Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

23.10.15

0
Google Firmasının İnsansız Arabası


GOOGLE NİHAYET OTOMOBİL PİYASASINA EL ATTI

İnternet sistemiyle uzaktan yakından ilgisi olan yediden yetmişe herkesin dilinden düşmeyen “Gogul Amca” bilgisayar deneyim ve uzmanlığını kullanarak otomobil piyasasına da el atmış durumda.


Ancak burada şirketin görevi araba imalatı değil, anlaştığı otomobil fabrikalarının araçlarına, sürücünün (Şoför) yerine yapay zeka cihazını koymak ve otomobili sürücüsüz, pedalsız, direksiyonsuz bir şekilde trafiğe katmaktır.


Bilindiği gibi sürücüsüz otomobil çalışmalarını gizli olarak 2010 yılından itibaren sürdüren Google, bu çalışmaları “Google X” ismini verdikleri teknolojik gelişim tesisi ile gerçekleştirmekte, 15 Uzman mühendisin görev aldığı bu proje, Bilim adamı ve girişimci Astro Teller ile Google kurucularından  Sergey Brin tarafından yönlendirilmektedir.


Sürücüsüz otomobil programından daha önce faaliyete geçmiş bulunan “Alfabe Inc.” Adlı teknolojik gelişim programının çalışma alanı, bilim-kurgu açısından dahada genişletilerek Google X (Google Yaşam Bilimleri) adıyla yeni bir projeye dönüştürülmüş ve dört ana dalda çalışmalarını sürdürmekte, bunlar :

Yapay Zeka
Hesaplamalı Sinirbilim
Sağlık Hizmetleri
Biyoteknoloji    Projeleridir.


Google X’e verilen özerk çalışma sahası okadar fazla ileri dereceye ulaşmış olmalıki, Google içinde bir bölüm olmak yerine tek başına bağımsız bir iştirak şirketi durumuna dönüşmüştür.
Google X
İştirak ve Alfabe
Sanayi
ÖncelGoogle Inc.
Kuruluş2010
KurucularLarry Page 
Sergey Brin
Genel MüdürlükBirleşik Devletler
Kilit kişiler
EbeveynAlfabe
İştirakler
Web SitesiAraştırma .google .com
Google X , sürücüsüz otomobil  projesini “Yapay Zeka” bölümünde yürütmüş ve hazırlamış bulunduğu özel yazılımlı bilgisayar araç ve cihazları ile kamera, radar, lazer gibi eklentilerini, anlaşmış olduğu Toyota , General Motors , Daimler ve Wolkswagen firmalarının arabalarına montajlarken, montaj ve gerekli mekanik- elektro mekanik çalışmalar ile ilave parçaların imalatı, montaji için de Bosch , ZF Lenksysteme , LG gibi tedarikçi firmalarla anlaşma yapılmıştır.


Google X tarafından üretilen ve günümüzde ABD nin birçok eyaletlerinin “Otonom Arabalar için Test Yolu” özelliklerine sahip otoban yada standart yollarında test sürüşleri devam eden “Google Self-Sürüş Araç”(SDC) larının projesi, “Stanford Yapay Zeka Laboratuarı” eski müdürü Sebastian Thrun ve yönetimindeki 15 uzmanlaşmış mühendis tarafından yürütülmektedir.


Araç üzerinde mekanik aksamlardan başka, başta bilgisayar olmak üzere bu bilgisayara bağlı  birçok elektronik parça, eleman ve cihaz bulunmakta, bu cihazlar mesafe ölçümü, haritalama, cisim görüntü ve benzeri algılamaları merkez bilgisayara aktarır, bilgisayarda bu gelen bilgiler ışığında arabanın direksiyon, gaz, fren, far, sinyal gibi aksamlarının kumandalarına uyarı göndererek, arabanın trafik içinde emniyetli bir şekilde yol almasını sağlar.


Google nin kendi kendine sürüş otomobillerinde kullanılan bu özerk teknolojilerin bazıları günümüzde başka stndart arabalarda da kullanılmaktadır, örnek vermek gerekirse VW-POLO aracındaki “Otomatik frenleme” özelliği ile FORD FOCUS aracındaki “Otomatik parelel park” özelliği, bu teknolojinin iki ayrı uygulamasıdır.


Sürücüsüz arabada 8 ve katlarıyla donatılmış sensörler vardır, bunlardan tehlikeleri en ez 200 m. den görmek - algılamak  ve 3D harita oluşturmak için mesafe ölçmeleri 32 veya 64 lazer ile bir dizi kameranın montaj edildiği  döner çatı(Lidar) en önemli parçalardan biridir.
Ön camda arabanın gözleri sayılan hareketli bir kamera bulunur, bu kamera ve kameraların görevi Yol işaretlerini ve levhaları okumak, Trafik ışıklarını takip etmek, önden gelecek yakın tehlikeleri algılamak, yaya, veya bisiklet gibi objeleri takip ederek bilgisayara aktarmaktır.


Ön ve arka tamponlardaki kameralar ve radarlar arka ve öndeki araçların hareket lerini inceler, görüntüler, ayrıca arkaya yerleştirilmiş GPS alıcısıyla GPS uydu ağından alınan verilerle aracın  karayolundaki durumu takip edilir.
Bunlara ek olarak arka tekerlerde ultrasonik sensör , motor devir ve randuman takibi için takometre (Devir sayım cihazı) yer alır.Google Self-Sürüş Araç’larının Test Sürüşleri :
Sürücüsüz araçlar 2010 yılından günümüze kadar en az  10 ayrı özel pistlerde ve kamu karayollarında test edilmiş ve halende edilmektedir.


Test sürüşlerinde arabada her zaman için iki görevli vardır, bunlardan birincisi şoför koltuğunda oturur ve meydana gelebilecek tehlikeli durumlarda gerek direksiyonla ve gerekse frenlerle aracı kontrol altına alır, ikinci görevli ise hemen onun yanına yolcu koltuğuna oturur ve yazılım mühendisi olan bu görevli ise araç hareketlerinin yazılıma uyum sağlayıp sağlamadığını ve bu konuda aksaklıkları izler, rapor hazırlar.


ABD nin 4 eyalet otobanları ile bazı sokak ve caddelerinde test sürüşü yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanmış ve sürücüsüz arabalar için sürüş izni verilmiştir. Avrupa’da ise henüz test yapılmasına elverişli yollar olmamasına rağmen, bazı ülkeler ön fizibilite çalışmalarına başlamış durumdadır.


Google Yazılım Mühendisi Sebastian Thrun’un belirttiğine göre test için izin verilmiş yollara esas sürücüsüz araçlar gönderilmeden önce, bu konuda uzmanlaşmış bir mühendis, izin verilen yola gider ve yolun tamamında gerekli incelemeleri yaparak, yolun yapısı ve özelliklerini rapor olarak kaydeder, sonra bu rapora göre , test sürüşüne katılacak araçların yazılımı yolun özelliklerine göre düzenlenir ve araçların gönderilmesine karar verilir.Sürücüsüz Arabaların güvenirliliği :
2013 Yılında standart araçların karışmış olduğu kazalarda, İngiltere’deki ölüm sayısı 1730 kişi, aynı yıl içinde dünyadaki yollarda meydana gelen kazalarda ölenlerin sayısı ise 1,2 milyon kişi olduğuna göre ve Google yetkililerin tesbit ve iddiasına göre bu kazaların %90 ının sürücü hatası nedeniyle meydana geldiği düşünülürse, yapay zeka ile çalışan sürücüsüz arabaların ne kadar güvenli olduğu ortaya çıkmaktadır.


Bu araçlar hakkında kaza konusunda bir örnek vermek gerekirse, Nisan ayında bir Google arabası toplam 1.12 Milyon km.lik bir test sürüşünde, kendi hatası ile hiçbir kazaya karışmamıştır.

Bu güvenirliliğin nedenini Google X mühendislerinden  birisi şöyle açıklamakta :
Bizim ve bizim gibi sürücüsüz araç üretimi ve yazılımını gerçekleştirenlerin test araçlarına yapay zeka adı verilen bir program kumanda etmektedir.


Dolayısıyle insan faktörü olmadığı için, bu yapay zeka projesinde yada kumanda cihazında, insanlarda olduğu gibi duygular, fevri davranışlar, hırs ve üstünlük sağlama gibi yersiz arzular ve bunlara benzer canlılara has olumsuz eylemler bulunmadığından, trafik kurallarını çiğneme lüksüde olmayacaktır.


Trafik kurallarına harfiyen uyulduğu içinde tabiatıyle sürücü hatası nedeniyle trafik kazalarıda ya hiç meydana gelmiyecek, yada ufak tefek yol ve hava şartlarının etkisi ile bir iki kazayla trafik akışına devam edecektir.
Bu gerçeği orantıya vurmak gerekirse yapay zeka ile kumanda edilen araçların trafik kazalarına karışma oranı %10 ve daha altına düştüğünden, eskiye göre kazalarda  %90 oranında azalma meydana gelecek ve 2013 yılında dünyada trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1.2 milyon yerine, 120 bin olacaktır.

VİDEO
Özel Test yolunda "Google Self-Sürüş Aracı"nın sürücüsüz olarak gerçekleştirilmiş test sürüşünü ve misafir yolcularını izleyin.


DİĞER GOOGLE SELF-SÜRÜŞ ARAÇ VİDEOLARI :


Test Sürüşü Video-1
Test Sürüşü Video-2
Test Sürüşü Video-3
Test Sürüşü Video-4


Test Sürüşü Video-5
Test Sürüş Video-6
Test Sürüş Video-7

Test Sürüş Video-8


Test Sürüş Video-9


Test Sürüş Video-10
Test Sürüş Video-11

İLGİLİ KONULAR :
Sürücüsüz Otomobiller Genel


Widget for Blogger by blogokulu.blogspot.com/a>


.. Bizi Takip Edin
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020