Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

6.5.16

0
Samsun da Pazarcı Minik Çocuklar

SAMSUN/Atakum'da BİR PAZARYERİ ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNE TAHSİS EDİLDİ.

Samsun'un Merkez İlçelerinden Atakum Belediyesi'nce düzenlenen "Pazar Yeri Etkinliği" projesi kapsamında, Atakent Semt Pazarı'nda düzenlenen etkinliğe 200 ün üzerinde Halide Edip Adıvar Anaokulu öğrencisi katıldı.


Anaokul yönetimi, Okul Aile Birliği, Atakum Belediyesi'nin işbirliği ve İlçe Kaymakamlığı'nın da desteği ile gerçekleştirilen etkinlikte satıcı durumundaki tüm pazar esnafı ile onları kontrol edecek olan belediye zabıtaları anaokulun minik öğrencileri, pazara gelenler ise herzamanki gibi normal pazar alışverişi yapmaya gelen semt sakinleri.


Bu güzel tabloda, küçük yaştaki çocuklar bir taraftan semt pazarlarının faaliyetlerini, özelliklerini pratik yaparak gözlemlerken, diğer taraftan gerçek hayatla yüzleşmiş oldular.


Çocukların gerek giysileri, gerekse davranış ve tavırları ile tecrübeli gerçek pazarcı esnafı gibi ürünlerini tanıtmak ve satmak için bağırarak müşteri çekmeye çalışmaları ve standardın üzerinde satış yapmaları ise ayrı bir güzellik.


Normal pazarların neredeyse iki üç katı müşterinin geldiği pazarda minikler, çok güzel eğlendiklerini ve satışlarında yüksek olduğunu söylerken, müşterileri olan semt sakinleri ise, minik çocukların bu yaşlarda dahi kendilerine verilen görevi son derece başarı ile yerine getirdiklerini ve bundanda gurur duyduklarını ifade ettiler.

Etkinlikte söz sahibi olanlardan :
- Halide Edip Adıvar Anaokulu Müdürü Kenan Arslan, Türk kültüründe alışverişin sadece ticari bir faaliyet olmadığını, aynı zamanda insani bir paylaşım olduğunu ve semt pazarlarının insanların birbirleriyle karşılaşıp selamlaştığı yerler olduğunu ifade eden Arslan; minik öğrencilerin bu kültürü yaşatmalarını ve tanımalarını arzuladık dedi.


- Atakum İlçesi Belediye Başkanı İshak Taşçı, "Konu çocuklarımız olunca konu geleceğimizdir. Çünkü yarınlarımızı, ilimizi, ülkemizi, Türkiye Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz bu yavrularımızın en iyi şekilde eğitilmesi, bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde anlayışın geliştirilmesi noktasında, bizde Atakum Belediyesi olarak yerel bazda destek veriyoruz... Belediyemiz aynı zamanda gerek Milli Eğitim Okullarına, gerekse diyanetin camilerine, kuran kurslarına ve halkımızın ihtiyaç duyduğu mekanlara fiziki iyileştirmeler ve destekler vermeye devam ediyor..." dedi.


- İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz ise "Pazar yerlerinin Türk kültüründe önemli yeri vardır, pazar yerleri bizim ahlakımızın bir nevi somut örnekleridir. 'Ben siftah yaptım, komşum daha yapmadı, mümkünse oradan alın' kültürünün en bariz, yavrularımızında bizzat burada pratik yapacağı mekandır... Bu yavrularımız bugün hayatlarında kalıcı bir şekilde üretimin, paylaşımın ve geleneksel Türk-İslam ahlakının pazara yansımasını bizzat yaşanmasının somut deneyimini bize gösterecekler" diye konuşmasını sürdürdü.


DİP NOT :
"Yiğidi öldür ama hakkını yeme" şeklinde bir deyim vardır, halkın dilinde; 
- Düne kadar parklarda yanyana oturan kız erkek öğrencilerin, ahlaka mugayyirdir saçmalamasıyle yanlarına gelen belediye zabıtalarınca uyarıldığı; 
- Nasıl geldiği bilinmeyen ve sokakta ne yapacağını bilmeden şaşıran bir yaban domuzunu işkence yaparak öldüren canavarlar ile o canilere alkış tutan vicdansızların toplum içinde rahatlıkla barındırıldığı; 
- Yıllarca aynı yastığa baş koyduğu Emel isimli eşini sokak ortasında öldüresiye döven alçak ve cani yaratığa "Ailemdir karışmayın" dediği için müdahale etmeyenlerin çoğunlukta olduğu ve sonrasında o zavallı kadının ortadan kaybolduğu, 4 senedir izine rastlanmayan, ne ölüsü nede dirisi bulunamayan kadının akibeti hakkında," kocasıdır döverde, öldürürde " dercesine hiç kimsenin araştırma, soruşturma zahmetine katılmadığı;
- Karadeniz'in en büyük ve gelişmiş Üni. olan 19 Mayıs Üni.nde, "Hipokrat' ta kimmiş, onun yemini neymiş" diyecek kadar bilim düşmanı birisinin Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yaptığı ve halkın çoğunluğunun hiçbir şey olmamış gibi sessiz kaldığı adeta onaylandığı; 
Bir kentte yani Samsun' da son günlerde ülkede ve hatta dünyada ses getirecek, örnek teşkil edecek bu pazar etkinliği uygulaması ile gerçekleşen ve işletmeye açılan "Kedi Kasabası" projesi, geçmişi unutturacak değerde takdire şayan bir olay olarak görülmelidir. 


MİNİKLERİN PAZARI VİDEO da İZLEYİN.

ETİKETLER : SAMSUN - ATAKUM - ATAKENT - SEMT PAZARI - ANAOKULU - 19 MAYIS ÜNİ. -  KAYIP KADIN EMEL - HALİDE EDİP ADIVAR - KEDİ KASABASI - YABAN DOMUZU - İŞKENCE

Samsun da kaybolan Emel, hala bulunamadıŞirin Kavak İlçesini Tanıyalım.
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020