Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

17.12.16

0
Frizbi ile oyun eğlenceli.1950 lerde "FREESBEE" ABD nde , 1980 lerde "FRİZBİ" OYUNU TÜRKİYE'de

Frizbi (Freesbee - Frisbie's) uçan disk, çocuklar için özelliklede köpekleri olan çocuklar için uçan bir oyuncak, yada daha yetişkinler için spor amacıyla kullanılan, karşılıklı maçlar ve yarışmalar yapılabilen bir spor aracı.Frizbi sadece oyuncak yada spor amaçlı kullanılmadı, 60 lı yıllarda ABD Deniz Kuvvetleri standart aydınlatma fişekleri yerine, havada süzülerek gidebilen frizbileri örnek alarak, daha elverişli ve kullanımı kolay işaret ve aydınlatma fişekleri yani frizbileri yapmaya karar verir ve bunun için 400 bin $ gibi yüksek sayılabilecek bir bütçe ayırarak proje başlatır.Frizbilerin aerodinamik yapısı ve uçuşu rüzgar tünelleri içinde denemelere tabi tutulur, gelişmiş kameralar tarafından kaydedilen görüntüler üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak gece karanlıığında aydınlatma ve işaret fişeği olarak  kullanılır.

                                                                     
Frizbi genelde esnek plastik veya muadil kırılmaya dayanıklı oldukça hafif mataryellerden imal edilmiştir ve yaklaşık olarak 20-25 cm çapında üzerinde aerodinamik kanallar bulunan disk şeklindedir.
Fırlatıldığından süzülerek uçarken, yeni yeni duyulmaya başlayan ve heyecan yaratan UFO ları andırması kısa zamanda dünyaya yayılmasına neden olmuştur.

Tarihçe

Walter Frederick Morrison
Günümüzde kullanılan oyuncak ve spor amaçlı frizbiler ilk defa 13.Ocak.1957 tarihinde Wham-O Şirketi tarafından üretilmeye başlanmış isede icad edilmesi ve isminin tescili daha önceki yıllara dayanmaktadır.

Frizbi yi tesadüfen icat eden ABD / California'da asıl mesleği marangozluk olan ama para getireceğine inandığı her türlü işede el atmaktan çekinmeyen girişimci bir karektere sahip Fred Morrison (Walter Frederick Morrison)'dur.

Morrison bir tatil günü sonradan eşi olacak olan kız arkadaşı ile plaja gider, denize girer, yüzerler, eğlenirler ve güneşlenip dinlenirken, o yıllar çok meşhur olan ve bir nevi çerez yerine geçen Frisbie's marka turta ve kurabiyelerini de atıştırmaktadırlar.

Frisbie's kurabiyeleri tarihi biraz daha uzak geçmişe dayanır, William Russell Frisbie adında bir ABD vatandaşı kek ve bisküvi imaletmek için bir firma kurmuş ve üretime geçmiştir, imal ettiği ürünleri genelde silindir biçiminde teneke kutularla satışa sunmuş ve kutunun kapağınada kendi resim ve soy ismini marka olarak kopyalatmış.

W.Russel Frisbie
İşte yukarıda adı geçen Morrison ve kız arkadaşı ile o yıllarda dünyanın en büyük, en gelişmiş ve adı dillere destan olan ünlü Yale Üniversitesi öğrencilerinin fırlat-yakala türündeki oyunda kullandıkları teneke disk de bu kutuların üzerinde Frisbie yazılı kapaklarıdır.

Fred Morrison ve arkadaşı Lucile bu kapaklarla plajda karşılıklı at-yakala şeklinde basit bir oyunla eğlenirken, bunları gören üçüncü bir kişi, oyun sonunda bu kapakları almak ister ve tanesine 25 Cent teklif eder, Teklif karşısında şaşkına dönen Morrison hemen kabul eder ve kapakları satar ve isterse daha çok disk temin edebileceğini söyler anlaşırlar.


Morrison getirir aracı satar derken kazanç güzeldir, bu arada askere alınır ve ABD hava kuvvetlerinde, İkinci Dünya Savaşı başlayıncaya kadar işini devam ettirir.                                            
Zorlu geçen askerlik ve savaş sonrası tekrar işinin başına döner ve yeniden çalışmalara başlar. 

İlk tasarımı olan  aerodinamik Whirlo-Way türü uçan diskin prototiplerini üretir, çeşitli denemeler ve modifiyekasyonlar sonucunda ortağı Warren Franscioni ile birlikte ilk plastik diskleri olan Tanımlanamayan Uçan Nesne "Sightings"üretmeye başlar. 

Uçan nesne artık gerek Amerika ve gerekse diğer ülkelerde isim yapmıştır, Frizbi maç karşılaşmaları hızla çoğalır, dolayısışyle satışlar artar ama nedeni bilinmez 1950 de ortaklıkları sona erer.

Morrison 1954 yılında tek başına kendi şirketini kurar ve plastik disk ve kalıplarını üretmeye başlar, 1955 yılında kendi tasarımı olan ve Pluto Tabağı adını verdiği plastik diskini, çok daha ucuz fiatla piyasaya sürer, satışlar umulmadık derecede yükselir.

Yıl 1957 ye gelindiğinde Morrison önemli bir karara imza atar ve kendi bünyesinde bulunan uçan disk firmasının tüm haklarını satışa çıkarır ve Wham-O şirketiyle anlaşarak satış gerçekleşir.
13.Ocak.1957 Günü Uçan Disk'in tüm imalat, alım-satım-reklam gibi tüm haklarını eline geçiren Wham-O şirketi ilk etapta pazar ağını genişletmek için kurucularından Richard Knerr'i doğu eyaletlerine gönderir.Knerr iş olarak uçan disk Pluto Tabağı'ının en çok satıldığı bölgeleri, özelliklede başta Yale Üniversitesi olmak üzere diğer büyük üniversiteleri ziyaret eder ve öğrencilerle, gençlerle görüşmeler yapar.
Gençler ve öğrenciler sevmişlerdir Plato Tabağı adlı diski ve kendi aralarında maçlar düzenlemekte, neredeyse en başta eğlenceleridir artık bu dist ama ismi Plato Tabağı değil Frizbi dir, o isimde kurabiye kutu kapaklarındaki firma sahibinin ismi olan Frisbies den gelmektedir. Kendilerine ait olan disk ile kurabiye üreticisinin adı adeta özdeşleşmiştir, Plato Tabağı ismini hiç kimse telaffuz etmemektedir.
Bunun üzerine Knerr hiç zaman kaybetmeden, diskin adını "Frisbee" olarak değiştirir ve ismi tescil ettirir.

Böylece dünyaca ünlü Frizbi markasını taşıyan uçan disk, gerek ebatlarda ve gerekse yapısında yapılan değişikliklerle günümüze kadar gelir.

Frizbi Oyunu (Ultimate)

Spor camiasında "Ultimate" adıyla tanınan ve günümüzde 40 ın üzerinde ülkede oynanan  Frizbi Oyunu, aslında "Amerikan Futbolu" ve "Ragbi" ile benzerlik taşır ve en popüler olduğu ülke ise diskin icadedildiği yer olan ABD dir.


                                           
Takımlar yedi şer oyuncudan oluşur ve Ultimade maçının esası, adına Frizbi denilen 175 Gram ağırlığındaki plastik diskin, kendi takım arkadaşları arasında fırlatılması ve yakalanmasıdır.

Hücümdaki takımın bir oyuncusu, rakip takımın gol bölgesinde "Frizbi" yi yakalarsa takım bir sayı kazanmış olur.

Hakemsiz oynanan ve vücut temasının olmadığı oyunda, atıcı, Frizbi yi istediği yöne ve istediği takım arkadaşına atabilir.
Oyun, bir oyuncunun Frizbi yi rakip yarı sahasına fırlatmasıyle başlar. Sayı yapmak için, Frizbi nin rakip gol bölgesinde yakalanması gerekir.Oyuncular, elinde Frizbi varken yürüyemez, adım atamaz ve 10 saniye içinde de diski elinden çıkarmak zorundadır, bir başkasına pas vermelidir.

10 Saniye içinde diski elinden çıkarmazsa, yere düşerse, istem dışıda olsa diğer bir oyuncuya temas ederse ve bulunduğu saha çizgisi dışına çıkarsa, Frizbi rakip takıma geçer.Oyunda vücut teması olmadığı için Frizbi yi elinde tutan takım büyük avantaja sahiptir. Diğer takım bu avantajı yoketmek için onu hata yaptırmaya zorlar, örneğin fırlatıcının güçlü gördüğü yönü kapatarak fırlatma şansını azaltır ve başka bir arkadaşına pas vermesini önler. 
        
Her golden sonra kalelerin değiştiği oyunda, 9 Sayıya ulaşıldığında Devre Arası verilir ve 17 sayıya ulaşan ilk takım oyunu kazanmış olur.  

AYRI AYRI HEDEFLERE 21 FRİZBİ ATIŞI VE 21 TAM İSABET

 ETİKETLER : FRİZBİ – FRISBIE’S – UÇAN DİSK – AYDINLATMA FİŞEĞİ – AERODİNAMİK – KAMERA – MATARYEL – WHAM-O ŞİRKETİ – CALIFORNIA – W.FREDERICK MORRISON – WILLIAM RUSSELL FRISBIE – YALE ÜNİVERSİTESİ – PROTOTİP – WHİRLO.WAY – WARREN FRANSCIONI – UÇAN NESNE – SIGHTINGS – PLUTO TABAĞI – RICHARD KNERR – ULTIMATE – AMERİKAN FUTBOLU – RAGBI

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fransız İtfaiye Araçları(Eski)

    Dünyada Hippi Çılgınlığı

    Tek Kişilik Köpek Arabası
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020