Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

26.2.17

0
Hocalı Katliamının 25. Yıldönümü26.ŞUBAT.1992 GÜNÜ  MEYDANA GELEN 
                               KARABAĞ / HOCALI KATLİAMI

Bundan tam 25 yıl önce 26 Şubat 1992 günü, Azerbaycan'a bağlı, nüfusunun çoğunluğu Ermeni olan Dağlık Karabağ bölgesinin Ermenistan güçlerince işgal edilmesi arifesinde meydana gelen çatışmalarda, yerini, yurdunu terketmek istemeyen Azeri sivillere gözdağı vermek için, son kale olan sınır kentlerinden Hocalı Kasabası'nın ele geçirilmesiyle, İşgalci Ermeni güçleri tarafından 83 ü çocuk, 106 sı kadın olmak üzere toplam 613 sivil Azerbaycanlı hunharca katledildi.


                            İki ülkeyi savaşa, kıyıma ve göçe sürükleyen Sorunlu Dağlık Karabağ

İçlerinde, başta Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere birçok ülke tarafından, savaş kurallarının hiçe sayıldığı bu menfur olay, soykırım olarak kabul edilmiştir.  
Öyleki, kimi kaynaklar katledilen Azerbaycan'lıların, Hocalı Kasabası ile Azerbaycan toprakları arasında açılan koridordan kaçarken, çoluk, çocuk, kadın demeden vurulduklarını belirtiyor.


                            Hocalı Katliamında öldürülenler için Azerbaycan'da yapılan anıt

Dünya "İnsan Hakları İzleme Örgütü" tarafından, Hocalı katliamı, Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirilmiştir.


                            Hollanda'nın Lahey Kentinde bulunan Hocalı Katliam Anıtı

Karabağ'ın son sınır çizgisinde bulunan Hocalı Kasabası'nın ele geçirilmesi ve Azeri sivillerin kenti terketmesi için yapılan kuşatma ve saldırıda kuzeyde konuçlanmış Rus 366. Motorize Piyade Alayı' nında devreye girdiği belirtilen kuşatmadaki katliamda, öldürülenlerin sayısı:

- İnsan Hakları İzleme Örgütü, 1993 raporuna göre 161+ , 1994 raporuna göre 200+ ;
- Azerbaycan Parlamentonu açıklamasına göre 485 net ;
- Azerbaycan Hükümetine göre ise 613 net. olarak belirtilmiştir.


                                      Hocalı Katliamında hunharca öldürülen iki çocuğun anıtı. Azerbaycan

Türkiye Cumhuriyeti iktidarları ile emrindeki basını ise katliamda öldürülenlerin sayısında, Azerbaycan Hükümeti'nin belirttiği rakamı kabul etmiş, diğer sayılara itibar etmemiştir.

Olayların Gelişimi

1923 Yılında "Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği"(CCCP) tarafından Özerk Oblastı (Bölge - Eyalet) statüsüyle Azerbaycan Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlanan Dağlık Karabağ Bölgesi'nde etnik milliyetçi akımları 1988 yılı başlarında, ufak sayılacak gösteriler, protestolar ve karşılıklı saldırılarla kendini gösterir ve 1991 de Ermenistan ile yerel ermeni güçlerininin birlikte, Hocalı Kasabası dışında tüm Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmelerine kadar devam eder
.
                                     Yeşil Hocalı Kasabası virane bir kente dönüşmüş, Azeri halkı yok artık.

Tabiatın verdiği korunaklık sayesinde çok yüksek rakımlı bir arazide bulunan Hocalı Kasabası'nın işgali, dörtbir tarafından ermeni güçlerince kuşatılmış olmasına rağmen mümkün olamamıştır.

Gerek jeopolitik ve gerekse bölgenin tek hava meydanının bulunması nedeniyle önemli bir üs durumunda olan Hocalı'nın işgali zorda olsa, bölgenin tamamen ermenilerin kontrolü altına geçmesi bakımından zorunludur, kaldıki bu hakim tepeden Azeri güçleri aşağıdaki işgal bölgelerini sürekli top ateşine tutmaktadır.


                                     Tüm erkek fertleri yok olmuş bir aile, kurtarabildiği iki parça eşyası ile

30.Ekim.1991 de Kasabanın tamamen kuşatılmasının ardından, karayolu ulaşımıda kapanınca, zor duruma düşen, 11.356 kişinin yaşadığı ve sadece 160 hafif silahlı Özel Polis Gücü (OMON) ile 200 e yakın Aserbaycan Askerinin koruduğu kasabanın tek yardım alabileceği ulaşım hava yoludur ve bu ulaşımda ellerinde bulunan Rus yapımı Mİ-8 Helikopteri ile gerçekleştirilmektedir.


                             Rusya yapısı Mİ-8 kargo ve yolcu helikopteri

Ancak kötü bir şans sonucu, içinde Azerbaycan resmi görevlileri ile  Rus ve Kazak Gözlemcilerininde bulunduğu 20 kişiyi taşıyan helikopterin, 20.Kasım.1991 günü Ermenistan güçlerince düşürülmesi, içindeki yolcuların tümünün ölmesinin yanında, kentin tek ulaşım yolu olan hava ulaşımıda kesilir.
                             Hocalı Katliamından kurtulma çabası içinde Azeriler            

Kış bastırmıştır, gerekli cephane, yakıt ve diğer elzem ihtiyaçlarda yavaş yavaş tükenmektedir, Diğer taraftan Azerbaycan güçleri ablukayı yaramadığı için karayolu ulaşımıda yapılamamaktadır, bunlarda yetmemiş gibi zamanın Ezarbaycan yönetimi, sanki babalarının oğluymuş gibi, Türklerin ezeli düşmanı olan ermeniler için, onlar sivil halka dokunmaz, zarar vermez düşüncesine kapılır ve kentin tahliyesi için hiçbir girişimde bulunmaz.


                             Hocalı Bölgesinden guruplar halinde Azerbaycan'a geçiş

Oysaki Ermenistan kararlıdır ve ne pahasına olursa olsun kenti teslim alacaktır, bu nedenle, kışın ortasında kente verilen elektrik ve gazı yavaş yavaş azaltır, 1992-Şubat ayına girildiğinde ise tamamen keser ve bunun yanında hiç ara vermeden kenti top ateşine tutar.  
Hocalı halkının gücü tükenmiştir artık, göçetmekten başka çareleri kalmaz, Ermenistan güçleri, Azerbaycan toprakları yönünde halkın tahliyesi için bir koridor açar ve sivil halkın guruplar halinde kenti terketmesine izin verildiğini bildirir, beyaz bayrak gösteren kişi yada guruplar Azerbaycan topraklarına geçebilir der.


                             Karabağ'ın önemli karayolu üzerinde bulunan kuşatma altındaki Hocalı

Ancak ne varki Azeri yönetim kentin tahliyesine karşıdır, bu tavrını açıkça belitmesede geçenlere zorluk çıkarmakta ısrarlıdır, çünkü Azeri Türkleri kenti terkederse , kent tamamen ermeni sivillerin yerleşim yeri olacaktır.
Bir bakıma bu görüşünde haklı görünsede, işgal altına girmiş bir yerleşim yerinde, oradaki halkı kim koruyacaktır, kim can ve mal emniyetini sağlıyacaktır, bunları hiç akıllarına getirmezler.


                            Hocalı Bölgesinde vahşetten kaçış

Hatta durum öyle çıkılmaz bir hal almıştırki Ermenistan yetkililerin iddialarına ve bazı görgü şahitlerinin ifadelerine göre sınırı geçmek isteyen yetişkinler, geri dönmeleri için sınıra gelmeden önce bizzat Azeri güçlerince ateş altına alınmakta, birçok ölüm olayınında bu nedenle sınırda meydana geldiği belirtilmiştir.
                             Hocalı Katliamında katledilen Azeriler

Ve sonuç, 25 Şubatı 26 Şubat-1992 ye bağlayan gece son saldırı yapılır, kent teslim alınır, yağmalar başlar, kent resmen yokolmuştur.


                             Hocalı Soykırımında kadın-çocuk demeden öldürülen Azeriler

Azerbaycan yönetimine göre, 83 ü Çocuk, 106 sı Kadın, toplam 613 sakin ölmüş, 150 kişi kayıp, 487 kişi ağır yaralı ve 1275 kişi ise esir alınmıştır.


Dağlık Karabağ'ın Kısaca Tarihi :

1917 Mart'ında Rusya Çarlık Otokrasisinin Halk Devrimi ile yıkılarak Sovyetler Birliği'nin kurulması için, ilk Komünist (Bolşevik) Hükümeti'nin kurulmasının ardından hızla sosyalist birlik çalışmalarına başlanmış, Sosyalist Devletlerin yanında büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmaksızın, bir arada yaşamaya kararlı toplumlar Özerk Cumhuriyet'ler, Özerk Oblastı'lar (Bölgeler-Eyaletler benzeri) kurulmuş ve bunların tamamı "Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği" adı altında birleştirilmiştir.


Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Haritası

Bu devletlerden Azerbaycan Sosyalist Cumhuriyeti Komünist Partisi'nin, 1921 yılında kurmuş olduğu üç kişilik araştırma heyeti, Dağlık Karabağ'ın geleceği hakkında bir rapor hazırlar ve raporu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (CCCP yada SSSR) ilgili birimine sunar.                            

CCCP Birim Kurulu, Raporu inceler ve 30.Haziran.1921 Tarihinde Dağlık Karabağ'ın Özerk Oblastı (Bölge - Eyalet) olmasını karara bağlar ve 24.Temmuz.1923 te de Dağlık Karabağ Özerk Oblastı'sının Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlandığını ilan eder.


                            Ermenistan-Azerbaycan savaşından önce Dağlık Karabağ

Sovyetlerin katı ve taviz tanımayan kuralları gereği bu birliktelik 1988 yılına kadar sakin bir şekilde devam eder.
Ancak kurulduğu tarihten itibaren kapitalist dünyanın gerek içten ve gerekse dıştan birtakım oyunları, baskıları, tüketim ekonomisinin güzel taraflarını gösterir propagandaları ve sözde sonuna kadar özgürlük vaatleri altında fazla dayanamayan ve çatırdama sesleri duyulmaya başlayan Sovyet Cumhuriyetlerinde yavaş yavaş özgürlük ve daha yüksek ekonomik istekler ile etnik milliyetçi akımlar meydana gelmeye başlar.


                            Azerbaycan-Ermenistan-Nahçıvan ve Dağlık Karabağ

Bulaşıcı hastalık gibi tüm Sovyetleri saran bu düzen sarsıcı gelişmelerden etnik ve milliyetçilik akımları 1988 başlarında Dağlık Karabağ Oblastısı'nı etkiler ve 1989 da karışıklıklar tehlikeli boyutlara gelince, CCCP Yüksek Sovyeti, Dağlık Karabağ Oblastısı'nın özerkliğini kaldırarak doğrudan Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlanmasına karar verir.


                             Azerbaycan Başkenti Hazar sahilinde Bakü

Fakat Aralık.1989 da, Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Konseyi ile Karabağ Ulusal Konseyi'nin ortak oturumunda, Moskova'nın kararı geçersiz sayıldı ve Dağlık Karabağ Özerk Oblastı' sının Ermenistan ile birleştiği açıklandı.

1989 Yılı ve sonrasında Karabağ bölgesinde alınan kararlar çoğunlukla Ermenistan yanlısı ve yararına oluyordu, çünkü Karabağ bölgesindeki Ermeni nüfusu diğerlerine karşı çok yüksek durumdaydı.


                             Ermenistan Başkenti Erivan

4.388 Km.2 yüzölçümüne sahip olan Dağlık Karabağ'da 1989 yılı tahmini  toplam nüfus olan 191.000 den :
Ermeniler % 76.4  Toplam 145.924
Azeriler    % 22.4  Toplam  42.784
Diğerleri   %  1.2   Toplam   2.292
Böyle bir nüfus tablosunda Karabağ'da alınacak kararların Ermenistan lehinde olması doğal sayılır.

Sonuç :
Sosyalist sistem içinde kardeşçe iç içe yaşamlarını sürdüren iki halk Azeriler ve Ermeniler, Sosyalist Sovyetler Birliği'nin çatırdama seslerini duyan kapitalist emperyal güçlerinin dürtmesiyle ortaya çıkan milliyetçi, şövenist akımların yükselmesi sonucu kanlı bıçaklı iki düşman haline dönüşen iki komşu halk. 


                             Birbirine düşman olan iki komşu halk

1988 den 1994 yılına kadar süren halklar arasındaki kanlı çatışmalar ile iki devlet arasında çıkan savaşın ardından, yüzlerce ölü ve kayıp, binlerce yaralı, yüzbinlerce evini yurdunu, malını, mülkünü geride bırakıp başka yörelere yerleşmiş göçmenler ve yer bulamamış mülteciler, 


                            Yersiz, yurtsuz kalmış ve mülteci durumuna düşmüş Karabağ'lı Azeriler 

Ve : Ermenistan il Azerbaycan Devletleri arasına sıkışmış, bu iki devlet de dahil hiçbir devletçe tanınmamış, kendilerini bağımsız bir devlet olarak tanımlayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti. 


                             Dağlık Karabağ Cumhuriyeti

İşte size Sosyalizm ve işte size demokrasi uydurmasıyle sosyalizmi yerle bir eden ve halkları birbirine kırdırarak dünyayı kan gölüne çeviren, ardından da milyar dolarlarına milyar dolarlar ekleyen emperyalist güçlerin emrindeki Kapitalizm, beğen beğen al diyeceğim ama, o seçme lüksüde kimseye verilmemiş durumda, almışlar dünyayı tekeline.


                             Kapitalizme kafa tutan yeni çağ Don Kişot'u

Karşı koymak, içinden sıyrılıp çıkmak isteyenler ise, orta çağda yel değirmenlerine mızrağı ile savaş açan Don Kişot'un, yeni çağ versiyonu olur okadar.


ETİKETLER : AZERBAYCAN – ERMENİSTAN – DAĞLIK KARABAĞ – HOCALI – ASKERAN – OBLASTI – SOVYETLER – ETNİK – ŞÖVENİST – OMON – RUS – KAZAK – ŞAUMYAN – KELBECER – NAFTALAN – MARDAKERT – AĞDAM – MARTUNİ – HOCAVEND – HADRUT – ŞUŞA – KAŞATAG – LAÇİN – KUBADLI – KOMÜNİST – BOLŞEVİK – ÇARLIK – OTOKRASİ – ÖZERK – EYALET – KONSEY – SOSYALİZM – KAPİTALİZM – DON KİŞOT - VERSİYON

BENZER KONU : 1988-94 Azerbaycan-Ermenistan Savaşı 
. BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

On bin yıllık Maya Uygarlığı

    Ruanda'da Soykırım
    Somali'de Açlık


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020