Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

14.7.17

0
japon Geleneksel Güreşi SumoJAPON HALKININ GELENEKSEL GÜREŞİ SUMO ve TARİHÇESİ

Sumo veya Japonca Ōzumo Japonya'da çok eski tarihe dayanan ve birçok adete ve töre içinde yerini alan, Japonları has geleneksel bir güreş türüdür. Japoncadaki sumō, sumafu sözcüğünden gelmektedir ve bu "kendini savunmak" anlamına gelir. Bir Sumo güreşcisine sumōtori veya riski denir. 


Güreşenlerin hedefi rakibin, yarışma alanı olan kum havuzundan ya da bir saman-halatı ile işaretlenmiş halkadan dışarıya çıkmasını ya da dengesini bozup yere düşmesini sağlamaktır.


Güreşçiler yere ayak tabanı dışında herhangi bir yerleriyle dokunduklarında maçı kaybetmiş sayılırlar. Sumo'da rakibini dışarı iterek çıkarmanın adı oshidashi'dir. Güç kullanarak dışarı atmak ise  havaya kaldırmak yorikiri'dir. 


Ayrıca bu karşılaşmaların aralarında dinsel ve geleneksel görevler yerine getirilir. Sumo'da turnuvalar 15 gün sürer ve bu 15 günün içinde güreşçiler her gün bir kere maç yapar. 15 gün sonunda en çok galibiyeti olan turnuvayı kazanır. Galibiyeti eşit olan güreşçiler arasında playoff düzenlenir. Turnuvalar genellikle 15.000 kişilik salonlarda yapılır ve çoğunlukla tamamen doludur. 

Karşılaşmalardan önce seromoni sırasında sumocular sahaya tuz serperler, bunun amacı hem kötü ruhlardan arınmak hem de sahayı kayganlaştırmaktır. 


Bunun haricinde bilinen sumo hareketini önce sol sonra sağ bacağı yukarı kaldırıp yere vurmak ki bu güç ve esneklik gösterisidir yaptıktan sonra rakibiyle göz göze gelerek üstünlük sağlamaya çalışır. Bir karşılaşma genelde sadece birkaç saniye sürer.


Günün sonunda özel sumo ritueli yapılır. Bu rituelde elinde geleneksel bir sopa bulunan yetenekli bir genç bir şarkı ve davullar eşliğinde ritmsel bir şekilde sopayı çevirmeye başlar vebu da bitişin habercisidir. Her turnuvada yüzlerce karşılaşma yapılmaktadır. 

  
Sumo'da ki rütbelerden en önemlisi yokozuna büyük şampiyon ve ozeki şampiyon Turnuvalar zarfında bu kategorilerdeki sumocular oldukça yoğun ilgi görürler. 

Örf ve adetlerine oldukça düşkün olan Japonlar, düzenlenen sumo güreşlerinede büyük ilgi gösterirler. Birbirleri ile yarışırken, sumo güreşçileri eski tarihi kurallara harfiyen uyarlar ve maçları geleneksel kıyafetler içinde yaparlar. Ayak tabanın başında karşılaşma esnasında, güreş birkaç saniyede biter.

Kaynak 
vikipeda.org

BUNLARDA DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR :

 http://www.alp-web.com/2010/02/dunyann-7-harikas.html
 http://www.alp-web.com/2012/06/ruanda-cumhuriyeti-ve-tarihcesi_2.html


 Çin - ABD - Sovyetler ve Gerçekler
 Dünyanın 7 Harikası ve Gelişmeler-Adaylar


 Afrikan'ın bir zamanlar katliamlar ülkesi olan Ruanda

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020