Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

18.8.15

0
Marmara Depremi (1999)


DEPREM DEĞİL BİR FELAKET MARMARA DEPREMİ


Bundan 16 yıl önce 17.Ağustos.1999 günü gece yarısı saat 03.00 sıralarında, adına Marmara Depremi dediğimiz, merkezi Kocaeli, Gölcük olan ve çevresindeki illerden başta İstanbul olmak üzere, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Eskişehir, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de halk oldukça yüksek bir sarsıntıyla uyandı. 

Tabi Balıkesir’de bulunmam nedeniylede uykum çok derin olmasına rağmen bende uyandım ve anında oturur duruma geçtim, sarsıntı devam ediyordu, durunca tüm apartman halkı gibi bizde elimize aldığımız radyolu el feneri ile attık kendimizi dışarı ve kaldırıma sıralandık, radyo açtıkki bir haber alalım diye, çünkü depremin uzun sürmesi ve yıkıcı olmaması, yakın bir yerde şiddetli bir depremin meydana geldiğinin işaretiydi.

Nihayet bir sesler duymaya başladık, amatör radyo mu, güçlü amatör telsizmi yada canlı yayın yapan bir FM radyo vericisinin aktarmalı canlı yayınımı bilemedik ama, birileri sonradan haber muhabirleri olduğunu öğrendik, adeta çığlık atıyordu, yardım edin, ortalık zifiri karanlık, yıkıntılar var, bağıranlar, imdat diyenler var diyordu ve devam ediyordu, irtibatımız kesilebilir, ilgililere haber iletin.

İlk acı haberi saat 03 – 04 arası böyle duymuş olduk, daha sonraları istasyonları dolaşırken, genelde FM radyolarından haberler yavaş yavaş gelmeye başladı, ağırlık yıkıntı haberleri İzmit ve dolaylarından geliyordu ve tamamıda canlı yayındı, durumun vehametini kavradık ama o geceki çaresizliği, yardım istiyenlere yetişememe acizliğini hiç unutmayacağım. 

Çünkü muhabirler olay mahallinden derme çatma yıkılmayan yada çok hasar görmeyen GSM vericileri üzerinden cep tlf.ları ile seslerinin çıktığı kadar bağırıyor ve bulundukları ortamı anlatmaya çalışıyorlardı, kimisinin sesi ve yayını kesiliyor, bizde hemen dolaşıyor yeni yayınlar bulmak için.
Şunu özellikle belirtmek isterimki olanaksız diyecek kadar zor şartlar içinde bu felaketi ülkeye duyuran bu fedakar muhabirler, amatörler her kimse bu arkadaşlara üstün hizmet madalyası verilmesi bile az gelir dersem haksız sayılmam.


Ortalık aydınlanmaya başladığı zaman ise artık felaketi tam anlamıyle öğrenmeye başladık, anlattıklarına göre bazı sokaklarda bina kalmamış, bazılarında apartmanlar yan yatmış, birbiri üzerine düşmüş, sonuç olarak büyük bir felaket.

Bu arada değinmeden geçemiyeceğim, o büyük devlet idarecileri, yöneticileri ve iktidarlar , o felaket gününde yardım çığlıkları atan ve olanaksızlıklar içinde canla başla dünyaya haber iletmeye çalışan amatör telsiz verici ve yine amatör radyo vericilerinden, bilmem kaç tarihli , şimdiki gençliğin anlıyamıyacağı bir dille yazılmış, adına telsiz kanunu denen miadı geçmiş bir kanunla istenen paralardan vazgeçilmesi için, o kanunu iptal etmeleri, bırakın bunlardan kanun böyle diyor diye utanmadan ücret talep etmelerini, felaket zamanlarında devletten önce haber saldıkları için destek verilmesi gerektiğini belirtmek isterim.

FELAKETİN BOYUTU :
Yetkililerin belirttiğine göre depremin meydana geldiği Kocaeli merkezi ve civarı , yani Adapazarı, Düzce, Yalova ve aradaki küçük yerleşim yerleri, geçmiştede, günümüzdede oldukça yıkıcılığı yüksek olan bir deprem bölgesidir.

Bölgede her 30 yılda bir deprem olması her zaman muhtemeldir, yakın zamanda 1943, 1957 ve 1967 yıllarında şiddetli depremlerin meydana geldiği bölgede can ve mal kaybı ne yazıkki fazladır.
Yıkıntı ve ölümlerin yüksek sayıda olması, depremlerin aşırı şiddetinden değil, bölgenin sanayi bölgesi olması, aşırı göç alması ve plansız, programsız seçilen yerleşim alanları ve bu alanlarda genelde hiçbir yapı şartlarına uymayan kaçak yapıların yapılması, normal ruhsata tabi olarak yapılanların ise deprem yönetmenliğine bırakın uymayı adının bile geçmemesi, bunlarda yetmezmiş gibi bina yapımında uygunsuz kum, beton ve demir kullanılmasındandır.


Depremin teknik açılımına gelince merkez, kuzey enlemi 40.70 ve doğu boylamı 29.91 in kesiştiği nokta olan İzmit’in 11 Km. güney doğusundadır.
Teknik veriler ise :
Moment Şiddeti Büyüklüğü : 7.5 Mw , Yüzey dalgası büyüklüğü 7.7 Ms , Cisim dalgası Şiddeti 6.3 USS , Yüzey dalgası şiddeti 7.8 USGS .
Kandilli USGS Afet İşleri Genel Müd. Deprem Araştırma Dairesi (AİGK-DAD) verilerine göre Moment şiddeti 7.5 , Kayıt Süresi Şiddeti ise 6.7 dir.

Depremin derinlği 10-15 Km olduğu ve yaklaşık 120 Km. boyundaki bir fay hareketinden dolayı meydana geldiği belirtilmiştir.

Depremde Merkez ve komşu illerde dahil, resmi raporlara göre  toplam 17.480 ölüm ve 23.781 yaralının varolduğu, 505 kişinin sakat kaldığı, 285.211 ev, 42.902 işyerinin yıkıldığı yada kullanılmaz duruma geldiği belirtilmiş isede;
Gayri resmi rakamlara göre 50.000 ölüm ve 100.000 e yakın yaralının olduğu belirtilmiştir.

DAHA DETAYLI BİLGİ - RESİM ve VİDEO için.. BURAYI TIKLAYIN.
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020