Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

5.2.17

0
Rize li küçük kızdan insanlık dersiİNSAN GİBİ İNSAN BİR KIZ ÇOCUĞU HAYVAN DÜŞMANLARININ YÜZÜNÜ KIZARTTI

2017 Yılının ilk ayları, kar insan boyu, yöre ülkemizin cennet köşesi, yeşillikler diyarı Rize'nin İkizdere İlçesi'ne 10 km. uzaklıktaki Yağcılar Köyü.Barınaktan çıkarılan keçilerden karlar arasında doğum yapan anne keçiyi ve yavrusunu gerisin geri keçi barınağına, yanındaki köpeği ile birlikte götürmek üzere yola çıkan 11 yaşındaki Sena adlı kız çocuğunun bu yolculuğu, abisi tarafından videoya alınır ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılır.

Paylaşılan video izlenme rekorları kırarken, basın olaya el atar ve yerli ve ulusal basının gündemini işgal eder.Bizde bu güzel davranışın tozlu gazete arşivlerinde unutulmaması ve Türkiye'de dahil sitemizin izlenebildiği tüm dünya ülkelerinde gündeme oturması için sitemizde yayınlamaya karar verdik, ki "Türkiye'de her nekadar hayvanlara eziyet ediliyor demiş olsak da, onlara yardım eden ve korumaya alan böyle güzel insanlarda varmış" desinler.


Esas adı Hamdu Sena Bilgin olan ve yazın yemyeşil bitkilerle, kışın ise bembeyaz karla örtülü, mevsimlerin tam olarak yaşandığı, Rize/İkizdere İlçesinin dağ yamaçlarında kurulu Yağcılar Köyü' nde hayvancılıkla geçimini sağlayan Atilla Bilgin'in 11 yaşındaki kız çocuğu Sena, İlköğretim 5. sınıfta eğitim görmektedir ve çalışkan bir öğrencidir.


Okul zamanı dışında onun evdeki görevlerinin başında yaz-kış, her sabah çok sevdiği keçilerini ve yine çok çok sevdiği koruyucu köpeklerinin yardımıyla, abisi Ali Rahman ile birlikte Koyun-Keçi Ağılından (Barınak) çıkararak otlatmaya götürmek ve akşam vakitleride geri getirmektir.


Yine sıradan bir kış günüdür, hava açık ve berrak, Sena abisiyle birlikte keçileri otlatmaya götürmek üzere ağılın (Barınak) kapısını açarlar, güneşli güzel havayı gören keçiler hızla kendilerini dışarı atar ve kardan açılan patikada yola koyulurlar.


Henüz barınakdan çıktıktan sonra yarıyola gelmeden sürü içinde hamile keçilerden birisinin doğum yapacağı emaresini görür Sena ve uygun biryer bulur, altınıda kalın bezlerle besler ve doğumun gerçekleşmesini bekler.


Bir müddet sonra anne keçi, beyaz pamuk gibi bir yavru  dünyaya getirir, getirmesine ama hernekadar yağış ve ayaz yoksada anne ve yavrusu kış soğuğundan etkilenebilir ve şansına ev yakındır.
Sena koşar adımlarla eve gider ve aklına ilk gelen okul çantasını kaptığı gibi geri döner.


Öncelik yavruyu soğuktan korumak ve onu sağ salim barınağa getirmek olacaktır Sena için ve yavruyu okul çantasına güzelce yerleştirir,Okul çantasınıda çok sevdiği Toni adındaki köpeğinin sırtına bağlar, Toni yeni yükünden çok memnundur, yavrunun kurtarılmasında kendisininde eli olduğunu sanki anlamışçasına çok mutludur.


Anne keçiyide bir müddet kucağında taşıyan Sena, abisinin yardımıyle onuda sırt çantasına yerleştirir
ve akşam olmadan karlar içinde barınağa doğru yola çıkarlar, sağ salim anne ve yaruya  hiçbir şey olmadan sağlıklı bir durumda barınağa varırlar.


Tabi bu arada, doğumdan itibaren barınağa dönünceye kadar tüm çalışmalar , uygulamalar ve güzel manzara, abisi 15 yaşındaki Ali Rahman tarafından cep telefonu ile videoya kaydedilir.


Hayvanları ç ok sevdiğini belirten Sena, nerden aklına geldi böyle güzel bir düşünce sorusuna, hiç beklemeden, beklenen yanıtı veriverdi, her Karadeniz insanının yaptığı gibi :


"Yarı yolda keçi aniden doğum yapınca, onları barınağa götürmek istedim, üşümesinler diye.
İkisini birden ağır geleceği için götürmem zor olacaktı, sürüyede abim bakacağı için aklıma okul çantası ve Toni geldi.


Getirdiğim okul çantasına yavruyu yerleştirip, Toni'nin sırtına bağladım, anne keçiyide sırt çantama koyarak rahatlıkla barınağa geldik" dedi.Küçük Sena'nın Hayvan Sevgisini Videodan İzleyin


DİP NOT :
Dileğimiz odurki, bir orta çağ hatta ilk çağ ilkelliklerinin sona erdiğini ve çağdaş dünya normlarına geçildiğini gösterir bu tür güzellikler içeren hayvan sevgisi küçük Sena'da olduğu gibi tüm çocuklarımızda ve gençlerimizde gelişsin, olgunlaşsın ve ömürleri boyunca devam etsin.

İnsanlar arası ve insan-doğa ilişkilerinde baş unsur olan sevginin ana kaynağı, insanlardan ayrı olarak dünyamızda yaşayan diğer canlılarıda sevmek, onlarında bizimle birlikte bu dünyada yaşam hakları olduğunu amasız, fakatsız kabullenmektir.

Hayvan severlik arttıkça, hayvanlara karşı yapılan acımasız işkenceler, dışlanmalar ve şiddet sona erdiği gibi, aynı zamanda insanın insana sevgisi oluşmaya başlar, "Ben hayvanları sevmem ama insanları severim" diyen ikiyüzlüler gerçek insan sevgisini tadar 

İşte ozaman da, korkunun, düşmanlığın yok olduğu, tüm canlıların sevgi yumağı içinde birlikte dostça ve barış içinde yaşamaya başladığı dünyanın cennete dönüşüm yolu açılır

Taki kendilerini din bilgini, ulema sayan ama cehaletleri yüzünden Peygamberimizin hayvanlara karşı gösterdiği yakınlığı ve ilgiyi dahi bilmeyen bazı din tüccarlarının, uydurma hadislere dayanarak hayvanları din aracılığı ile kötülemek suretiyle çocukların bu sevgilerini yok etmesinler.

DAHA FAZLA VİDEO ve RESİM İçin... TIKLAYIN. 

ETİKETLER : YAĞCILAR KÖYE – İKİZDERE İLÇESİ – GÜNDEM – AĞIL – BARINAK  


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Kayıp Samsun'lu Emel

    Hayvan sever Din adamı İmam

    Engelli hayvanlar barınağıBizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020