Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

17.6.15

0
Süleyman Demirel Vefat Etti


BEN CUMHURİYET ÇOCUĞUYUM DİYEN DEMİREL CUMHURİYET ÇOCUĞU OLARAK YAŞAMA SON NOKTAYI KOYDU.Gençliğimizde yıllardır, gazetecisiyle, karikatüristiyle, muhalefetiyle birlikte eleştirdiğimiz, yerden yere vurduğumuz, yürüyüşler yaptığımız, bağımsız Türkiye ,özgürlük, adalet istiyoruz diye ortalığı 
savaş alanına çevirdiğimiz, zamanın en çok iktidarda kalan Başbakanı, C.Başkanı Süleyman Demirel bu gün 17.Haziran.2015 Çarşamba, yaşama veda etti.
Yarının ne getireceğini akla getirmeden vede "Beterin beteri vardır"atasözünü hiç göz önüne almadan sana karşı yaptığımız bu isyandan dolayı :
Bizleri utandırdın , kendini arattın ve yinede sen kazandın, yerinde rahat uyu ey hoşgörülü insan.Onun hakkında çok yazılar, makaleler, kitaplar yazılacaktır, gazeteciler tarafından, köşe yazarları tarafından, araştırmacılar ve bilim adamları tarafından, orası bizi aşar.
Bizler sadece onun, bu günlerde özlediğimiz vede göremediğimiz Cumhuriyetçilik ve hoşgörülük özelliklerini vurgulamaya çalışacağız.

EVET DEMİREL HOŞGÖRÜ SAHİBİYDİ ÇÜNKÜ :
- Kendisi efeler diyarından geldiği halde, bir kere olsun yumruğunu kaldırıp masaya vurmadı, hiçbir yerde efevari, kabadayıca yürüyüşler, davranışlar sergilemedi, o bir devlet ve siyaset adamıydı, efendilik ve hoşgörülük tarafını göstermeliydi halkına. Şahsi fiziki korkular ve sindirme hareketlerini sergilemek onun kitabında yoktu.- Gerek zamanın gençlik örgütleri, işçi kuruluşları ve gerekse STK üyelerince yapılan gösterilere, yürüyüşlere sert tepki göstermez, polise vurun ezin dağıtın çapulcuları, benim polisim onların hakkından gelir demez, yürümekle yollar aşınmaz der geçerdi. (Bazı dostlarımız onun zamanındaki katliamlardan, suikastlardan, adam kaçırmalarından hep onu sorumlu tutarlardı ama esas sorumluların derin devlette denilen kontrgerilla elemanlarınca yapıldığı sonradan ortaya çıkmıştır)- Kendisine ve felsefesine karşı olanların söylediklerini, davranışlarını hiçbir zaman kendisine yada makamına hakaret olarak kabul etmedi vede hiç kimse için alın bunu içeri, hakkından gelin ve benzeri sertliklerde bulunmadı, hiçkimseyi mahkemeye vermedi, hapsettirmedi, tazminat istemedi. Hakaret konusunda savcıların el attığı ve mahkemeye sevkettiği kişileri avukatları aracılığı ile davacı olmadığını belirterek ceza almaktan kurtardı. Yine hakarete uğradım diye hiçbir genç öğrenciyi apar topar gözaltına aldırmadı ve yurttan attırmadı ve onlarca böyle örnekler.- Zamanında iktidar karşıtı gazete ve dergilerde(Ki ozamanlar havuz olmadığından iktidar yanlısı medya fazla bulunmazdı) kendisi hakkında okadar çok eleştiri, kırıcı ve hakaret sayılabilecek yazılar yayınlanmasına rağmen, bir kere olsun bana, makamıma hakaret ettiniz buyurun mahkemeye, buyurun tazminat ödemeye demedi. Şu basın organı haindir, bu basın organı hükümeti yıkacaktır, devlet düşmanıdır diye patronlarını tehdit etmedi, yazarlarını çizerlerini işten attırmadı, borazan kanallardan okumayın bu hain gazeteleri evinizi sokmayın demedi, resmi kurumlarda okunacak gazeteler için kısıtlama getirmedi.- Karikatür dergiledinde okadar çok karikatürü yapılıyorduki, hiçbirine kızıp, aynen gazetelerde olduğu gibi ne mahkemeye verdi nede tazminat talebinde bulundu, sadece karikatürleri eleştirerek burnumu biraz uzun yapmışsınız yada kulağım büyük olmuş gibi espirili söylemlerle konuyu geçiştirirdi.

- Ve bunlar gibi sayısız hoşgörü örnekleri.

EVET DEMİREL CUMHURİYET ÇOCUĞUYDU ÇÜNKÜ :
- Yaşı itibariyle Cumhuriyetin ne zorluklar altında kurulduğunu, halkın kulluktan çıkıp bireyleşmeye doğru yönlendirildiğini, 2.Dünya Savaşını ve sonuçlarını, dünyadaki bloklaşmayı görmüştü gözlemlemişti ve bu yüzden Cumhuriyete çok değer verirdi.

- Cumhuriyet sayesinde kendisinin ve kendisi gibi olanların Bakan, Başbakan, C.Başkanı gibi üst görevlere gelindiğini çok iyi biliyordu, onun içinde asla Cumhuriyete laf söylemez, söyletmezdi.-Atatürk ve arkadaşlarıyla da hiç alıp veremediği yok, Atatürk onun için büyük lider devletin kurucusu, arkadaşları ise onlarında devletin kuruluşunda hizmeti olan saygı değer kişiler. Öyleki bir ziyaret esnasında protokol gereği Başbakan Demirel önde, Ana Muhalefet Partisi Başkanı İnönü onun arkasından yürürken, duraklar, İnönü'nün yanına gelmesi için, İnönü gelmeyince, buyurun beraber yürüyelim der, İnönü'de devlette büyük küçük yok görev ve makamlar vardır der.

- Osmanlıyı tanır, bilir, onlarla gurur duyar ama asla geri dönülmesine rıza göstermez, o çünkü Cumhuriyet çocuğudur ve Cumhuriyete karşı olması asla düşünülemez, öyle birilerinin Osmanlı'dan sonra reklam arası verildi, reklam bitti geri dönüldü söylemlerine asla izin vermez.

- O halkın babasıdır, halk ona baba der, oda "Dicle'nin kenarında bir koyun kaybolsa onun sorumlusu benim" diye teyit eder baba oluşunu ama, asla kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, sezeryanlamı yoksa normal doğummu  yapacağına, kürtajın yapılıp yapılmayacağına
jinekolog değilim der hiç karışmaz, onlara sağlık kurulları karar verir derdi.


- Atatürk'ü çok sevdiği kadar, onun anayasasındaki değişmez maddelere hiçbir zaman müdahale etmez, değişmesi hakkında düşüncelerini dahi açıklamaz, Türkiye'nin herzaman için çağdaş ülkeler seviyesine yükselmesi için çalışır, kimsenin sosyal yaşantısına karışmaz, halka çağdaşlığa doğru yol gösterirken, asla sosyal yaşamın geriye dönük olarak, hatta arap geleneklerine uyarak, çağdaş yaşamdan uzaklaşmasına izin vermediği gibi istiyenleride uyarır, ikaz eder ama cebren önlemeye kalkmazdı.

- Son olarak o, C.Başkanı kimdir, Başbakan kimdir görevleri nelerdir çok iyi bilir, ben cumhurun başıyım, cumhur seçti beni demez, kendiliğinden başkanlık görevini üstlenmez, ardından da bu yargı, bu yüksek mahkemeler elimizi kolumuzu bağlıyor demez, sevmediği yada kendisine karşı çıkanlara kızınca savcılara emir yağdırmaz, yada ben onların savcıyım demez dolayısıyla hukuka olan saygısı yüzünden böyle hukuk dışı yaptırımlara girişmez, girişenlere izin vermezdi. 

ÇOK ELEŞTİRDİK , KINADIK , YERDEN YERE VURDUK AMA HATA YAPTIĞIMIZI 2000 Lİ YILLARDA ANLADIK, GEÇDE OLSA HATALARI GÖRMEK VEDE MEDANET DUYGULARINI HİSSETMEK ERDEMLİLİKTİR. 
BÜYÜK İNSANMIŞSIN SAYIN DEMİREL RUHUN ŞAD OLSUN RAHAT UYU GİTTİĞİN YERDE.
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020