Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

25.11.15

0
Türkiye de Kadın Olma ve ŞiddetKADINA ŞİDDET  DEĞİL , KADINA KARŞI CANİLİK ve CANAVARLIK

KADIN HAKKI DEĞİL BUNUN ADI , KADININ CANI , CAN GİDİYOR VARMI BUNUN ÖTESİ AMA TABLOYA BAKINIZ İKİ ELİN PARMAKLARI KADAR PROTESTO EDENLERİN SAYISI. 
HANİ NEREDE 40 MİLYONA YAKLAŞAN KADINLARIMIZ, HİÇMİ CANINI SEVEN YOK , HİÇMİ YAŞAMA SEVDALI DEĞİLLER.
SONUÇ OLARAK BİR UTANÇ TABLOSUDUR KADINLARIMIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ RESİM. İKİNCİ UTANÇ TABLOSU İSE DAHADA VAHİMİ , SEÇİM SONUÇLARI.
ŞÖYLEKİ NÜFUSUNUN YARISI KADIN OLAN BİR ÜLKEDE , KADIN HAKLARINI HİÇE SAYAN VE ONLARI İKİNCİ SINIF İNSAN OLARAK GÖREN DİN REFERANSLI PARTİLERİN %50 LERDE OY ALMASI.

DEMEKKİ KADINLARIMIZ HAYATLARINDAN MEMNUN , ÖLÜMÜNE DE OLSA ŞÜKRETMEYİ , OLAYLARI KADERE BAĞLAMAYI , SUSKUNLUĞU , TEVEKKÜLÜ , TAKDİRİ İLAHİYİ RAHATLIKLA KABUL EDEBİLİYOR VE SORGULAMAYI AKLINA DAHİ GETİRMİYOR , GETİREMİYOR.

SONUÇ OLARAK KADINLARIMIZ , İKTİDARLARI , ŞU PARTİYİ , BU PARTİYİ SORGULAMADAN ÖNCE KENDİ KENDİLERİNİ SORGULASIN DERİM.

ÜNLÜ ŞAİR NAZIM'IN 68 YIL ÖNCE YAZDIĞI ŞİİR , KADIN-ERKEK HEPİMİZE HİTAP EDİYOR , BÖYLE DEVAM EDERSEK YILLAR SONRADA EDECEK GİBİ.

Akrep gibisin kardeşim,
Korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.

Serçe gibisin kardeşim,
Serçenin telaşı içindesin.

Midye gibisin kardeşim,
Midye gibi kapalı, rahat.

Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi,
Korkunçsun kardeşim.

Bir değil, beş değil,
Milyonlarcasın maalesef.

Koyun gibisin kardeşim,
Gocuklu celep kaldırınca sopasını,
Sürüye katılıverirsin.

Ve adeta mağrur koşarsın salhaneye,
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani.
Hani şu derya içinde olup,
Deryayı bilmeyen balıktan tuhaf.

Ve bu dünyada, bu zulüm,
Senin sayende.

Ve açsak, yorgunsak, al kan içindeysek,
Ve hala şarabımızı vermek için,
Üzüm gibi eziliyorsak,

Kabanat senin, demeye de dilim varmıyor ama
Kabahatin çoğu senin canım kardeşim.

2013 Yılında kaleme aldığınız ve yayınladığımız aşağıdaki makalemizi güncellerken, aradan geçen üç yıla yakın zaman içerisinde kadınlarımıza karşı yapılan taciz, şiddet ve canlarını alma olaylarının kat kat arttığını üzülerek belirtmek isteriz ve pek umudumuz olmasada yeni seçilen TBMM nden acil önlemlerin alınmasını istemek sanırım tüm toplumun hakkı olsa gerek.

STGM (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi) bünyesinde araştırmalar yapan “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” (KCDP) yöneticilerine göre, Adalet Bakanlığı 2002-2009 kadın cinayetleri verilerinden, kadın cinayetlerinde % 1400 artış olduğu saptanmıştır. 

Ancak KCDP tarafından yazılı olarak yapılan talepde, aynı konu ile ilgili 2009-2012 arası veriler istenmiş isede, Devletin tüm resmi kurumları ellerinde böyle bir veri olmadığını bildirmişlerdir.

Bunun üzerine İnternet Yayın Organlarından Bianet.org ile birlikte yaptıkları ortak çalışmada 2011-2012 yıllarında kadınlara karşı yapılan şiddet, taciz ve cinayetlerle ilgili verilere ulaşılmıştır.

Bu bilgilere göre Erkekler 
2011 yılında :
257 Kadın, 32 Erkek, 14 Çocuk ve 2 Bebeği bilerek ve kasten öldürdü,
En az 161 Kadın ve Kız Çocuğuna zorla tecavüz etti.

2012 Yılında :
165 Kadın, 15 Erkek, 14 Çocuk ve 3 Bebeği bilerek ve kasten öldürdü,
En az 150 Kadın ve Kız Çocuğuna zorla tecavüz etti.

Bianet'ten Çiçek Tahaoğlu'nun yapmış olduğu detaylı araştırmalara göz attığımızda olayın vehameti dahada belirgin şekilde kendini göstermektedir.

Öyleki kapitalist sistemin olmazsa olmazlarından semavi dinleri ile kapitalist sistem yöneticilerinin ortaklaşa desteklediği erkek egemen toplumun, ağızlarından demokrasi kelimesini hiç düşürmeyen güzide erkekleri, kadınlar üzerindeki baskı ve kontrol mekanizmasını okadar güzel kurmuşlarki, zaman içinde artık bu baskı ve eziyetler doğal görünmeye başlamıştır. 


Araştırma sonuçlarını 4 bölümde irdelemeye çalışalım :
Cinayetler :
Yıl içerisinde en fazla kadın cinayeti Ankara, İstanbul ve İzmir'de meydana gelmiş ve öldürülen 165 kadından 24 ü, koruma tedbiri talebi yargıda iken öldürüldü. 9 Kadın ise defalarca şikayette bulunduğu halde kayda dahi geçmeden, 2 kadın ise koruma talebine cevap verilemeden öldürüldü.

7 Kadın uzaklaştırma kararı mevcut iken, 1 kadın adliye önünde boşanma dilekçesi yazdırırken, 1 kadın korum kararını uzatmak isterken, diğer 1 kadın koruma kararına ve sığınmaevine yerleştirilmesine rağmen öldürüldü.


Kadınların öldürülme nedenlerinde %53 ile, kendi hayatı hakkında karar verme isteği ve %6 ile başka bir kadını korumak yada kendi çocuklarının hayatına hakkında karar verme talebi ortaya çıkmakta.
Öldürülen kadınların gelir düzeyine gelince, %29 u alt gelir, %19 u orta gelir, %11 i ise üst gelir grubundan.

Töre cinayetlerindeki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gibi, cinsel içerikli bu tür cinayetlerede aynı uygulama yapılması gerekirken, ne yazıkki cinayeti işledikten sonra teslim olanlar ile iyi halleri görünenlere indirim uygulamaları yapılmış, bir katil ceza almış ancak denetimli serbestlik kapsamında dışarı çıkmış, birinin aldığı hapis cezası ise paraya çevrilmiş ve benzeri bir çok rezaletler manzumesi. (Cinayet detayları aşağıdaki grafiklerde) 

Şiddet ve Yaralama :
2012 Yılında erkekler 210 kadını yaraladı. Kadına karşı şiddet en fazla Adana, İzmir ve İstanbul'da meydana geldi.
21 Kadın hukuki süreci başlattığı halde, 11 kadın uzaklaştırma kararı çıkardığı, 4 kadın şikayette bulunduğu, 1 kadın uzaktan koruma altında olduğu halde, 4 kadın kocalarını şikayete giderken yolda ağır yaralandı.

Ağır yaralanan başka bir kadın ise şiddet gördüğü kişiye karşı dava açmış, davayı kzanmış ama saldırganın aldığı hapis cezası paraya çevrilmiş.
Şiddetin yapılış tarzıda çok değişik durumda, genelde saldırılar ölüme sebeb verecek türdedir.


Şiddet ve yaralamaların çoğunluğu orantısız güçle darp edilme, sırasıyle kesici aletlerle, ateşli silahlarla, arabayla kasıtlı çarparak, kızgın yağ dökme, boğma, balkondan atma ve işkence altında tutma şeklinde yapılmıştır.

Şiddeti yapanlara gelince sırasıyla çoğunluk kocalar, eski kocalar, yeni yada eski sevgilisi, tanımadığı erkekler, boşanma davası açılmış kocalar, ilişki teklifi rededilen erkekler, diğerleri ise baba, oğul, damat ve diğer erkek akrabalardır.

Tecavüz :
2012 Yılında erkekler 150 ye yakın kadına tecavüz etti. En fazla tecavüz olayı İstanbul, Adana ve Antalya'da meydana geldi.

Tecavüz eden erkeklerin %61 i tanıdık ve yakın olanlar, %39 ise tanımadığı kişilerdir.
Tanıdık olanlar sırasıyla arkadaşları, eski kocaları, sevgilileri, akrabaları, iş arkadaşları, öğretmenleri ve komşuları dır.

Taciz :
Tecavüz mekanları ise sırasıyla kendi evinde, başka evde, sokakta, zorla alıkonuldukları yerde, işyerlerinde, otel, bar, restoran gibi yerlerde dir.

Taciz :
2012 Yılında 137 kadın taciz edildi. Tacizciler çoğunlukla yabancı ve sokakta yapıldı. Sonra Sırasıyle kendi evlerinde, apartman girişi yada asansörde, işyerlerinde, telefon veya internet aracılığıyla,çok düşük olsada otobüslerde, otellerde, hastanelerde, okul ve restoran gibi mekanlarda meydana gelmiştir.

 Aşağıdaki grafiklerde cinayetlerin nedenleri, çoğunlukla kimler tarafından işlendiği ve katillerin son durumları detaylı olarak görülmektedir.

KADINLARA KARŞI SUÇ GRAFİKLERİ:KADINLARA KARŞI ŞİDDETTE ÖRNEK OLAYLAR :
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyle 8 ünlü hanım sanatçımızın, 8 ayrı cinayete kurban gitmiş kadınlarımızı canlandırmak suretiyle ortaya koydukları tablo ve maktüllerin acı hikayeleri ülkeyi idare edenlerin dikkatlerini çekecektir sanırız.
.
ETİKETLER : 8.MART - KADIN CİNAYETLERİ - TACİZ - TECAVÜZ - CİNAYET GRAFİKLERİ - 8.MART.1857 - NEW YORK - TEKSTİL İŞÇİLERİ GREVİ - DÜNYA KADINLAR GÜNÜ 

BENZER KONULAR :
Türkiye ve islam toplumlarında kan ve şiddet sonlanırmı?
Kurban bayramı Rezaleti, İstanbul Boğazı kana bulandı.
Türkiye'de Kadın olma, kadınlara şiddet ve Kadın Cinayetleri
İnsan dostu YUNUSLAR kökenleri, yaşamları, dostlukları
Danimarka'da utanmazlık örneği, YUNUSLAR gelenek uğruna katlediliyor.

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020