Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

2.6.16

0
Tek Kişilik Köpek Arabası


ÇEKİCİSİ KÖPEK OLAN İNSAN YADA YÜK TAŞIYICISI ARABALAR

Kutup bölgelerinde yük ve insan taşımak için kullanılan kızakların köpekler tarafından çekilmesi olayının Avrupa ve Amerika'da tekerlekli arabalara uygulanmasına kadar uzanır köpekli arabaların tarihi.


Bilindiği gibi 1700-1800 yıllarında keşif için kutuplara giden bilim adamları, bölgeye has güçlü köpeklerin korumadan ziyade at yerine yük ve insan taşımada kullanıldıklarını, Eskimo ve birkaç kabilede ise köpekli kızakların başarılı bir şekilde kullanıldığını görmeşler ve bu bilgilerini geri dönüşlerinde, ülke yönetimindeki yetkili  kişilerle paylaştıkları gibi, ülkeleri içinde yeni yeni gelişmekte olan ticari ve sanayi kesimiylede irtibata geçmişlerdir.


Herne kadar Sibirya gibi, Alaska gibi kış aylarının çok uzun ve soğuk geçtiği bölgelerde içe dönük yerli halk, zaman zaman köpekli kızakları kendi yöntemleri ile ilkel bir biçimde imal ederek kullanmış iselerde, sanayi dalı olarak imalatı ve kullanımı, 1700 lerin ikinci yarısından sonra dünyada ilk defa karlar ülkesi olarak isim yapmış bulunan Kuzey Amerika yani Kanada'da gerçekleşmiştir.


Ancak 1800 yılı başlarında sanayi dalında faaliyet gösteren girişimciler, genel olarak dünyada karlı bölgelerin az oluşunu dikkate alarak, köpekli kızak ulaşımının yerine köpekli ve tekerlekli ulaşım araç projesine el atmış, gerek köpekli kızak kullanan bazı bölgelerdeki yerli halktan ve gerekse kutuplardan dönen kaşif ve seyyahlardan aldıkları bilgiler eşliğinde köpek arabaları (Dog Sulkies) imalatına geçmişlerdir.


İlk etapta gövde ve tekerlekleri ahşaptan imal edilmiş olan arabalar, köpeklere eziyet edecek kadar ağır, hantal ve çok düşük hızda hareket ettiklerinden pek rağbet görmemiş isede, lastik tekerlekli bisikletlerin icadından sonra, aliminyum profil ve lastik bisiklek tekerlerinden imal edilen köpek arabaları hızla çoğalmaya başlamış, ilk etapta hafif yük taşımacılığı için imal edilmiş ve kullanımına geçilmiş arabalar, zaman içinde tek kişilik insan taşıyıcısı (Chalo Sulky) olarak da imal edilmeye başlanmış ve oldukçada rağbet görmüştür.


19 ve 20 nci yüzyıllarda özellikle Avrupa'nın birçok ülkesinde bu tip bisiklet tekerlekli, çok yumuşak bir sürüş sunan, gerek lastik teker ve gerekse birtakım ek parçalarla suspansiyonlu duruma getirilen, el fren kumandalı köpek arabaları yük ve yolcu taşımacılığında sıkça kullanılmıştır.

Günümüzde de spor amaçlı yada meraklılarca özel olarak imal ettirilen köpek arabaları kullanılmaya devam edilmektedir.


Arabalarda yolcu ve yükün emniyetli ve kolay taşınması için gerekli tetbirler alınırken, köpekler içinde rahat ve serbestçe hareket etme alanı sağlanmış, bu bağlamda köpekleri arka arkaya iki mil arasında yürütme yerine, köpeğin sırtına gelecek yükseklikte tek bir mil kullanılmış, köpek yada köpekler milin sağlında solunda serbestçe hareket özgürlüğüne sahip olmuştur.

Çekiş milinin yüksekliği, köpeklerin boylarına göre ayarlanabilmekte, yolcu koltuğunun bulunduğu aksamdaki çatal ve eklemler ise lastik tekerlerin sağladığı süspansiyona ek bir amortisör görevini üstlenmektedir.

VİDEO İZLEYİN. İki tekerlekli bir köpek arabası.

ETİKETLER :  
KÖPEK ARABASI - DOG - ESKİMOLAR - KIZAK - KUTUPLAR - KAŞİFLER - SEYYAHLAR - SİBİRYA - ALASKA - KANADA. 

BENZER KONULARBUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Çağdaş olmak için, yada çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmak için illaki ekonomi gelişsin, öyle diye bir şart yok. İşte örnek : Arjantin


Kendine has Finlandiya'nın dünyaca tanınmış Fin Hamamları yeni Fin Saunaları.


Titanik battı yıllar geçti ama, arkasındaki oyunlar bir türlü geçmiyor,


İyilikler paylaşınca büyürmüş.
Köpeklere kızak olurda onlara neden araba olmasın.Fransa'da kaderine terk edilmiş 8 asırlık bir şatonun hikayesi.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020