Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

1.5.15

0
1.Mayıs İşci ve Emekçiler Bayramı

1.MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİLER BAYRAMI DÜNYANIN HER YERİNDE COŞKU İLE KUTLANDI

Yeniden Güncellendi ( 1 Mayıs 2020 )
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı İşçi ve Emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik , dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. 


Başta sosyalist ülkeler olmak üzere Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Kabul edilmeyen ülkelerde de emekçiler tarafından kutlamalar yapılmaktadır.


Türkiye’de ilk kez 1923 yılında kutlanmaya başlanılan işçi ve emekçilerin bayramı, sonrasında resmi olmamakla birlikte kutlanmaya devam etmiş, Nisan 2008 tarihinde “Emek ve Dayanışma Günü” olarak 1.Mayıs ta kutlanması karara bağlanmış, 22.Nisan.2009 gününde ise TBMM nce kabul edilen bir yasa ile 1 Mayıs ın Resmi Tatil olması kesinleşmiştir.


Ancak Türkiye’de hernekadar resmi yada gayri resmi kutlamalar yapılmış olsada, gerek iktidarlarca bir takım oy hesapları yada solun, sendikacılığın yükselen sesini kısmak için hemen hemen her defasında provakatörlerce bilinçli olarak olaylar çıkartılmış, işçilerin bayram sevinci kursaklarında bırakılmış ardındanda borazan basını kullanarak işçileri suçlamışlardır.Bu olayların en büyüğü ve acılara neden olanı ise 1. Mayıs.1977 günü yapılan devasa işçi bayramının bilerek kana bulanmasıdır. 


Bu kutlama esnasında işçiler resmen katliama uğratılmış, yüksek bina tepelerinden makinalı tüfeklerle halkın üzerine ateş açılmış onlarca ölü ve yüz dolaylarında yaralı ile topluluk dağıtılmıştır.


Amaç Ecevit ile gelen solun yükselişi ve sendikaların söz sahibi olmasının önlenmesidir ve ABD nin emriyle herne pahasına olursa olsun Türkiye’de böyle bir değişime engel olunacaktır. 


Bu yetmemiş olacakki Maraş olayları, Çorum olayları, sağ görüşlü gençlerin, öğrencilerin kamplarda silahlı eğitimden geçirilerek, solcular üzerine polisle birlikte saldırı yapmaları, neden ise sol yükselişin tamamen yokedilmesi için askeri bir darbeye hazırlıktı ve başarıldı da yüzlerce masumun öldürülmesinin ardından.

ÖZET OLARAK TARİHÇESİ
ABD nde 1.Mayıs.1886 günü Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler, o zamana göre dünyanın en büyük yürüyüşünü ve gösterisini gerçekleştirdiler.
Amaçları haftanın 6 günü 12 saat çalışma takvimine karşı çıkmak ve 12 saat yerine günde 8 saat çalışma takvimi şeklindeydi ve o gün iş bıraktılar.


Şikago’da yapılan gösteriye siyah , beyaz ayırt edilmeksizin yarım milyona yakın işçi katıldı, bunlardan 6 bin kadarı Louisville’de yürüyüşe geçti , yürüyüş sonunda yine tüm işçiler dinlenmek üzere parklara girdiler.

O yıllar Louisville’de siyahların parklara girişi yasak olduğundan, bu yürüyüş aynı zamanda yasağı delmiş ve siyahlara karşı duran önyargı duvarı yıkılmış olur.
Şikago’daki bu gösteri tüm eyalet ve şehirlerde örnek alınmış ve ABD ni o günlerde bir gösteriler merkezi durumuna getirmiştir.Ancak çalışma saatleri için yapılan gösteriler, işi bırakma sonucu işten atılmalarda ortaya çıkınca bir günle kalmamış ve 3 Mayıs’ta tekrar miting için toplanmış, bu mitinge işten atılanlarda iştirak edince kalabalıkta tansiyon bir anda yükselmiş, tam bu anda fabrikada çalışmakta olan grev kırıcı işçilerde paydos düdüğü ile dışarı çıkınca olan olmuş, gösterici işçilerden bir grup, diğer işçilere saldırıya geçerken polis engeline takılmış, polisin ateş etmesiyle 4 işçi ölmüş onlarcasıda yaralanmıştır.


Polisin bu sert tavrını kınamak üzere 4.Mayıs günü işçiler tekrar gösteri için toplanmış ve tarih kayıtlarında “Haymarket Olayı” ismiyle yer alan acı olay meydana gelmiştir.

4.Mayıs günü Haymarket Alanı’nda toplanan göstericiler protestolarını tamamlamış, akşamüzeri tam dağılırken, polislerinde yanında bulunduğu kürsünün üzerine, nereden atıldığı belli olmayan ve gerçek suçlunun hala bininmediği bir bomba fırlatılmış ve bombanın patlamasıyla etrafında bulunan polislerden 7 tanesi olay yerinde ölmüş, işçi polis karışık yüzlerceside yaralanmış ve miting böyle bir kanlı olayla son bulmuştur.


Hiç alakası yokken suç, işçiler üzerine atılmış ve yüzlerçe işçi gözaltına alınarak soruşturmalara geçilmiş, aralarından seçilen 8 işçi mahkemeye sevkedilerek kısa zaman içinde karara varılmış ve 15 yıl cezaya çarptırılan Oscar Neebe haricindeki :

Albert R.Parsons, August Spies, Samuel J.Fielden, Micheal Schwab, Adolph Fischer, George Engel ve Louis Lingg adlı 7 sanık idam cezasına çarptırıldı. İdam mahkumlarından en genç olan Louis Lingg idam gününden bir gün önce 10.Kasım.1887 günü hücresinde ölü olarak bulundu ve intihar ettiği bildirildi. 


Yine aynı gün Micheal Schwab ile Samuel J.Fielden'in idam cezaları Eyalet Valisince ömür boyu hapse çevrilmiş, geriye kalan 4 mahkum ise 11.Kasım.1887 günü asılarak suçsuz yere idam edilmiştir.


Mahkeme kararının adaletsiz olduğu dilden dile dolaşırken 1893 Haziran ayında cezalarını çekmekte olan Oscar Neebe, Micheal Schwab ve Samuel J.Fielden'in cezaları zamanın Valisi John P.Altgeld tarafından affedilmiş ve mahkumlar serbest bırakılmıştır.
Sonuç olarak ne olduysa taraflı bir mahkeme sürecinde suçsuz yere idam edilen ve idam edileceğinden korkup intihar eden sanıklara oldu.


ABD nde gelişen Haymarket olayından 3 yıl sonra, 1889 da Fransa’da toplanan 2 nci Enternasyonal birleşiminde, işçi temsilcilerinin önerileriyle 1.Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması karara bağlanmıştır.
:;

 Ne ilginçtirki ABD nde meydana gelen olay neticesi dayanışma günü olarak tüm dünyada 1.Mayıs günü kutlanan İşçi Bayramı, olayın geçtiği ABD ve Kanada'da Eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE 1.MAYIS İŞÇİ BAYRAMI AFİŞLERİ  (Slayt)Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020