Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

15.7.16

0
Dünyada Hippi Çılgınlığı

1970 lerde BAŞLAYAN ÖZGÜRLÜK ARAYICISI HİPPİ HAREKETLERİ

1945 Yılının 8.Mayıs günü Almanya'nın, 15.Ağustos günü ise Japonya'nın Müttefik kuvvetlerine kayıtsız şartsız tesliminden sonra sona eren II. Dünya Savaşı'nı müteakip, işgal ettiği sınırlarda kalan iki süper güç SSCB ile ABD arasında, dolayısıyle dünyada 46 yıl sürecek bir soğuk savaşın ilk adımı atılmış olur.


II. Dünya Savaşı galibiyetinden sonra B.M. Teşkilatı kurulmuş, savaşa giren ülkeler yaralarını sarmaya başlamış, halkları ise savaş sonrası tam işlerine güçlerine sarılma aşamasında iken, ABD  yönetiminin, Uzak-Doğu'daki çıkarlarının zafiyete uğradığını düşünerek, tekrar eski söz sahibi olma durumuna geçebilmesi için; 


önce 1951 yılında Kore Savaşına ve ardından 1955 yılında başlayan ve 20 yıl sürecek olan Vietnam Savaşına dışardan yardıma devam ederken, ikinci 10 yılında yani  1965 de savaşa fiili olarak katılıp, 1975 de kesin hezimete uğraması, 


Amerika halkını hemen hemen ikiye bölmüş, bu ayrılıkta savaşa hayır ve huzursuz olanların % 60-70 lere kadar yükselmesi, bu arada ekonominin iyiye gitmemesi halkın yeni adımlar atmasına ve yeni arayışlara yönelmesine sebeb olmuştur.


İlk arayış hareketleri 1960 ların ortalarında San Francisco'da başlar, daha önceleri görülmemiş bir karşı-kültür Flower Power hareketidir bunun adı, yakalarına, saçlarına taktıkları çiçeklerle, çiçekli giysileriyle, ayrıca ellerinde de çiçek taşıyan gurupların sayıları hızla artmakta.

Savaşların getirdiği bu arayışlar zaman içinde doğadan uzak, beton yığınları arasında teknoloji ve sanayi gürültüsünden boğulmak üzere olduklarını ifade eden ve toplumun baskısından kurtularak her bakımdan daha özgür bir yaşama doğru yönlenir.


Başlangıçta "Hibster" adıyla anılan ve sonraları kısaca "Hippi" adını alan bu topluluk, ilk etapta San Francisco'ya bağlı, göç nedeniyle zaman içinde boşalmaya maruz kalmış Haight-Ashbury kasabasına yerleşmeye karar verir.


Kasaba ileri gelenleriyle anlaşarak kendi başlarına yaşayabilecekleri mahallelere yerleşirler ama onların esas amacı, teknolojinin getirdiği elektrik, telefon vea benzeri araçları kullanmadan hiçbir çitlerle çevrilmiş bir alanda ormanda yada kırda komün sistemi içinde yaşamlarını sürdürmektir.
  

1970 lere gelindiğinde, San Francisco'da başlayan bu hareket zaman içinde tüm Amerika ve ardından Kanada'ya, oradanda Avrupa'ya kadar uzanır ve son sürat sayıları artar.


Yaşam tarzları, giysileri, saçları, sakalları ve üretim tarzlarıyle modern toplumlardan tamamen uzak, köy hayatına benzer ama, onlardanda apayrı bir sistemin yani komün yaşamın kültürü doğmuştur dünyada, paranın, sermayenin adının geçmediği, birlikte üret, birlikte tüket ve paylaş, Platon'un ütopyası uygulamaya geçmiş gibi bir dünya.


1970 - 80 arasında istedikleri yaşam tarzını idame ettirebilmek için, kimi komünler kendi birikimleri ile satın aldıkları yerleşim alanlarından tamamen uzak orman içi yada kırlardaki bölgelerinde, kimileri devletin kendilerine tahsis ettiği orman içi bölgelerde kimi komünler ise kendilerine ayrı bölgelerde yer veren belediyelerle anlaşarak belediyelik yerlerde kendilerine has yaşamlarını sürdürmüşlerdir.


Hippilerin yerleşim alanları değişiklik arzederken, esas amaç özgürlük olduğu için de yaşam tarzları hippilere mahsus kalıplar içinde olmayabiliyor.


Kimi hippi komünlerinde laiklik tam olarak uygulanırken, kimilerinde dindarlık esas alınıyor, kimilerinde istem dışı maddelerin kullanımı serbest iken bir diğerindre yasak sayılabiliyor.


1980 lere gelindiğinde artık hippi kültürü ve modası yavaş yavaş kendisini lağvetmeye başlar, katılım azalmış, arayışlar sona ermiş, kalanlar ise geçmiş bir nostaljik hatıra.
DAHA ÇOK HİPPİ GÖRSELLERİ için :.. TIKLAYIN

ETİKETLER : HİPPİLER – SOĞUK SAVAŞ – KORA SAVAŞI – VİETNAM – SAN FRANCİSCO – FLOWER POWER – HIBSTER – HAIGHT ASHBURY - KOMÜN

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osmanlı Türk Hamamları


    Çin'de terkedilmiş bir kasaba


    Uçak cockpit den iniş-kalkış

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020