Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

18.10.15

0
Sürücüsüz Otomobiller

SÜRÜCÜYE GEREK DUYULMAYAN OTOMOBİLLER YAKINDA TRAFİKTE

İnsansız Araçlar kategorisinin bir alt kategorisinde yer alan “Sürücüsüz Otomobiller” geleneksel ana ulaşım yeteneklerini yerine getirme özelliği ile çevreyi algılama ve navigasyon yeteneğine sahiptir.

Gerek park esnasındaki manevralar ve gerekse trafikte seyrederken yavaşlama, hızlanma, araç takip, sollamalar, yan ve arkadaki araçları kontrol etme, yol verme, ışıklı kavşaklar, yol bilgi levhaları  ve benzeri tüm trafik kurallarını içeren bu yetenekler; aracın ön, arka, yan ve üstünde bulunan kameralar, hassas sensörler ile bunları bir arada kontrol eden, yönlendiren, araç işlevlerini yerine getiren ultra hız ve kapasiteye sahip, adına  “Yapay Zeka” da denilen özel yazılımlı bilgisayar yardımı ile oluşur.


Bilgisayar kontrollü ilk insansız araba çalışmaları 1984 yılında, ABD/Pelsinvanya/Pittsburgh  kentindeki “Carnegie Mellon Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Okulu’nda başlamış ve ilk bilgisayar kontrollü prototip araba olan “Navlab-1” 1986 yılında üretilmiş ve sürüş denemeleri yapılmıştır.

Chevrolet Panelvan aracında yapılan uygulamada aracın azami hızı 32 Km/h düzeyinde olması tasarlanmış ve deneme başarı ile tamamlanmıştır.

Navlab serisi prototip robotik arabaların devamı ise aynı üniversitede özel kurulan “ Carnegie Mellon University Navigation Laboratory ” adlı bölümde üretilmiştir.


Bu seriden Navlab-2 ile 2008 yılında müzeye kaldırılan Navlab-5 , günümüzdeki ileri teknoloji ürünlerinden olan sürücüsüz otomobil konseptinin temeli sayılır.


ABD nde bu teknoloji hızla ilerlerken, Avrupa otomobil devleri ve ABD nin diğer dev şirketleri boş durmamış, onlarda bu gelişime ayak uydurmuş, başta Mercedes-Benz ve Bundeswehr Üniversitesi başta olmak üzere General Motors , Continental Automotive Systems , IAV , Autoliv Inc , Bosch , Nisan , Renault , Toyota , Audi , Volvo , Peugeot , Akka Technologies , Perma Üniversitesi’nden Vislab , Oxford Üniversitesi ile Google gibi dev şirketler aynı yıllarda ve hemen sonrasında hızla protetip insansız araba üretimine geçmişler , marka ve reklam rekabeti ile günümüzdeki son teknoloji ürünü “Sürücüsüz Otomobil” lerin ortaya çıkmasına öncülük etmişlerdir.

Bunlardan Google firmasının kendi mühendis ve tasarımcıları tarafından imal edilen prototip sürücüsüz otobili, İtalya’nın Perma kentinde bulunan uluslar arası “Vislab Laboratuarı”(Yapay Görme ve Akıllı Sistemler Laboratuarı) testini başarıyla geçmiş ve genel trafiğe açık karma trafik yolu üzerinde seyretme yetkisine sahip olmuştur.


Bu testi geçen araçlara günümüzde uzun yol testi için trafiğe çıkış izin veren ABD nin Nevada , Filorida , California , Michigan ve Washington-DC Eyaletlerinin karayollarında Google Firmasına ait 7 adet sürücüsüz otomobil test sürüşü için trafiğe katılmış ve başarılı bir şekilde trafikteki yerini almıştır.

Avrupa’da ise dev otomobil şirketlerinin ısrarı üzerine Belçika , Almanya , Hollanda , İspanya , Fransa ve İngiltere genel trafik içinde test arabalarının yer alması için gerekli çalışmalara başlamıştır.

Onlar insansız otomobilleri trafik içinde test ederken bizde nihayet kendi yerli sürücülü otomobilimizin prototipini yaptık şükürler olsun, milliyeti İsveç olsada. Aramızda pek zaman dilimi yok aslında, onlar yerinde sayarsa takribi yüz yıl sonrası yetişeceğiz gibi.

DAHA ÇOK SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL GÖRSELLERİ için ... TIKLAYIN


İLGİLİ KONULAR :
Google Sürücüsüz Otomobiller
Widget for Blogger by blogokulu.blogspot.com/a>


.. Bizi Takip Edin
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020