Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

2.2.10

0
Dünyanın 7 Harikası (Finale Kalanlar)Dünyanın  7 Harikası (Finale Kalanlar)

2000 li yıllarda UNESCO'nun isteğiyle seçilen ve ardından finale kalan 21 adet Dünya Harikası Kültür Varlığından, 7 tanesi, Dünyanın Yeni 7 Harikası olarak kabul edilmiş (http://www.alp-web.com/2010/02/dunyann-7-harikas-yeni-7.html ) seçilemeyen 14 tarihi yapı aşağıda izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.
 

1-AKROPOLİS :  Eski Yunan kentlerinde, kentlerin yanıbaşındaki yüksekliklere verilen addır. Yunanca akropolis "yukarıda bulunan şehir" anlamına gelir. Her önemli kentin yakınında bir Akropolis vardır. 
Detaylı resim ve bilgi için.. TIKLAYIN.2-EL HAMRA SARAYI : Granada-İspanya. İslam mimarisinin ulaşabileceği yüksek noktalardan biri olarak bugünlere ulaşmış bir şahit olan Elhamra Sarayı'nın temeli 1232 yılında, Nasiniler Devleti zamanında Muhammed Bin Ahmer tarafından atılmıştır. 
Detaylı Resim ve Bilgi için.. TIKLAYIN.

3-ANGKOR : Kamboçya.  Çinhindinin güney bölümünde Kamboçya'nın tropikal ormanlarında asyanın en büyük harikalarından biridir. Şehir M.S. 9 ncu Y.Y. da  1.Yaçovvarman tarafından kurulmuş ve Khmer İmparatorluğu'na Başkentlik yapmıştır. 
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.4-MOAİ : Şili. Moailer, Büyük Okyanus'ta, Şili'nin 3600 km batısındaki Paskalya Adası'nda yapılan yekpare taş figürlerdir. 
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.5-EYFEL KULESİ : Paris-Fransa. Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından, Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. 
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.6-AYASOFYA : İstanbul-Türkiye. Ayasofya Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali dir. Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.


7-KİYOMİZU-DERA : Kyoto-Japonya. Kiyomizu-dera Kyoto'nun doğusunda bulunan bağımsız bir budist tapınağıdır. Antik Tokyo'nun tarihi anıtlarından biri olan tapınak, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. 
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.

8-KREMLİN SARAYI : Moskova-Rusya. Kremlin kale, hisar, şato anlamlarına gelen ve çoğu tarihi Rus kentinin merkezinde bulunan korunaklı yapılar bütünüdür. En tanınmışları Moskova Kremlini'dir.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.


9-NEUSCHWANSTEİN ŞATOSU : Fussen-Almanya. Neuschwanstein Şatosu veya Neuschwanstein Kalesi  Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan 6 katlı Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.10-ÖZGÜRLÜK HEYKELİ : New York-ABD. Özgürlük Heykeli, ABD'nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.

11-STONEHENGE : Salsbury-İngiltere. Stonehenge Antik çağ'ın bilgeliğinin en önemli sembolüdür. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.12-SİDNEY OPERA EVİ : Siche-Avusturalya. Sidney Opera Evi, Sidney'in sembolü ve 20.Yüzyıl'ın en ünlü yapılarından biri. Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır.  
Detaylı Resim ve Bilgi için.. TIKLAYIN.


13-TİMBUKTU : Mali. Timbuktu bölgesi, Mali'de eski bir şehirdir.. Kur'an üzerine çalışmalar yapan prestijli Sankore Üniversitesi ve diğer medreseleriyle ünlüdür.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.14-GİZE PİRAMİTLERİ : Mısır'da bulunan piramitlerin en büyüklerini içinde barındıran Gize Piramitleri aynı zamanda dünyanında en büyük piramitleri arasındadır. M.Ö. 3000 yıllarında inşa edildikleri belirtilen piramitler, yaptıran firavunların isimlerini taşır, bunlar Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleridir.
Detaylı Resim ve Bilgi için..TIKLAYIN.


BENZER KONULAR :
Dünyanın 7 Harikası (İlk Seçilenler)
Dünyanın Yeni 7 Harikası (Yeni Seçilen)


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

    Günümüzde Somali Devleti

       Burası AfganistanBizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020