Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

27.3.16

0
Reza Zarrab Miami de Tutuklandı

TÜRKİYE'DE AKLANAN REZA ZARRAB , ABD nde BENZER BİR İDDİANAME İLE TUTUKLANDI

Son günlerde çok ilginç olaylara şahit oluyoruz ve gelecek günlerde de olacağımız belli gibi. Olayların merkezindeki isim malum kişi, daha otuzuna gelmeden milyar dolarlarla oynayan İran’lı iş adamı  Reza Zarrab.


Türkiye gibi kaynağı belli olmayan ve vergisi ödenmemiş servetlerin sorgulanması yasak olan bir ülkede Zarrab gibi  dolar  milyarderleride doğar, ak para kara paralarda ortalarda cirit atar, altın kaçakçılığı, gizli petrol  ticareti ve benzeri illegal ticari ilişkilerin devamı ve yollarının açılması için ise rüşvet mekanizması devreye girer, verende, alanda köşeyi döner.


Bilindiği gibi eşi ile birlikte tatil cenneti ABD/Miami’ye giden İran asıllı 29 undaki milyarder işini bilir Reza Zarrab, Miami havalanına indiği anda, ünlü New York Savcısı Preet Bharara’nın kararıyle FBI Ajanları tarafından 19.Mart.2016 tarihinde gözaltına alındı.


4.Nisan.2016 Günü yine Miami’de hakim karşısına çıkacak olan Zarrab’a isnatedilen suç ABD yasalarına göre Amerika Birleşik Devleti’ni dolandırmak , Uluslar Arası Acil Durum Yetkiler Yasası’nı (IEEPA) çiğnemek , banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak şeklinde açıklanmıştır.


Herne kadar duruşma hakiminin vereceği ceza geçerli isede bu suçların karşılığı ABD yasalarına göre, devleti dolandırmaktan 5 yıl, IEEPA çiğnemekten 20 yıl, kara para aklamaktan 20 yıl ve banka dolandırıcılığından ise 30 yıl olmak üzere toplam 75 yıldır.


Bu suçlamalar isimleri değişik olsada rüşvet verme suçu hariç hemen hemen aynı düzeydedir ve bu suçlamalardan 17.Aralık soruşturmaları neticesinde tutuklanan Zarrab, aradan geçen 70 günün sonunda iddianemeyi hazırlayan savcı ile tutuklama kararını veren yargıca işten el çektirilmiş, darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle haklarında dava açılmış, yeniden atanmalar yapılan ve yeni düzenlemeye geçen HSYK nun atadığı savcılıkça soruşturmaya gerek olmadığı kararı alınmış ve tutuklanan tüm sanıklar salıverilmiştir.


Tabiatıyle rüşvet aldığı iddia edilen 4 bakan da aklanmış, bir anda genç yaşta hızla zenginleşen çocuklarına isnat edilen tüm suçlamlarda otomatik olarak ortadan kalkmış, gemicikleri, mağazaları, şirketleri temize çıkmış ve tüm milyarlık bu servetlerin, çocukların alın terleriyle oluştuğu çocukların başta babaları amcaları olmak üzere deklare edilmiş ve bu açıklamalar ülkenin önde gelen TV haber kanalları ile tarafsız basını sayesinde tekrar tekrar yayınlanarak rüşvetle suçlanan çoluk çocuk herkes halkın gözünde de aklanmış temize çıkarılmıştır.


Makaleyi dikkatle okuyanların gözünden kaçmamıştır ve Zarrab gözaltına alındığında, Türkiye’de isnat edilen  rüşvet suçlaması  neden orada dikkate alınmamıştır sorusu gelebilir, evet böyle bir suçlama yoktur çünkü ABD nde rüşvete bulaşıpta başını belaya sokacak kimse bulunmaz, bulunursa da başını bir türlü beladan kurtaramaz, bizdeki gibi öyle bir hakimi işten at adamın olanı getir olayı kapat hikayesi oralarda geçmez, çünkü o ülkede kanunlardan önce hukuk vardır.

Kaldıki bir iddiaya göre, zaten alışık olan Zarrab, Miami’ye gidebilmek için vize zorluğunu ortadan kaldırmak üzere bir konsolosluk görevlisine bir milyon dolar rüşvet vermiş, ancak rüşvet verdiği kişinin ise CIA ajanı olduğu ve gözaltına alma gerekçesinden birisininde bu rüşvet olayı olduğu belirtilmiştir.


Mahkeme nasıl devam eder ne ceza verilir bilemeyiz ama bildiğimiz bir şey var, oda Zarrab söz alırda ben aynı zamanda Türkiye vatandaşıyım, Türkiye’de sizin hem dostunuz hemde stratejik ortağınız, size karşı asla istenmeyen bir olaya imza atmaz, sizi fazla uğraştırmayalım beni tez zamanda Türk yargısına teslim edin, cezamı onlar kessin derse hiç şaşırmayalım.


Ayrıca basından alınan bilgilere göre Savcı Preet Bharara, Zarrab ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle İran vatandaşı Kamelia Cemşidi (29) ile Hüseyin Necafzade’(65) yide aranma listesine dahil etmiş, Zarrab’ın Türkiye’de faaliyet gösteren “ Royal Holding A.Ş. – Durak Döviz Exchange – Al Nafees Exchange – Royal Emerald Investments – Asi Kıymetli Madenler Turizm – ECB Kuyumculuk ve Güneş General Trading LLC” adlı şirketlerininde incelenmek üzere iddianameye kaydetmiştir.     
.....Bizi Takip Edin
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020