Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

1.8.17

0
Devletlerin Dış Borçları

DÜNYADA DEVLETLERİN DIŞ BORÇLARI ve ALACAKLARI

Günümüz kapitalist dünyasında nekadar devlet varsa neredeyse tamamının az veya çok dış borcu vardır, dolayısıyle tavukmu yumurtadan, yumurtamı tavuktan çıkar hikayesi ekonomide de yerini alır.
Öyleya her devlet borçlu ise , borçlar başka bir dünyadaki devletlere olmadığına göre, ozaman her devlet de aynı zamanda alacaklı duruma düşer.

Bu dış borç-alacak konusu gelişmiş ülkelerde pek dikkate alınmaz, gündeme bile gelmez ama, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerle, geri kalmış ülkelerde konu hep dile getirilir gündemden düşmez, özelliklede muhalefet partilerinin neredeyse tek derdi budur, tabidirki o ülkelerde demokrasi varsa.

Artık muhalefet partileri, aslında kapitalizmin bir kuralı olan bu dış borç-alacak sorununu en ince noktasına kadar götürür, inceler ve iktidarı fırsat buldukça sıkıştırmaya çalışır, kendileri iktidar olunca sanki yapacak birşeyleri varmış gibi.

Hesaplar , kitaplar yapılır, yazılır basında , köşelerde, Tv ekonomi programlarında suçlamalar ayyuka çıkar, mahfettiler ülkeyi, ülke elden çıkacak denir ve sıralanır, ülkemizin dışa borcu şukadar, doğmamış çocuğun borcu var, nasıl ödenecek bunlar devam eder gider.


Olayın ilginç tarafı ise iktidardaki parti hep sus pustur, cevap bile vermez, arada yangına kötükle girerki, muhalefet başka esas suçlamalara fırsat bulamasın diye, çünkü onlar olayı mantık açısından irdeler ve :
- Dünyanın dev ekonomisine sahip olan ABD (18.235.489.000.000 $) ile
- Kapitalist dünyaya kapılarını kapatmış Kuzey Kore (12.500.000.000 $) gibi bir sosyalist devletin, -Yada harıl harıl fışkıran doğal gazı, yeraltında denizleri andıran petrolü olan Katar (63.160.000.000 $) gibi paraya para demeyen bir ülkenin,

Dış borcu olduktan sonra bizim neden olmasın der, der de (Türkiye'nin 2016 Aralık sonu itibariyle toplam dış borcu 404.182.300.000 $) bu muhalefet partileri bu gerçeği neden bilmez yada bilirde bilmemezlikten gelir.


Konunun ülkemize yansımasına gelince, tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, iktidardaki sağ eğilimli, liberal ekonomi yanlısı partiler özel sektörün öncülüğünde hızla yatırımlara devam ederken, onların karşısında yer almış olan dünya gerçeklerinden nasibini alamamış, adına sol cenah gurubu denen partiler ise devamlı satılan devlet mallarından, dış borçlardan, doğmamış çocukların borç yükü altında kaldığından bahseder durur, bol bol alkış alır ama yatırımlara karşı çıkışlarla, ülke gelişimini
engellediğinden habersiz meclis koltuklarını hiçbir hizmet vermeden işgal eder dururlar.


Bu tür, kapitalizm ve onun olmazsa olmazı liberal sistemine karşı partilerden sosyalist, komünist, yeşiller veya benzeri uç partilere kimsenin bir diyeceği olmaz, çünkü bu partiler bir ideal peşinde koşan, iktidarla uzaktan yakından alakası olmayan, sadece kendi düşünce ve felsefeleriyle bağdaşan insanları bir araya getirerek, icapederse koalisyon oluşumunda iktidarlara ortak olmayı kabul eder, kendi ekonomik ve sosyal politikalarının uygulanması için çaba gösterirler. 


Burada esas olan uç partiler değil, iktidara alternatif partinin yani adı ana muhalefet partisi olan parti kurmaylarının gerçekleri görerek kalıplaşmış sloganlar yerine iktidara yönelik, özellikle ekonomik politikalarını dünya  konjonktürünüde gözönüne alarak açıklamaları olmalıdır.

                                Türkiye'de bir hızlı tren tünel çıkışında

Yeterki devleti yönetenlerce, devlet için için yapılan her türlü hizmet, mal ve nakit borçlanmalarının kişilerin sahsi çıkarları için değilde ülkenin yatırımlar ve gelişim gereksinimleri için kullanılsın.
Çünkü gelişmeninde, yeniliklere ulaşmanında, halkın refah seviyesinin yükselmesininde tek çaresi olan özkaynakların tek desteği ise borçlanmadır yani hizmet, emtia veya nakit olarak, sonradan ödenmek üzere alınan kredilerdir.

                                Türkiye'de otoban ve vasıtalar

Tüm dünya ülkelerinin dış borçlarının, harf sırasına yada borç seviyesine göre yeraldığı, kardeş sitemizdeki tabloları inceleyin, sonrada battık, yokolduk, satıldık diye feveran edenlerle, 25. Aralık. 1991 tarihine kadar yarım dünyanın, sonrasında da bütün dünyanın ekonomisine damgasını vuran kapitalizmin kurallarına uyarak, ister öz kaynakla olsun isterse borçlanmayla olsun, önemli olan ülkeye yeni yeni yatırımlar yapalım diyenlerin, hangisine hak vereceğinizi aşağıdaki örneklere bakarak karar verin.
                                Kuzey Kore'de geniş ana caddeler, yollar ve vasıta.

Site admini olarak bu konudaki düşüncemi sorarsanız derimki, emek karşılığı emekli olduğum gerçeğini göz önüne alıp, mantığımıda bir kenara atarsam, düne kadar Sovyetler Birliği, günümüzde ise bir Kuzey Kore örneği bir ekonomi sistemine evet.
    
                                Kuzey Kore'de bir toplu taşıma troleybüsü

Ancak bir gerçek varki oda, tüketim toplumu haline dönüşmüş ülkemizde böyle bir sisteme evet diyecek insanların sayısıda, sanırım parmakla sayılır kadar az olacaktır.

Şöyleki, yaşamı boyunca kendisine ait özel bir otomobile sahip olamamış, iki öküzü, bir ineği birazda biriki dönüm kıraç arazide tarlası olan bir köylü dayının, yapılan şerit gibi otobanları, duble yolları, tünelleri, viyadükleri görüp, yine yaşamında bir kere olsun binemeyiceği hızlı trenleri izleyip, bunlarda yetmemiş olacakki, bir kere olsun salon koltuklarına kıçının değmiyeceğini bildiği halde, milyarlarca dolara malolacak İstanbul'daki devasa havaalanı inşaatını yaptıran iktidara, çok iyi çalışıyorlar, oyum yine onlara demesi iddiamızı perçinliyecektir.

                                Türkiye/İst. da inşası devam eden devasa havalimanı.

Bu minicik bir örneğin, yıllarca bir türlü iktidara gelemeyen, ülkemizde veya dünyada adı ana muhalefet partisi olupta iktidara gelemeyen partilerin başında olan, hatta hiç eşi bulunmayan, kendisine verilen oyların hangi guruptan geldiğini dahi bilemeyen, fak-fuklardan, ezilmişlerden, işsizlerden medet uman, bunlarda yetmemiş gibi arada yolunu şaşırıp, ne yaptığını bilmez halde oy için, misyonuna asla yakışmayacak şekilde dincilere yaklaşan, özellikle Atamıza karşı olduklarını belirtmek için kara çarşaflılara bürünmüş insanlara rozet dağıtan, mazisindeki devletçilik zihniyeti altında kalarak, iktidar partisinin dış politika oyunlarına inanıp, onların arkasına takılan ve ulusalcılık kisvesi altında şövenist, kafatascı milliyetçilikten de geri kalmayan yılların ana muhalefet partisi sevgili CHP yöneticilerine vede kurmaylarına ders olması gerekir.
 
                                Ekonomi politikasını değiştiremeyen CHP dincilerden oy istiyor.

Oy için din simsarlarına pirim veren, yine aynı amaçla kafatasçılığa soyunan CHP yönetimi dilerizki bir gün gelir, böyle saçmalıklarla uğraşacağına birazda şu köhneleşmiş ekonomi politikasından vazgeçerek, dünya ekonomi konjonktürüne uyum sağlar ve yıllardır elleriyle teslim ettikleri iktidarı geri alır.
                                Afganistan ve recm cezasından kurtarılar bir kadın.


Aksi takdirde ne olabilir derseniz, en iyi ihtimalle ilkel ve çağdışı arapları kardeş saymıyanları içeri tıkan, düşünceleri kafatası içine hapseden, sokaklarda öldürülen kadınları yasal duruma getirmek için recm cezasını getiren şer-i islam dikta devleti.

                                Kimse vekilliği bırakmak istemez, acaba neden?

Sonrasında az olsun bizim olsun, neyimize bize iktidar, 100-150 değişmeyen devamlı kazançlı bir meslek vekillik, parası, emeklisi, zoraki alkış ve saygınlığı su götürmez, daha allahtan belamı istersiniz diyenler bilmem nerelerine kına yakarlar, tebidirki o güzel yaşam ellerinden alınmazsa. 

DÜNYA ÜLKELERİ DIŞ BORÇ TABLOSU (Harf Sırasına Göre)....... TIKLAYIN.
DÜNYA ÜLKELERİ DIŞ BORÇ TABLOSU (Borç Seviyesine Göre)... TIKLAYIN.

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


Ülkelerde kişi başına milli gelirinin hesaplanması
Bir zamanlar AKP iktidarının Sanayi ve Teknoloji Bakanı neler vaad etmişti.
Mektuplarından kolisine, nakit paralara kadar PTT gönderim ücretlerinin hesap edilmesi.

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020