamera sistemi, çocuk parkı, misafirhanesi, marketi ve kafesi ile bırakın Türkiye'yi dünyaya örnek olacak çağdaş bir köydür Ocak Köyü.


Karanlık ve ilkel arap kültürü yerine gerçek Türklere has Bektaşi kültürünün benimsendiği köyde, inanananı, inanmayanı, sunnisi , alevisi tüm halk hep birlikte kardeşçe, demokrasi içinde yanyana yaşamlarını sürdürmekte.


Köyün Tarih Müzesi Türkiye'de bir ilk. Eğitimci Mustafa Gürer'in uğraşı, gayret ve katkılarıyle 1994 yılında kurulan Ocak Köyü Tarih Müzesi, iki katlı binasında yaklaşık 1300 eseri barındırmakta, Müze 1996 yılından itibaren ise Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde hizmet vermektedir.

Genelde Etnografik eserlerin yer aldığı müzedeki eserlerin büyük çoğunluğu, başta kurucusu Mustafa Gürer'in özel kolleksiyonları olmak üzere Ocak Köyü'nden ve çevre köy ve kent halkının bağışladığı antik eserlerdir.


Eserler bağış yapanın isimleri ile birlikte sergilenmekte, müzenin açık hava bölümünde ise, Atamızın büstü, Eski Türk Büyüklerinin kabartmalı resimleri, Tarihi taşlar, harman makinası ve kağnı arabası yeralmaktadır. 


Her yıl düzenlenen "Hıdır Abdal Sultan Anma Etkinlikleri" ve Birlik Cemi dolayısıyle çevre halkın ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği köy zaman içinde dahada gelişmekte.


Bu şenliklerde kazanlarla yemekler hazırlanır, dualar okunur, şölen sonunda da kendisine has müziği ile semah gösterisi başlar.


Köyde bulunan Hıdır Abdal Sultan Türbesi, külliyesi ve ilk bakışta karşımıza çıkan heykelleri, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin ayrı bir örneğidir.
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020