Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

9.6.16

0
Hayvan Kurtarıcıları (Tayland)


TAYLAND MERKEZLİ ULUSLARARASI SOI KÖPEK VAKFI (SOI DOG)


Geçmişteki faaliyetlerinden örnek alınarak hazırlanmış 68 dakikalık uzun metrajlı bu ve buna benzer videolarla, Youtube Sitesi üzerinden dünyaya kendisini tanıtmak isteyen ve başta köpekler olmak üzere kedi ve diğer sokak hayvanlarından hasta, sakat yada ticari amaç uğruna yaşamları tehlikeye düşenleri sahiplenmek, onları tedavi etmek, bakımevlerinde rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak, sahiplendirmek amacıyle uğraş veren Soi Köpek Vakfı (SDF), 2003 yılında Tayland'ın Phuket Kentinde kurulmuştur.

VAKFIN ÇALIŞMALARINDAN DERLENEN VİDEO.

Kar amacı gütmeyen bir dernek olarak kurulan ve 2005 Yılında Tayland yasalarına göre Vakıf  Statüsüne geçen Soi Köpek Vakfı'nın : 

3 KİŞİDEN OLUŞAN KURUCU ÜYELERİ :

Bay    John Dalley   : 1980 li Yıllarda Tayland'a turist olarak birkaç kere gelen ve ülkeyi çok sevdiğini belirterek, emekli olduktan sonra ülkeye gelip yerleşeceğini ifade eden ve sonradan yerleşen hayvan sever, özellikle köpekler başta olmak üzere, hayvanlar üzerine amatör ve profesyonel olarak çalışmalar yapmış ve tecrübe kazanmış bir İngiliz vatandaşı,

Bayan Gill Dalley : John Dalley'in eşi olan Bayan Gill, aynen eşi gibi yaşamını hayvanlara adamış, hayvan sever, özellikle başta köpekler olmak üzere çalışmalarıyle tecrübe kazanmış insan gibi bir insan.Bayan Gill'in hayvanlara karşı aşırı ilgi, sevgi ve fedakarlığını kanıtlayan önemli bir olayıda açıklamakta yarar var sanırım :
2004 Yılında meydana gelen Tsunami faciasında sular altında kalan alanda, birkaç moloz yığın üzerinde yaşama tutunmaya çalışan bir köpeği kurtarmaya giderken, yara bere içinde kalan ayakları mikrop kapar, buna rağmen köpeği oradan alarak kurtarır ve akabinde hastaneye tedavi için kaldırılır. Yapılan kontrol ve incelemede kangren teşhisi konur ve en kısa zamanda yaşamını etkilememesi için iki bacağınında kesilmesi gerektiği kendisine bildirilir, bu acı gerçeği öğrenen Gill, ben öldüğüm zaman onlara yardım edemem, sağlığım onlar için daha önemlidir der ve iki bacağının dizlerden aşağıda kesilmesini kabul eder.

AYAKLARI KESİLEN GILL DÜNYAYA ÖRNEK BİR ÇALIŞMA SERGİLİYOR


Yaraların iyileşmesinden sonra tekerlekli sandalye üzerinde vakıftaki görevine devam eden Gill, daha sonraları bünyesine son derece uyum sağlayan iki protez bacakla, hiçbir destek mataryele gereksinim duymadan normal yaşamını ve görevini şevkle sürdürür.

Bayan Margot Homburg : Endonezya doğumlu Margot, çocukluğundan itibaren adeta bir dünya gezgini.
Ailesinin görevi icabı gezmediği ülke kalmamış, ilk çocukluk yıllarını tam 12 yıl Hollanda'da geçirmiş, ardından Belçika, ABD, Hong Kong, Japonya ve son olarak Tayland.
Yaşamına yön veren iki ana konudan birincisi başta köpek ve kediler olmak üzere hayvan sevgisi ve annesinden aldığı el sanatları becerisi ve fiber iplerle yapılan dekoratif eşyalar, giysiler, masa aksesuarları ve sayısız yeni yeni buluşlar.


Japonya'da köpek ve kediler hakkında oldukça yüksek derecede bilgiler edinen Margot, özellikle Japon'ların köpeklere karşı bakış açısını Tayland'da uygulamaya karar vermiş ve zaman kaybetmeksizin sokakları dolduran bakımsız, kimsesiz hayvanların korunması ile tedavileri için ilk etapta, hiç kimseden yardım almadan kendi maddi olanaklarının bir bölümünü onlar için ayırmış, zaman içinde halka açılarak 2002 yılında "Soi Dog Margot Homburg Park" adını verdiği kendi bakımevini açmış, 2003 yılındada diğer iki kurucu üye ile birleşerek "Soi Dog Vakfı" nın kuruluşu için ilk adımı atmıştır.Halen 2007 yılında taşınmış olduğu Bangkok'da yaşamını sürdüren Margot, diğer iki ortağı ile birlikte Vakfı yönetirken, kendi işi olan fiber kılas eşyaların üretiminede devam etmektedir.

SOI DOG TARİHİ ve GELİŞİMİ :
Soi Dog, kuruluş tarihi olan 2003 yılından, vakıf statüsünü kazandığı 2005 yılına kadar veterinerler ve personel tamamen gönüllülük esasına göre çalışmaktaydı.


Özellikle 2004 yılında meydana gelen tsunami felaketinde 50 ye yakın gönüllü veteriner ülke dışından katılmıştı çalışmalara, ünü yavaş yavaş ülkede ve dışarda yayılmaya başlamıştı, bunda en büyük rol ise, tsunami olayında iki ayağını kaybettiği halde tekerlekli sandalye ile adeta bir bakım işçisi gibi fedakarca çalışan Gill Dalley'e düşüyordu.


Ünü okadar çok yayılmıştıki dünyaya, henüz 2 yılı dolmadan başta "Uluslararası Humane Society" ve "Elizabeth Levitt" ödülleri olmak üzere birçok irili, ufaklı ödüllere layık görülmüştü.


Bu arada 2004 Tsunami olayındaki, gönüllüler eşliğinde yaptıkları hayvan kurtarma ve barındırma faaliyetlerini izleyen ve takdir eden WSPA (World Animal Protection) "Dünya Hayvanlarını Koruma Örgütü" (Ki bu örgüt ozamanlar Tsunami olayında hayvaların kurtarılması konusunda organizatörlük görevini üstlenmişti), henüz Vakıf olma statüsünü alamamış derneğin finansal yönden zorluk çektiğini görmüş ve 2 Yıl müddetle 2 Veteriner, 2 Hayvan Yakalayıcısı ve bakıcıları ile Sterilizasyon programını finanse etmeyi kabul etti.


Bu sayede köpeklerin kurtarılması ve korunması aşamasında hızlı bir artış görüldü ve 2005 yılının sonlarına doğru vakıf statüsüne kavuşan dernek, gerekli sayı olan 100 ün üzerinde terkedilmiş köpeğin bakımını, tedavisini kendi bünyesindeki kliniklerde yapabilmek için Hayvan Barınağı kurmaya hak kazanmış ve Phuket kentinde uygun arazi aramaya başlamıştır.


Bulunan arazi üzerinde geçici barınak ve klinik açılması için Tayland Devleti, kar amacı gütmeyen "Soi Köpek Vakfı" na 3 Milyon Tayland Bahtı üzerinde yatırım yaptı, "Phuket Town" adı verilen klinikte getirilen 100 ün üzerindeki köpeğin bakımları ve tedavileri yapıldı, geçici olarak yapılan barınakta ise barınmaları sağlandı.Vakıf, 2008 lere gelindiğinde artık kendisini kanıtlamış, ülke içinde söz sahibi olduğu gibi yavaş yavaş ülke dışında da sesini duyurmaya başlamış, gönüllü kişisel yardımlar, bağışlar, sponsorluk girişimleri hızla çoğalmış, bunlara parelel olarak da korumaya aldıkları, aşıladıkları, tedavi ettikleri hayvarın sayısında ömenli artışlar olmuştur.


Bu kadar büyük bir sterilizasyon çalışmalarının mevcut geçici klinik ve barınakta yapılamıyacağı kanaatine varılmış ve Mart.2008 tarihinde Tayland Hükümeti, Soi Dog Vakfı'na kendi barınağını kurması için öneride bulunur ve şimdiki vakıf merkezinin bulunduğu, oldukça geniş Mai Khao alanını tahsis eder.


2011 Yılında tüm tesisleri tamamlanarak faaliyete geçen barınakta, ülke çapında 107.259 adet kedi ve köpek sterilize edilmiş, adanın kaderi sayılan sel ve tsunami olaylarındaki kurtarmalar dışında hemen hemen her ay yaklaşık 1800 sokak hayvanı sterilize edilmiş ve edilmektedir.


Soi Dog, ülke içinde ara vermeksizin yaptığı çalışmaların yanı sıra uluslararası müzakerelere, hayvanlar konusunda seminerlere, anlaşma taslaklarına katılmış, katkıda bulunmuştur.
Bunlardan :
- Bir utanç konusu olan ve yılda yaklaşık 500 bin köpeğin kaçak yollardan  Vietnam ve diğer komşu ülkelere eti için satılmasına karşı önlemler alınması ve bu bağlamda aşısı olmayan köpeklerin satılmasının yasaklanmasına katkıda bulunmak.
- Tayland içinde kaçak yollardan köpek katliamına yol açan kasap veya dericilerin sadece para kazanmak uğruna böyle alçakça girişimlerde bulunmalarının önlenmesi.
- Başta köpekler olmak üzere tüm sokak hayvan haklarının korunması için Tayland-Kamboçya-Laos ve Vietnam arasında bir hayvan hakları anlaşmasının yapılması.


Ülke içinde ve dışında bağış ve başka türlü yardımlar için şubeleri bulunan vakfın 
Bağış Kayıt No.ları şöyle sıralanır :

Tayland   : Phor.Gor. 39/25 48
ABD       : 27-160 04 44
Hollanda : 371 202 02
Fransa     : W-332 011 412
İngiltere  : 114 51 42
Avustralya : 589 825 688 31
Kanada      : Kayıt No. Bekleniyor.


VE SOI DOG VAKFI YARDIM SEVER DÜNYA HALKINA SESLENİYOR :
- Tayland'da köpek ve kedilerin refahını arttırmak, hayvan zulmünü sona erdirmek ve sonuçta evsiz hayvanlar olmadan bir toplum yaratmak için BİZ VARIZ,
- Soi Köpek Vakfı kar amacı gütmeyen, Tayland, ABD, Avustralya, İngiltere, Fransa ve Hollanda' da yasal olarak kayıtlı bir hayır kurumudur.
- Soi Dog, Tayland'da evsiz, ihmal ve istismara uğramış köpek ve kedilere yardımcı olur, bölgede köpek eti ticaretini sona erdirmek için çalışır ve afetlerde yardım için acil yanıt verir.
- Biz yaptığımız kısırlaştırmalar sayesinde istenmeyen köpek ve kedi sayısını azaltmak ve bu konuda Asya ülkelerine örnek olmak için çalışırız.
- Binlerce ihmal ve istismar edilmiş sokak kedi ve köpekleri için acil veterinerlik hizmeti sağlıyarak yaralanma ve hastalıklar tedavi edilmiştir. Ayrıca korkunç derecede zulme maruz kalmış 400 den fazla köpekler için ayrı özel bir barınak ve rehoming merkezi hizmete girmiştir.
- Bizler sayesinde köpek eti ticareti hemen hemen sona ermiştir ve barınağımız dışında Budist Tapınaklarında koruma altına alınan ve beslenmesi gereken kedi ve köpekler için onlara yüzlerce kilo mama tedarik etmekteyiz. 
(Gönül isterdiki İslam dünyasının din adamlarıda böyle güzel uğraşlara el atsınlar, sahipsiz ve yardıma muhtaç sokak hayvanlarını koruma altına alsınlar, biz hayvan severler de onlar için yüzlerce kilo mama tedarik etsek ve sayemizde sevap kazansınlar. Ama bunun hayali bile mümkün olmaz islam dininde, çünkü özellikle köpek kelimesi geçtiği an tamamı geri çekilir, onlar açlıktan ölseler bile)
- Sizler gibi yardımsever insanlar sayesinde yaşama sarılan köpeğin ilk barınağa gelişi ile  sağlığına kavuştuğu anı, sevgili sahibi Ina ile birlikte görüntüleniyor.

Ölümün eşiğinde çaresiz bir köpek                       ve                    Bir ay sonraki mutluluk                                             
                                                                       
Nasıl Yardım Edebilirsiniz :
- Kedi ve köpeklere yönelik yardım çalışmalarımızın finans kaynağı hemen hemen tamamı bağışlardan elde edilmektedir
- Düzenli Aylık yada bir kereye mahsus bağışlar için burayı tıklayın. Bugün Bağış
- Veterinerlik hizmetleri için gerekli ilaç ve ekipman için Soi Dog başvurun, ek bilgi için burayı tıklayın. Veteriner Kaynaklarının Bağış
- Soi Dog hediye türünde yardım edebilirsiniz, geniş bilgi için tıklayın : Soi Dog Wills & Miras Programı. Soi Köpek Wills & Mirası Programı
- Arkadaşlarınız yada aile üyelerinize hediye olarak hediye sertifikaları gönderebilirsiniz.
- Kişisel yada kurum olarak sponsorluk üstlenebilirsiniz, adınıza tahsis edilecek bir köpek veya kedinin yaşam masraflarını karşılayabilirsiniz.

İLETİŞİM :

Tayland Adres : 
Soi Dog Foundation
167/9 Mod.4 Soi Mai Khao 10 , Tambon Mai Khao, Amphur Talang
Phuket 83110  Thailand

Tel. Phuket   : 081 788 42 22
Tel. Bangkok: 093 028 55 52 (Mobil)
Web :  http://www.soidog.org/

E-Post :
Soi Dog Phuket İng : info@soidog.org
Bangkok İng : BKKCentre@soidog-foundation.org
Genel Sorular İçin : info@soidog.org
Tüm Bağış ve Destek Soruları İçin : ploy@soidog.org
Gönüllülük Soruları İçin : volunteering@soidog-foundation.org
Köpeklere Sponsorluk İçin : trin@soidog.org
Phuket Barınak ta Evlat Edinmek İçin : Teresa @ soidog.org
Köpek Ticareti Kurtarma İçin : cristy@soidog.org 


Yurt Dışı E-Post :
Kanada : candace@soidog-foundation.org
Avustralya : belinda@soidog.org
ABD : romina@soidog.org
İsviçre / Almanya : claudia@soidog.org
İngiltere ve Diğer Ülkeler : info@soidog.org

ETİKETLER : TAYLAND - PHUKET - SOI DOG - KÖPEK - KEDİ - SOKAK HAYVANLARI - BAĞIŞ - JOHN DALLEY - GİLL DALLEY - ENDONEZYA - LAOS - VİETNAM

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020