Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

1.4.15

0
Ses Dalgaları ile Yangın Söndürüldü


DÜŞÜK FREKANSLI SES DALGALARI İLE YANGIN SÖNDÜRME


ABD nin Virginia Eyaleti Fairfax kentinde eğitim veren George Mason Üniversitesi bünyesinde Mühendislik eğitimi gören iki öğrenci Seth Robertson ile Viet Tran, alçak frekanslı ses dalgaları ile deney alevini söndürmeyi başardılar.


Öğrenciler buluşlarının patentini almak üzere girişimlere ve gerekli prosüdürleri takibe başlarken, ses ile yangın söndürme olayının daha önceleri denendiği, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Ajansı DARPA’nın ( The Defense Advanced Research Projects Agency) 30 ile 60 Hertz değerindeki düşük frekans sinyallerini amplifikatör üzerinden hoparlörlere ileterek yangına doğru yöneltilen hoparlörlerin söndürmede başarılı olduğu saptanmıştı.

Ancak bu çalışmada herhangi bir patent müracaatı yapılmamış ise gençlerin, ses dalgaları ile yangın söndürme buluş patentini almaları muhtemeldir.Ses dalgası ile yangın söndürmenin teknik açıklaması, adına kabaca yangın patlatma denilen olayda,  amplifikatörle ses seviyesi kuvvetlendirilmiş düşük frekanslı sinyaller ile oksijenin alevden ayrılmasıdır. Bu durumda oksijensiz kalan alev tabiatıyle anında sönecektir.


Tran ve Robertson ‘un düşünceleri, mutfaklarda ufak çaptaki alevleri söndürmek için kullanılan zehirli sayılabilecek yada pis kokular saçan kimyasal maddeler yerine daha temiz ve ekonomik bir karışım yapmaktı, ancak bu sistemde bulunacak karışım da aynen eskileri gibi alevi oksijenle birlikte boğarak söndürecekti.Bu düşünce üzerinde pek durmadılar ve Savunma Bakanlığı kuruluşu olan DARPA’nın ses sinyallerini kullanarak sayısı oldukça fazla hoparlör yardımı ile yangın söndürme girişimlerini örnek alarak aynı teknoloji ile daha ucuz olacak şekilde tek bir amplifikatör ve hoparlör yardımıyla mutfakta küçük çaplı alevleri söndürme olayını gündemlerine aldılar.


Yapacakları prototip alet hem çok ucuza gelecekti hemde hemen hemen kullanımında işletme gideri olarak sadece elektrik enerjisi kullanılacağından, aletin pazarlaması ve müşteri bulma şansı daha çok ve kolay olacaktı.


Sonunda aleti yapmayı başardılar ve deneylere geçtiler, sonuç mükemmeldi, alevler anında yok oluyordu üstelik hiçbir kirlilik, toz, iz bırakmadan vede masrafsız.


Aletin bu özelliği onları anında ülkelerinde hatta dünyada meşhur etmeye yetti ve ikinci aşama olan patent alma girişiminde bulundular, oda alınırsa geriye kalıyor sadece sponsor yada ortak çalışacak firma bulmak ki sanırım oda kolaylıkla bulunur.Bizlere düşen görev genç öğrencileri tebrik etmek, aynı şekilde başarılı öğrencilerin ülkemizde de yeni yeni buluşlara imza atmaları olacaktır.

VİDEOYU İZLEYİN.
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020