Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

16.6.17

0
Devlet , Aybüke Öğretmenini Koruyamadı
ELİNDE SİLAH YERİNE KALEM BULUNDURAN EĞİTİMCİYİ DEVLET KORUMAK ZORUNDADIR.

9 Haziran 2017 Cuma günü okullar tatile girmiş ve karnelerini alan öğrenciler güle oynaya okuldan çıkıyorlar, aynı zamanda karneleri veren öğretmenleride.


İşte bu genç eğitim gönüllülerinden biriside, al bayrağımız nerede dalgalanıyorsa seve seve göreve koşarım diyen ve yurdun cennet köşelerinden Balıkesir/Edremit'ten, Batman/Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne ;


(Sonradan "Şehit Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi" adı verildi)
Müzik Öğretmeni olarak atanan, yedi aylık öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'dır ve ne acıdırki Aybüke Öğretmen, hayatının baharında, dört öğretmen arkadaşıyle birlikte otomobille evlerine dönerken pkk terörislerinden gelen kör kurşunla yaşama veda eder, şehit olur.


Görsel basın ile birlikte tüm yazılı basınında baş sayfalarında yer alan bu vahim olayın ve haberin, tozlu gazete arşivlerinde unutulup hafızalardan silinmemesi ve birilerinin ders alması için sitemizde yayınlamaya karar verdik.  


Yer, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yeni il olmuş Batman'ın Kozluk İlçesi. Batman deyince bir durup düşüneceksiniz, islamın radikalinden, ılımlısına kadar orada, sayısı belirsiz dini tarikatlar orada, başta pkk terör örgütü olmak üzere adı sanı duyulmuş, duyulmamış terör örgütleri orada, Kürdü, Arabı, Türkü, göçeri, göçmeni orada, tam bir mozayik kent.

                                Batman Şehir Merkezi

Diğer bölge kentlerine nazaran değişik yapıda ve inanışta bir toplum, bu değişiklik neredeyse tüm kentlerin yerel yönetimleri ve eşbaşkanları HDP nden yada aynı felsefede bağımsız kişilerden seçilmişken Kozluk Belediye Başkanı AKP nden.

                                Kozluk İlçe Merkezi

Devlet yetkilileri hamaset nutuklarını atmasını çok iyi bilirler, şehitlerin kanı yerde kalmayacak derler, kana kanla cevap vereceğiz derler, verirler de, verirler ama hiç bir kuvvetin o gencecik, çiçeği burnunda, Anadolunun bağrından çıkıp, kimi elinde silah terörizme karşı koymak için, kimi silahsız ama elinde kalemle eğitim savaşı için gelmiş ama geri dönemeyen şehitlerimizin canını geri getiremiyeceğini bilirler ama bir türlü savaşa son verecek radikal kararları almazlar alamazlar.

                                Balıkesir / Edremit

İşte böyle bir karmaşa içinde, ülkenin en güzel yörelerinden Balıkesir İli'nin güzide ilçesi Ege Sahili'ndeki Edremit'te, aslen Çorum'un Osmancık ilçesinden gelmiş bir aile oturmaktadır.
Ailenin çocuklarından abla Şenay Aybüke Yalçın sosyal bir genç kızdır ve hobileri arasında müzik ve halk oyunları başta gelmektedir.

                                Balıkesir / Edremit / Akçay

Lise öğrenimini müteakip girdiği ÜNİ. sınavında, Konya N.Erbakan Üni. Müzik Öğretmenliği Bölümünü  kazanır, mezun olur, öğretmenlik için gerekli formasyon gibi bir takım ek sınavlarınıda kazanarak "Öğretmen olur" onayına kavuşur, ardından genel devlet memurluğu sınavında geçerli puan alır, binlerce genç öğretmen adayı gibi devletten öğretmen olarak atanma bekler.


Beklenen mutlu gün gelmiştir ve Aybüke Öğretmenin, Ekim 2016 ayında Batman/Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne Müzik Öğretmeni olarak atanması yapılmıştır.

Aybüke tereddüt etmeden atanmayı kabul eder ve "Öğretmen oldum" nidalarıyle havalara uçar adeta. Artık ayakları yere basan, evde oturupta şöyle kara kaşlı, kara gözlü, uzun boylu, yakışıklı, evi ocağı vede iyide bir işi olan bir prensin kendisini seçmesini beklemek yerine, kendi işini kendisi yapan, kendi nafakasını kendisi kazanan, seçilen değil seçen kategorisinde genç bir kız ve çağdaş bir Atatürk genci olmuştur Aybüke Öğretmen.


Okuduğu okullardaki hocalarınında söylediği gibi "Aybüke, doğudaki çocuklar için birşeyler yaptığında çok mutlu oluyordu, giderken bir kez bile tereddüt etmedi"
Evet hiç tereddüt etmeden yola koyulur ve ilk görev yeri olan Batman / Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde Müzik Öğretmeni olarak göreve başlar.


Aradan yedi ay kadar zaman geçer, öğrencilerine, öğretmen arkadaşlarına ve ilçeye 4 Km. uzaklıktaki arap emevi saraylarına benzer kubbemsi kapı-pencereli okuluna iyice alışmıştır artık (Bu arap kültür sevdalılığı, milliyetçilikte kimseye laf bırakmayan iktidar partisine nereden gelir kimse bilmez)

Ve o kara gün gelmiştir, karneler dağıtılacak tatile girilecektir artık, 9 Haziran 2017 Cuma günü sabahı heyecanla öğrencilerin karnelerini vermek üzere diğer öğretmen arkadaşları gibi okula gider, verilir öğrencilere karneler, gelecek eğitim sezonunda buluşmak üzere vedalaşılır, kimin aklına gelecektir böyle neşeli bir günde bir öğrencinin yada öğretmenin birdaha geri gelemiyeceğini.


Saat 11.00 e doğru Aybüke ve 4 arkadaşı aynı arabada evlerine dönmek üzere ilçeye doğru yola çıkarlar, tam ilçe merkezine geldiklerinde, araba resmen yaylım ateşine tutulur, aslında pkk lı teröristlerin ateş altına aldıkları araba, ilçe Belediye Başkanı'na ait arabadır ama yeğeni kullanmaktadır, yeğen tehlikeyi fark eder etmez basar gaza ve ani bir manavra ile uzaklaşır, başkana ait araba uzaklaşınca, o lanet olası adres sormayan kör kurşunlar hemen sağında bulunan ve Aybüke ile arkadaşlarının bulunduğu arabaya isabet eder.


Kurşunlardan birisi Aybüke'ye, ikincisi ise bir arkadaşına isabet eder, arkadaşına isabet eden kurşun sıyırıp geçtiği için ona birşey olmaz ama Aybüke Öğretmen ağır yaralanır ve anında ilçe hastanesine kaldırılır, yapılan tüm müdahalelere rağmen, ailesine kavuşacağı günü sevinç ve heyecanla bekleyen genç öğretmenimiz şehit olur.   

Sayfanın başında bunun için üzerine basa basa söylemiştik, devlet Anadolu'nun bağrından koşarak gelen, öğretmn gibi, doktor ve benzerleri gibi halk tabiriyle garip görevlileri korumak zodundadır, ama insan başına bir değil iki koruma vererek, ama zırhlı araçlar tahsis ederek yapacaktır bu görevini.
Çünkü onların elinde sadece kalem vardır, sadece steteskop cihazı veya başka bir nesne vardır, alet vardır ama asla silah bulunmaz.


İşte bizler, bu silahsız vede korumasız gençleri koruyacaktır, korumak zorundadır devlet mekanizması diyoruz.
Gelin buralara, çocukları aydınlatın, teröre bulaşmasınlar, devlete millete yararlı birer evlat olarak yetişsinler demesi çok kolay, çok güzel ve alkış getirir de siz devletin yönetici organı olarak, bu daveti kabul edip koşarak gelenleri koruyamazsan, gerekli tedbirleri almazsan, bir daha hangi yüzle davet edersin onları, acaba sonraki davetlere gelirlermi, gençlerin canları bu kadar ucuzmu.

Temennimiz odurki bu üzücü olaydan ders alınarak, kendilerini savunamayan ve yurdun çeşitli bölgelerinden, bayrağımız nerede dalgalanıyorsa orası bizim ülkemizdir ve seve seve oralarda görev yaparız diyen, Öğretmen, Doktor, Hemşire, Ebe ve benzeri görevdeki özellikle gençlerimizin can güvenliklerinin kayıtsız, şartsız, amasız, fakatsız ve hiçbir bahaneye sığınılmadan alınmasıdır.


Akan kanı kanla temizlemek, kanını yerde bırakmamak yada bire karşı bilmem kaç katili yoketme gibi hamaset nutukları atmak yerine, kan akmadan, kan akıtmaya meyilli terörist veya cani gurupları 
hareket fırsatı vermeden caydırmak yada bertaraf etmekdevleti idare edenlerin görevidir.
Kanı kanla temizlemek için bilmem nekadar sayıda teröristin öldürülmesi veya yakalanmış olması, o vatansever çiçeği burnunda gençlerin canını geri getirmiyecektir. 


VE AYBÜKE ÖĞRETMEN'in SESLENDİRDİĞİ İÇLERİ YAKAN TÜRKÜ , MAĞUSA LİMANI


<![endif]-->
Mağusa limanı limandır liman (aman aman) Beni öldürende yoktur din iman
Uyan Alim uyan Uyanmaz oldun
                                     Yedi bıçak yarasına
                                     Dayanmaz oldun

                                     İskeleden çıktım yan basa basa (aman aman)
                                    Mağusa’ya vardım gan kusa kusa

Uyan Alim uyan Uyanmaz oldun Yedi bıçak yarasına Dayanmaz oldun
                                    Ölür oldum hey hey bak neler oldu (aman aman)
                                    Elbiselerim de gan ila doldu

                                    Uyan Alim uyan
                                    Uyanmaz oldun
Yedi bıçak yarasına Dayanmaz oldun
Ma(ğ)usa Limanı’ndan aldılar beni (aman aman) Üç mil uzağına attılar beni
 
                                    Kafir İngilizler vurdular beni

                                   Uyan Alim uyan
                                   Uyanmaz oldun
                                   Yedi bıçak yarasına
                                   Dayanmaz oldun

                      

Aybüke öğretmenden geriye söylediği bu türkü kaldı paylaşan: Sozcu


VE AYBÜKE ÖĞRETMEN'in SON MESAJLARINDAN , GERÇEĞİ GÖRMÜŞ OLMALI


VE AYBÜKE ÖĞRETMEN'in ARKADAŞI İLE YAZIŞMADA SON YORUMLARVE AYBÜKE ÖĞRETMEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR , TÖRENLERLEDAHA FAZLA GÖRSEL İÇİN... TIKLAYIN

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020