Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

25.9.16

0
Sınav Kaygısı

SINAV KAYGISI ve BAŞARIYA ETKİSİ

Sınav kaygısı öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine engel olan ve başarının düşmesine yoğun kayğı olarak tanımlanabilir.

Öğrenilenlerin belli bir amaca yönelik kullanılabilmesi sınavdaki başarıyı ortaya koyar.İnsanın başarısının en iyi olduğu durum  onun o alanda var olan birikiminin tümünü kullanabildiği durumdur. Ancak çeşitli nedenlerle gencin bilgi ve emeğinin başarıya dönüşmesi zaman, zaman güçleşir.Bu etkenlerin en önemlisi psikiyatrik nedenlerle oluşan kaygıdır.

Öyleyse herhangi bir alanda başarılı olabilmek için,kaygı yaşamamak mı gerekir. Hayır her duygu gibi kaygıda, kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve yaşamdan doyum alabilmesi için gereklidir. Öleyse amaç, kaygıya yenik düşmemek ve yaşanılan kaygıyı belli bir düzeyde tutarak onu kendi yararımız için kullanmaktadır. 


Kaygımız yükseldiği anda bedenimiz bazı sinyaller gönderiri Kalp atışlarında hızlanma terleme  yada üşüme,yorgunluk,solunumda güçlük,titreme,mide,baş ağrısı bunlardan bazılarıdır.Böyle durumlarda kullanacağımız bazı yöntemler kaygının başa çıkabilir. düzeye inmesi için bize yardımcı olabilir. 
Çocuğunuzun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlayabilirsiniz? Sınav kaygısı yaşan gençlerin gösterebileceği belirtileri dört ana grupta inceleyebiliriz. 

Zihinsel belirtiler Dikkat dağınıklığı konsantre olamama sınavın sonucu ile ilgili olumsuz öngörülerde bulunma olmayacak kazanamıyacağım gibi Duygusal belirtiler Gözlemlenebilir düzeyde huzursuzluk, endişe, sinirli bir birey haline gelme,kolaylıkla ağlama, korku,çaresizlik
panik,Davranışsal belirtiler Sınavlardan kaçınma sınav sırasında dona kalma kusma,titreme.

 

Fiziksel belirtiler Baş ağrısı,ağlama,sabahları kendini yorgun ve halsiz hissetme uyumakta zorlanma mide ve bağırsak sistemine ait sıkıntılar İştahsızlık, bulantı, ve kusma,kalbin hızlı 
çarpması,ellerin soğuk ve terli olması.Tüm bunlara ek olarak öğrencinin başarı düzeyindeki 
dalgalanma yada ani düşüşler veya sınav dışı yüksek başarı gösterirken sınavda düşük başarı 
gösterme. Peki ne yapmalıyız? Sınav  kaygısının oluşumu düşüncelerimizle,aklımızdan o sınav  ile ilgili olarak geçirdiklerimizle ilişkilidir. Dolasıyla sınav kaygısı ile başa çıkmanın ilk 
bölümü sınava zihinsel bir hazırlık yapmaktır.Bu hazırlığı basamaklara ayırabiliriz.


Sınav kaygısıyla başa çıkma yolları nelerdir? Düşünce ve inaçları sorgulamak gerçekci olmayan düşünce alışkanlıklarını farklı bir gözle yeniden değerlendirmek Nefes alma egzersizleri bilişsel davranışcı terapi yöntemleri kullanılabilir. yöntemlerdir. Eğer bedensel bulgular kusma, titreme, çarpıntı gibi ön plandaysa kısa veya uzun süreli ilaç desteği gerekebilir. 

Bilişsel davranışçı terapi nedir?Bilişsel Davranışcı psikoterapi en genel tanımıyla;kişinin içinde bulunduğu durum.yada karşılaştığı probleme karşı davranışlarını değiştirerek aynı zamanda da olayın neden ve sonuçlarına karşı yaptığı tek yönlü bakış açısını farkılaştırarak çözüm üreten bir terapi modelidir.  


Sınav kaygısı ve aile ilişkisi nasıldır? Biraz önce belirttiğimiz gibi sınav kaygısında olumsuz düşüncelere eşlik eden bir takım fiziksel belirtileri ile başa çıkmada en önemli yöntem gevşeme egzersizleridir. Bu egzersizleri öğrenmenin ve sistematik olarak uygulamanın kaygıyı azaltmada etkili olduğu araştırmalar tarafından da desteklenmektedir. 

Bu egzersizlerin amacı zihnin beden üzerindeki denetimini artırmak gerginlik gevşeme durumları arasındaki farkı göstermek ve kaygı nedeni ile oluşan gerginlik esnasında nasıl gevşeye bileceğinizi öğretmektir.

Sınav kaygısı ile başa çıkmada etkili olan bireysel önerilerimizi uygulamanıza rağmen henüz istediğiniz gibi bir gelişme gözlemyemiyorsanız profosyonel yardım almak doğru olacaktır.

Bir ruhsal bozukluk ortaya çıkması depresyon, aksiyete bozukluğu,uyku bozukluğu vs ruhsal
belirtilerden dolayı işlevselliğinden bozulması, kaygıyla başa çıkman için uygun olmayan yollar  aşırı uyku ve alkol vb kullanma davranış bozukluklarının görülmesi psikiyatrik destek gerektiğinin başlıca göstergeleridir.
Psikiyatrik tedavi son derece etkili ve güvenilirdir Aile hekimi ve rehber ögretmenden başlayarak sorunları çözmek en akılcı yöntemdir. 
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020