Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

19.1.16

0
Saunalar (Fin Hamamları)BALTIK ÜLKELERİNE HAS FİN HAMAMLARI (SAUNALAR)

Fin dilinde Buharlı oda, Balıkçı barınağı (Kabini), Yazlık kabin (Bungalov) anlamında kullanılan ve Fin hamamının bir adı olan Saunalar, basit bir ifadeyle buharlı sıcak odalardır.
Odalar ahşaptan mamul tek odalı yapılardır ve ısı odasının tüm yüzeyleri ısı yalıtımı nedeniyle ahşap kaplıdır. 

Odanın sıcaklığı kor ateş yada güçlü elektrik ısıtıcısı üzerinde bulunan taşların yaydığı ısı ile yükseltilir (Ortalama 90-110 dereceye kadar) Buhar ise ya özel buhar makinalarıyle temin edilir yada oda içine konulan ve içinde su bulunan ahşap su kabından elde edilir, arada taşlara su serpmek de hızlı buharlaşmaya yardımcı olur.


Modern saunalarda buhar odasında terleyen müşteriler, terleri soğumadan hızla diğer bölüme geçer ve orada bulunan normal çeşme suyu sıcaklığındaki havuza atlar, böylece kan dolaşımında büyük bir değişim ve rahatlama sağlanır, bu seanslar yani sıcak odadan soğuk havuza geçişler, kişinin dayanabileceği rakama kadar tekrar edilebilir.  


Saunaların geçmişi 5 ila 8. yüzyıla kadar uzanır, ilk saunalar bir tepe yada höyük içi kazılıp odalar haline getirilerek yapılmış ve kullanılmıştır. Bu devirde kullanılan saunalar sadece ateş ve dumanlıdır, buhar uygulamasına daha sonraları geçilmiştir.


Üstü açık bir şöminede yanan tahtaların üzerine konulan taşlar ısınır ve bu ısı ilede odanın sıcaklığı artar, aynı zamanda yanan tahtalardan çıkan duman ile kokuda odanın içini sarar, ne zamanki istenen ısıya gelinir ondan sonra oda içinde duman dışarı atılır ve seanslar başlar.
Odaya sinen yanan tahtaların kokusu ile duman kokusunun insanı rahatlattığı ve dinlendirdiği kanaati hakimdir, saunayı kullananlarda.


Herne kadar başka ülkelerdeki saunalarda mayo, havlu veya peştamal gibi örtüler kullanılmakta isede, geleneksel Fin saunalarında bu gibi örtünmelere rağbet edilmez, çıplak girilir çünkü sauna, Fin inanışına ve geleneklerine göre kiliseden sonra gelen en kutsal mekandır, cinsellik asla düşünülmez.


Öyleki temiz, sıcak bir ortamda daha sağlıklı olacağı düşüncesiyle Fin kadınlarının birçoğu, 20. yüzyıla kadar çocuklarını saunada doğurmayı tercih etmiştir.


Çıplaklığın tabu olmadığı Fin toplumunda aileler saunalara topluca giderler yada kendilerine ait özel saunalarını kullanırlar, sadece kamuya açık saunalarda erken ve kadın odaları ayrılmıştır.


Saunalarda konuşulmaz, sakin ve sessizce oturulur, bu sessizlik ve hareketsizliğe odanın kokusuda eklenince mistik bir hava oluşur. Arzu edenler üzerinde yaprakları dökülmemiş Huş ağacının dallarını birbirine ekliyerek “Vihta” yaparlar ve bu vihta ile ciltlerine hafifçe vurarak kan dolaşımını hızlandırırlar, ayrıca Huş ağacının kokusununda rahatlatıcı bir etkisi olduğuna inanılır.


Finlandiya’nın görkemli ve güzel orman içlerindeki ahşaptan yapılma sauna yapıları kadar ilginç olmasada dünyanın hemen hemen her ülkesinde, özelliklede ülkelerin büyük kentlerinde saunalar bulunur.

ETİKETLER: SAUNA - FİN HAMAMI - VİHTA - BALTIK ÜLKELERİ - FİNLANDİYA - HUŞ AĞACI - BUNGALOV - BUHAR ODASI

İLGİLİ KONULAR :
Yeni Zelanda'nın güneyinde şiddetli rüzgarlar
İstanbul Boğazından (Bosporus) 1910-1964 Video ve Slaytlar
Geçmişten günümüze FİN Hamamları (Saunalar)
Arjantın Cumhuriyeti ve tarihi
Müzeler kenti Amsterdam ve Hollanda

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Çağdaş olmak için, yada çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmak için illaki ekonomi gelişsin, öyle diye bir şart yok. İşte örnek : Arjantin


Kendine has Finlandiya'nın dünyaca tanınmış Fin Hamamları yeni Fin Saunaları.


Titanik battı yıllar geçti ama, arkasındaki oyunlar bir türlü geçmiyor,


İyilikler paylaşınca büyürmüş.
Köpeklere kızak olurda onlara neden araba olmasın.Fransa'da kaderine terk edilmiş 8 asırlık bir şatonun hikayesi.


Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020