Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

9.5.15

0
Zeki Alasya Yaşama Veda etti.


ÜNLÜ SANATÇI , İNSAN GİBİ İNSAN ZEKİ ALASYA YAŞAMA VEDA ETTİ.


Dev Sanatçı, güldürü ustası Zeki Alasya, yine kendisi gibi usta sanatçı Metin Akpınar'ı geride yalnız başına bırakarak yaşam kulvarını değiştirdi.

Yıllardır birlikte çalıştılar, birlikte güldürdüler, birlikte ağlattılar ve birlikte düşündürdüler bu halkı iki usta, bir elma gibiydiler ama bir dev elma, öyleki kimin Zeki kimin Metin olduğunu çoğu insan bilmezdi, sadece Zeki deyince Metin, metin deyince de Zeki akla gelirdi ve hiç ayrılmadılar onlar ama bir gün geldi 8.Mayıs.2015 Cuma günü o dev elmanın yarısı olan ve yaşamı boyunca hayvanlar olsun, insanlar olsun hiç bir canlıya zarar vermeyen, herzaman için yardım elini uzatan, onları üzmeyen, kırmayan  Zeki, arkadaşına, yoldaşına öyle bir kötülük yaptıki, ona sormadan, izin istemeden vede veda dahi etmeden birden, bir daha geri dönmeksizin çekip gitti, daha doğrusu mekanını değiştirdi bilinmezlere doğru.Geride yalnız bıraktığı ustanın üzüntüsünü hisseder gibiyim, başta ailesi ve yakın dostu yol arkadaşı Metin Akpınar olmak üzere tüm arkadaşlarına, dostlarına, sevenlerine velhasıl tüm Türk halkına başınız sağolsun derken, onun ölmediğini sevenlerinin ve halkın kalbinde yaşadığını, yaşayacağını ve her an yine aynı şekilde güldüreceğini, düşündüreceğini belirtmek isterim.Ruhun şad olsun üstad, rahat uyu gittiğin mekanda, bu dünyada yaptığın iyilikler, gösterdiğin merhamet ve acıma duyguları eşliğinde özellikle kimsesiz, yardıma muhtaç hayvanlara karşı gösterdiğin yakınlık, ilgi ve yardımlar, bulunduğun alemde sana güzellik, iyilik ve mutluluk olarak geri dönecektir.

Bir Fatiha Suresini dahi okumakdan aciz ama çıkar uğruna, para uğruna islam dininin hamisi kesilen, kendi kendine korumacılığına soyunan, sözüm ona gazeteci kimliğine bürünmüş yada bir makama, bir koltuğa sarılmış din tüccarları, bir ölünün arkasından konuşulmayacağını dahi öğrenmeden, küstahca, utanmadan arkandan ne saçmalarsa saçmalasınlar, dinin esas alimleri, bilgeleri senin bu dünyada karşılık beklemeden yaptığın iyiliklerin, güzelliklerin katları ile geri sana döneceğini çok iyi bilirler.ZEKİ ALASYA KİMDİR:
18.Nisan.1943 Tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Zeki Alasya aslen Kıbrıs'lı bir Türk ailenin çocuğudur ve aynı zamanda Osmanlı Paşalarından Kıbrıs'lı Mehmet Kamil Paşa'nında yeğeni olur.Küçük yaşta tiyatro sanatçısı olmayı kafasına koyan sanatçı, Robert Koleji'nden mezun olduktan sonra, bu arzusunu gerçekleştirmek için çalışmalara başlar ve ilk denemesine 1959 yılında MTTB nin kurmuş olduğu tiyatroda amatör olarak başlar.


Sonrasında Arena , Genar ve Ulvi Uraz Tiyatrolarında çalışmaya devam eden sanatçı, tiyatro deneyimini geliştirir ve Haldun Taner , Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte " Devekuşu Kabare Tiyatrosu" nun kurucuları arasında yer alır.1972 Yılına kadar sadece Tiyatro sahnelerinde rol alan sanatçı, 1972 yılının sonlarına doğru sinema dünyasına adım atar ve Metin Akpınar ile birlikte yeni bir ikili oluştururlar. Bu ikili gerek sinemada, gerek skeçlerde ve gerekse dizilerde devam eder başarı üstüne başarı kazanırlar ve ölümüne kadar devam eder.
Film yönetmenliğinede el atan Alasya, orada da başarısını sergiler ve birçok filmde yönetmenlik yapar. Yaklaşık 65 adet film ve dizide yer alan sanatçı ve arkadaşı çalışmalarının karşılığınıda halkın gösterdiği sevgi ve ilgi ile kanıtlamış olur.Altın Portakal Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onu Ödülü" ne layık görülen sanatçı aynı zamanda 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen "Devlet Sanatçısı" unvanınada sahiptir.Başından iki defa evlilik geçen sanatçının Oya Alasya'dan olma Zeynep Alasya adında bir kız çocuğu vardır.
Kızının ifadesine göre Alasya sıradan bir diyabet hastasıdır ve bu hastalıkla yaşamını sürdürmektedir. Nisan ayı başlarında ufak bir rahatsızlık geçirir ve hastaneye kaldırılır, ufak biriki tedaviden sonra taburcu edilir, 18 Nisanda doğum günü kutlanır neşe içinde.Ne varki 22 Nisanda aniden rahatsızlanır ve tekrar Koç Üniversitesi hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınır, asrın lanet olası hastalığı olan kanserdir hastalığı vede karaciğerdedir hastalık, iflas etmiş durumdadır organ, çok geç kalınmıştır, ancak belki kendi isteği ile bilinmiyor en yakınlarına dahi hastalık açıklanmamıştır.Doktorlar sonucu bilmekte sadece acı çekmemesi için gerekli müdahaleler yapılmaktadır, kızı her sorana babamın durumu iyi demektedir, sanırım Alasya arzu etmiştir bu gizliliği, dostlarının üzülmesini istemediğinden.
Ve 8.Mayıs.2015 Cuma günü Koç ÜNİ. hastanesi yetkilileri bir açıklama yaparak noktayı koyar " 22.Mayıs. 2015 günü karaciğer rahatsızlığı nedeniyle hastanemizde tedavi altına alınan Zeki Alasya bugün saat 10.32 de vefat etmiştir"Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020