Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

27.9.15

0
Herkes İçin Mimarlık DerneğiHİÇBİR KARŞILIK BEKLEMEDEN İNŞAAT KONUSUNDA YARDIMCI BİR DERNEK
                                         
Herkes İçin Mimarlık Derneği

NOT : Sakıp Sabancı "FARK YARATANLAR PROGRAMI" İçinde Yer Almaktadır.

Dernek 2011 yılında mezun olmuş birkaç genç mimarlık öğrencisinin bir araya gelmesiyle kuruldu. Merkezi İstanbul / Kadıköyde bulunan Derneğin hedefi ülke içinde karşılaşılan sosyal sorunlara mimarlık bağlamında çözümler üretmek ve mimarlık eğitimine yeni ufuklar kazandırmak.

Derneğe üye olmak istiyenlerde 30 yaş sınırı öngörülmekte, 30 ve altındaki yaş gurubundan mimar mühendisler kabul edilmektedir.

Dernek Türkiye'deki tüm mimarlık okulları ile irtibata geçerek, özellikle genç öğrencilerin derneğe üye olmasına önem veriyor ve çalışmalarda mümkün mertebe daha çok mimarlık öğrencisiyle  birlikte olmayı hedefliyor ve bu hedefleri doğrultusunda  ürettikleri projelerle atıl durumda bulunan ve kamuya kazandırılması düşünülen binalarla, yine aynı durumda bulunan ve kullanılamayan, çürümeye, yıkılmaya yüztutmuş özellikle köy, belde veya kırsal kesimlerdeki okullara hayat veriyor ve onların yeniden kullanıma açılmasını sağlıyor.Dernek projelerini uygulamaya geçirirken dikkat ettiği en önemli nokta mümkün olduğu kadar geniş bir katılımı elde etmek olmuştur ve sorunları, tüm muhatapları ile  konuşarak ve onlarında görüşlerini alarak proje süreçlerini tasarlıyor.Tasarım sonu ve yapım çalışmalarına gelindiğinde muhatap seçilen kişi yada kurumlardan yine yardım bekleniyor ve onların yapım aşamasında da ortak birer aktör olmaları sağlanıyor.


Aldıkları bilgi yada talep karşısında yöre farkı gözetmeksizin köy köy, ilçe ilçe , il il dolaşan dernek  üyeleri ve sorumluları yapılması gerekenleri kayda geçiriyor ve onları projelendirmek üzere merkeze dönüyor.


Bu aşamada ülke çapında tamamladıkları yada devam ettikleri inşaat işleri şöyle sıralanabilir :
-Kahramanmaraş HacıİbrahimUşağıKöyü yakınında tahsis edilen alana öğretmenler için bir        lojman,
-Ordu / Fatsa'da Kabakdağı meydanı yeniden düzenlendi,
-Giresun Gülburnu Köyü'nde bulunan balıkçı barınakları yenilendi,
-Çorum İl Kütüphanesi'nin çocuk okuma salonu yenilendi,
-Çorum / Kargı İlköğretim Okulu yenilendi,
-İzmir / Oyakent Zihinsel Engelli İş Okulu projesi geliştirildi,
-Ordu ve Edirne'deki okulların çalışmaları ise devam etmekte.
-İstanbul'daki Beyoğlu Sineması'nı Yaşatma Projesi yürütülmekte.

Herkes İçin Mimarlık derneği'nin çalışmaları ve başarıları Sabancı Vakfının Fark Yaratanlar kategorisine girdiğinden www.sabancivakfi.org/ ile www.farkyaratanlar.org/ sitelerinin yanı sıra FaceBook , Twitter ve Youtube'den aralıklarla yayınlanmaktadır.  
Bilindiği gibi  Sabancı Vakfı'nın yürüttüğü "Fark Yaratanlar Programı" toplumsal sorunlara çözüm üreten kişi yada kuruluşların öykülerini "Sıra Dışı Kişilerin Olağanüstü Öyküleri" kategorisinde anlatarak yayınlamaktadır.

İzleyenlere ilham vererek toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlayan Fark Yaratanlar vakfı günümüze kadar yüzün üzerinde öyküyü yayınlamış ve ekrana taşımıştır.Bunlardan birisinde, Merkezi İstanbul'da bulunan ve konumuzda adı geçen "Herkes İçin Mimarlık Derneği" nin "Atıl Köy Okulları Projesi" dalındaki çalışmalara yer verilmiş ve İzmir/Ödemiş Ovakent Beldesi Cumhuriyet Mahallesinde bulunan ve öğretime kapatılmış Kemal Atatürk İlkokulu'nun yenilenmesi, ek atolyeler yapılmasının projelendirilmesi ile yapım aşaması olmuştur.

Proje ve yapım işlemi tamamlandıktan sonra konu hakkında detaylı bilgi veren "Herkes İçin Mimarlık Derneği" başkanı Mimar Emre Gündoğdu :

" İzmir'deki üyelerimiz aracılığı ile Ovaköy'deki atıl okula geldik ve inceleme yaptık. 
Okulun çok geniş bir binaya ve oldukça geniş bahçeye sahip olduğunu gördük ve okulu Engelli İş Eğitim Okulu olarak tasarlanmak üzere proje ve yapım aşamasına başladık. Çalışmalarımıza ilk etapta 25 mimarlık öğrencisi arkadaşlarımız katıldı, daha sonra ise 37 mimar öğrenci arkadaşımız da gelerek çalışmalara katıldı. Binada çatı, tavan, pencere, taban, tuvalet yenilendi, tüm kapılar değiştirildi, boya ve badanası tamamlandı.Yeni dönemde "Engelliler İş Eğitim Okulu" olarak hizmet verecek okulun bahçasinde, öğrencilerin pratik eğitimlerini alabileceği, Ev Ekonomisi Atölyesi, Seramik Atölyesi, Tarım Atölyesi ve Demir işleri Atölyesi olmak üzere 4 adet ek tek katlı atölyeler yapıldı."dedi.Başkan Emre Gündoğdu konuşmasını bitirirken, okul yapımında sponsor olarak finans ve diğer konularda yardımda bulunan TÜSEV , Ödemiş Kaymakamlığı , Ödemiş Belediyesi , Ovakent Muhtarlığı , Koç Holding , Ant Yapı , Çevre Koleji , Bağlanlar Pompa ve Veryeri İnşaat yetkililerine teşekkür etti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Özel imal edilmiş balonlarla yapılan ev eşyaları, koltuk yapın oturun, kullanın.


Yine balonlarla yapılmış hayvan figürleri.

Oyma sanatının kullanıldığı ahşap figürler.

EKİNOKS Gündüz - Gece eşitliği

Öyle bir dernek ki nerede ihtiyacı olan birey veya toplum varsa özel olsun kamu olsun yapmadıkları bina, onarmadıkları ev, okul yok.

Göz yanıltma sanatı (İllizyon)Widget for Blogger by blogokulu.blogspot.com/a>


.. Bizi Takip Edin
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020