Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

31.1.15

1
AKP Kendi Oy Deposunu Dinamitliyor


DAĞ FARE DOĞURDU

BİLİNDİĞİ GİBİ DEVLETE ve RESMİ KURUMLARA BORÇLU OLAN BAŞTA VERGİ MÜKELLEFLERİ OLMAK ÜZERE VATANDAŞLARIMIZIN BORÇLARINI YAPILANDIRMALARI OCAK AYI SONUNDA TAMAMLANMIŞ OLACAK ve DOSYALAR ADRESLERİNE GÖNDERİLECEKTİR.

BORÇLULAR ANCAK DOSYA ELLERİNE GEÇİNCE ÖĞRENECEKLER TAKSİTLERİN NEKADAR OLDUĞUNU, TABİ ÖĞRENİNCEDE HAYALİ SÜKUTA UĞRAYACAKLAR, O KESİN.
ÇÜNKÜ ESKİ 6111 SAYILI KANUNLA YAPILAN BORÇLANMAYLA UZAKTAN YAKINDAN HİÇ ALAKASI YOK, RESMEN HAVUZ MEDYASI TARAFINDAN KANDIRILMIŞ DURUMDA VATANDAŞLAR, BÜYÜK AF GELİYOR DİYE DİYE.

BUNDAN DOLAYI GÖKLERE ÇIKARTILAN 6552 SAYILI YAPILANDIRMA KANUNU
SADECE “DAĞ FARE DOĞURDU” GİBİ BİR DEYİMLE İFADE EDİLEBİLİR ANCAK.


Henüz tasarı aşamasında iken dahi havuz medyası tarafından şişirilen ve “Büyük af geliyor” “Esnafın, tüccarın borç faizleri , idari para cezaları siliniyor” gibi abartılı başlıklarla kandırmaca haberleri hemen hemen her haber bülteninde dile getirilen ve küçük esnaftan holdinklere, bağkurludan isteğe bağlı sigortalılara kadar büyük bir kitleyi ilgilendiren 6552 sayılı Kanun Resmi gazetede yayınlandıktan sonra, uygulamaya geçilmiş ve gerek görsel gerekse yazılı basında devamlı gündemde kalmayı başarmıştır.


Hernekadar sonradan uzatılmış isede 31.Aralık.2014 günü son müracaat tarihi olduğu için borçlular saatlerce kuyrukta beklemiş, borçları hafifliyecek düşüncesiyle adeta umuda koşulmuş, çok az bir kesim ne ödeyiceğini o an öğrenmiş isede, aşırı yoğunluk nedeniyle çoğunluk borçluya, taksitlendirme ve borç miktarı dosyalarının sonradan posta ile gönderileceği belirtilmiştir.Konunun daha net anlaşılması için bir mükellefin mektubunu aynen yayınlıyorum, kendisine Şaşkın Borçlu diyen izleyicimiz şöyle sesleniyor :

" Sevgili Admin, ben iflas edip işyerini kapatan bir SSK ve BAĞKUR mükellefiyim. Şükürler olsunki yılım dolduğu için emekli olmuş durumdayım, hernekadar SGK maaşımın 1/4 ünü her ay kesip borçlarıma karşılık kasasına atsada kıt kanaat geçinip gidiyoruz işte, aksi takdirde intihar etmekten başka çaremiz kalmayacaktı.


6552 Sayılı borçları yapılandırma kanunu çıktığı zaman bende tüm borçlular gibi sevindim, adamı idama götürecek kadar fütursuz vede hiçbir faiz normlarına uymayan şişirilmiş gecikme faizleriyle devasa rakamlara ulaşan borcumuzun faizleri ve keyfi verilen cezalar silinir, borcumuzu rahat rahat öderiz dedim ve koşar adımlarla SGK gidip kuyruklara girdim ve dilekçemi verdim.
Benim gibi binlerce borçludan işini bitirenler kimi evine kimi işyerine döndü ve gelecek dosyaları beklemeye başladı tabidirki işinede sevinçle sarılarak, sevinçliydi çünkü bende dahil hepimiz 6111 sayılı kanundaki gibi rahatlatıcı bir uygulama yapılacak sanıyorduk.


Aradan bir iki hafta geçmişti ne gelen vardı ne giden merak edip borçlu bulunduğum SGK İl Müdürlüğüne neticeyi öğrenmek üzere gittim, baktımki benim gibi bir çok borçluda gelmiş müdürlüğe, birde ne görelim SGK binası icra bölümündeki tüm masalar, raflar yüzlerce belki binlerce dosya ile kaplanmış durumda, Posta ile gönderilme sırasını bekler dosyalar, meraktan bir görevliye sordum nedir bunlar, cevap olarak borçlulara gönderilecek ödeme dosyaları, bayağı çokmuş deyince, daha bunlar görünen yüzü demişti görevli.


Madem buraya kadar geldik dedim ben ve benim gibi birkaç borçlu, dosyaları elden imza karşılığı aldık sırayla, çıktık salona bende dahil dosyayı açıp baktığımızda inanın başımızdan aşağı adeta kaynar su dökülmüş gibi olduk, herkes birbirinin yüzüne bakıyordu, bu ne böyle bu mu haftalarca attıkları af palavrasının sonucu, bumu bizi rahatlatacak uygulama dercesine.

Hani söylemiştimya haftalarca havuz medyasının göklere çıkardığı kanun uygulamasının benim borçların yapılandırmasında nasıl kolaylık sağladığını rakamlarla açıklıyacağım.


Sonra binbir zahmetlerle hazırladıkları bu kanunun hiçbir işe yaramadığını, kuyruktaki yüzbinlerce bonçlunun umduklarını nasıl bulamadıklarını ve dosyalar hazırlanmış olsada geri dönüşümün mümkün olamayacağını görsünler kanun yapıcılar, komisyondakiler vede kurumların uzman teknik ekipleri.

İşyerim gereği SGK na borçluyum, hem prim borcu hemde Bağkur SGDP (Sosyal Güvenlik Destekleme Primi yani özetle Devletin emeklisinden aldığı adı sanı HARAÇ olan para)
Rakamları vereceğim siz nasıl bir af olduğunu mükelleflerin bu borcu nasıl ödiyebileceğini siz söyleyin :


SSK Prim Borcu : Ana borç = 8.258.70  Gecikme Faiz = 24.664.00  TOPLAM = 33.251.92 TL.
Yapılandırma       : Ana borç = 8.264.70  G.F.(TEFE)   =   5.620.37  Taksit Fark=2.082 
TOP=15.967.00 TL. (Ödenecek Borç)

SSK İdari Para Cezası : Ana borç = 28.664.00  Gecikme Faizi = 6.534.00  TOP. = 35.198.00
Yapılandırma                : Ana borç = 14.332.00  G.F.(TEFE)   =  1.898.00  Taksit Farkı=2.434.00
TOP. 18.665.00 TL. (Ödenecek Borç)

SGDP              : Ana borç=3.701.00  Gecikme Faiz=7.301.00 TOP = 11.003.00 TL
Yapılandırma    : Ana borç=3.701.00  G.F.(Yİ-ÜFE)=5.955.00 Taksit Fark=893.00
TOP. = 6.848.00 TL. (Ödenecek Borç)


Merak eden olursa İDARİ PARA CEZASI ne olduğunu da açıklamak isterim, öyle aklınıza vergi kaçırma, devleti zarara sokma cezası gibi bir şey gelmesin, sadece bir memurun emrine uymama cezası bu, görün yüce devletimizin ne kadar adil ve vatandaşını düşündüğünü :

İşyerimi kapattıktan tahminen bir yıl sonra SSK ndan bir yazı geldi, on sene geriye doğru eksik pirimleri gösterir prim belgelerinin tanzimi ve gönderilmesi istendi, bir ay içerisinde. Muhasebecimde kapandığından o zaman zarfında tanzim edilip gönderilmesi mümkün olamadı ve SSK nca resen yapıldı, resen yapılması da eski gönderilen belgelerin birer kopyası, çünkü tamamı ½ ay olarak yapılmıştı. Tabi bu zahmetlerinin karşılığı da vatandaşa faizler hariç 28.664.00 TL. sına mal oldu, yazık büyük emek ve zaman harcamışlar, devletin hakkıymış.


Bizim her ay verdiğimiz belgeleri çıkarın ortaya, 120 ay yapar ve 120 A-4 , ver fotokopiye, sonrada resen tarafımızdan yapılmıştır de, 28  küsür milyar. (Pardon bir kopyasıda bana geldi, toplam 240 sayfa)
Gerek VERGİ dairesinde ve gerekse SSK, BAĞKUR gibi Kurumlarda devlet babamız bizi çok sever  ve tüm cezalarının sebebi bu ve buna benzer usulsüzlük cezalarıdır, güzel para kazanma yöntemi.

Biz gelelim sonuca, vatandaşını sevindirmek için iktidar çok güzel sözde tabi, bir kanun çıkardı, mükellefleri sevindirdi 6111 sayılı kanuna benzer düşüncesiyle, dosyalar açılınca bu sevinçleri tabi kursaklarında kalacak, bizlerin kaldığı gibi.


Ben şahsıma ödiyemiyorum, ödememde mümkün değil bir emekli maaşıyla, tamamını versem yarısını karşılar, ödeyebilen varsa sanmam ama ödesin, sanırım geri dönüşümü de bu kanuna çıkaranlara sürpriz olacak gibi, hep bizim başımıza dökülecek değilya kaynar sular.
Şaşkın Borçlu "

SONUÇ :
Rakamlara bir göz atalım, aslına bakılırsa vatandaşı göz göre göre kandırmaktan başka birşey değilmiş bu uygulama.
Kanun yapıcılarının dediği gibi faizler silinmiyor, sadece eflasyon değerlerine göre düzenleniyor. Siz devlet kurumu olarak vatandaşın borcuna eflasyon değeri kadar gecikme zammı yerine bir ticaret bankası gibi 5-6 katı faiz koyarsanız, bunun adı gecikme faizi değil resmen haraç olur, cebren soygunculuk olur.
Onun için bu haraç olarak alınmak istenen rakamlara değil gerçek faizlere bakınız.

Evet gerçek rakamlara bakıncada anlıyoruz ki, devlet kurumları ve yasa, borçları adaletsiz faiz zammından kurtarmış, olması gereken faizin uygulanmasını sağlamış yani kuruma doğru yolu göstermiştir.

Şu bir gerçekki küçük esnafından, holdingine kadar borcu olmayan kuruluş yok. Hal böyle iken 18 taksitte alacağınız parayı artık kaç yıl içinde tahsil edersiniz bilemeyiz ama seçimler arifesinde de İktidar Partisine iyi bir not alamadınız dersek yerinde olur.

Bu arada CHP ne seslenmek isteriz, tam zamanı ve bu fırsatı kaçırmayın, AKP iktidarının yapmadığı uygulamayı siz vaat edin, borç yapılandırmasını, 6111 sayılı kanundaki gibi yapacağınızı deklare edin ve onbinlerce esnafın, tüccarın, iş adamlarının desteğini kazanın iktidara gelin. 

İktidara gelin diyoruzda acaba CHP bunu yapabilirmi, biraz  bugünlerde kullandığımız fıtratlarına ters gelirmi, gelmese idi zaten 60 yıldır kesin iktidara gelirlerdi.

Biz yine hatırlatalımda ister yapar ister yapmazlar kendileri bilir artık.

EKLENTİLER : AKP - CHP - BORÇ YAPILANDIRMASI - VERGİ DAİRESİ - SGK - BAĞKUR - 6552 SAYILI KANUN - 6111 SAYILI KANUN - SGDP - PİRİM BORÇLARI - VERGİ BORÇLARI - BAĞKUR BORÇLARI - GECİKME FAİZİ - GECİKME CEZASI 
Share
Bizi Takip Edin

1 yorum :

  1. Bir Esnaf29/5/15 11:34

    Seçimler geldi çattı sevgili AKP kurmayları, hadi bakalım biz esnaflardan oy isteyin bakalım görelim, hangi yüzle istiyeceksiniz.
    3 Bin liralık borcumuzu 6 bin tl. olarak almaya kalkacaksın, sonrada bakın ey ticaret kesimi borçlarınızı yapılandırdık diyeceksin bizde alkış yapacağız öylemi.
    Şimdide yırtının durun bakalım kimden oy alacaksınız görelim.

    YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020