Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

18.10.14

0
Karikatür ve TarihçesiKARİKATÜR - FIKRA - GÜLMECE ve TARİHÇESİ 

KARİKATÜR NEDİR:
Karikatür, ele aldığı konuları komik ve iğneleyici olması için abartan ve çarpıtan bir resim türüdür. Edebiyattaki abartılı, iğneleyici ve çarpıtıcı betimlemelerin resmedilmesi yada çizim formatında kullanılmasıdır.

Karikatür insanların, varlıkların, olayların, duygu ve düşüncelerin, olağan dışı ve gülünç yanlarını yakalamak ve bunları yazıyla destekli yada yazısız olarak abartılı resimlerle gülmeceye dönüştürme sanatıdır.
Şeklinde tarif edilmekle birlikte kısaca bir tarif ise karikatür, bir resime, bir çizime anlam yüklemektir yada resimlere anlam yükleme sanatıdır.

Kelimenin kökeni, İngiliz Dr. Sir Thomas Browne’nin 1716 yılında yayınladığı Christian Morais adı kitabında da açıkladığı gibi, İtalyanca Yük anlamına gelen “Caricare” sözcüğüdür.
Bu sözcük ile yine İtalyanca Yüklenen anlamına gelen “Caricato” sözcüklerinin zaman içerisinde Fransız ve İngiliz dillerinde değişime uğrayarak "Carecature" şeklinde ifade edilmiş ve buradanda Karikatür olarak Türk lügatında yerini aldığı söylenmektedir.


Dünya karikatür literatüründe imzası bulunan kimi usta karikatüristlere göre karikatür, bir görsel iletişim ve bir grafik sanatıdır. Bu nedenle semantik ve estetik yönden incelenmelidir, semantik yönü düşünce ve içeriği temsil ederken, estetik yönü ise görsel iletişimin sanatsal yanını oluşturur.

Bu bakış açısıyla bir değerlendirme yapacak olursak karikatür sanatının hem sanat tarihinde hemde düşünce tarihinde yeri olduğunu rahatlıkla söyliyebiliriz. Hal böyle iken karikatür sanatını icra edenlerde sadece resim çizme yeteneği değil, bunun yanında çok derin bir kültürel bilgi ve birikimin bulunması beklenir.

Bu bağlamda bir yorum getiren ünlü kürikatürist A.Ulvi Ersoy “ Karikatürstin, özelliklede günlük yazılı basın organlarında karikatür çizenlerin ekonomi, politika, bilim, tarih, edebiyat, felsefe ve benzeri alanlara başvurma olasılığı şart olduğundan, bu konularda bol bol kitap ve dergi okumaları gerekmektedir” diye önemli bir noktayı işaret etmiştir.

Diğer taraftan karikatür sanatı ile Psikoloji bilimi arasında bir bağ da kurulabilir, şöyleki nasıl psikoloji bilimi, bir kişiliğin, bir sosyal sınıfın belirgin çizgilerini açığa çıkarmak için çaba gösteriyorsa, karikatür sanatı da çizimle, resimle aynı alanlardaki görevi yerine getirmeye çalışır.

Karikatürler dünyada sosyal ve siyasi eleştiri yapmak için sık sık kullanılır ve düzenli olarak dergi veya gazetelerde de yayınlanır.

KARİKATÜR TARİHÇESİ :
Karikatür, resimlere anlam kazandırma sanatıdır” şeklindeki tarifle yola çıkacak olursak, karikatür tarihinin M.Ö. ki yıllara kadar uzandığını söyliyebiliriz. Çünkü gerek İnka ve Maya gibi binlerce yıl öncesi uygarlıklar ve gerekse eski Mısır medeniyeti ile Roma, Çin ve Hitit uygarlıklarında birtakım olaylar resimlerle anlatılmaya çalışılmış ve bunda da binlerce yıl sonrası günümüze ışık tutmada ve bilgi vermede başarılı olunmuştur.


Herne kadar Avrupa halkının aydınlanmasına ve gelişmesine olanak sağlayan, günümüz İslam dünyasında, İslam dinine ipotek koyarak, islamı sadece biz biliriz ve bizim fetvalarımızla dini kuralları öğrenirsiniz, yerine getirir cennete gidersiniz diyen ve hatırı sayılır derecede çıkar sağlayan ulemalar gibi Hıristiyan dininide sadece biz biliriz, cennet, cehennem anahtarları bizdedir diyerek halk üzerinde hegemonya kuran ve bu sayede büyük servetlere sahip olan kilise dünyası ve papazlarının bu tekeline son veren Rönesans (Dinde reform amaçlı) devrimi sonrası, karikatür sanatı üzerine zamanın ressamlarınca yapılan çalışmalar günümüz karikatür sanatında öncü bir rol üstlenmiş isede günümüz dünyasında geçerli olan karikatür sanatının resmi geçmişi 17-18 inci Y.Y. ları içinde başlar.

Rönesans’ın getirdiği gelişim, değişim, aydınlanma gibi ileri atılımların yanında karikatürde resimlere mana yükleme şeklinde İtalya’da 1600 lü yılların ortalarından başlıyarak gelişmesini sürdürmüş ve yavaş yavaş diğer Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

YAZININ DEVAMI İÇİN Burayı TIKLAYIN.

ETİKETLER : THOMAS BROWNE-KARİKATÜR-GANİ MÜJDE-CARİCATURE-A.ULVİ ERSOY-RÖNESANS ve KARİKATÜR-WİLLAM HOGARTH-JAMES GİLLRAY-EMMANUEL POİRE-KARAGÖZ-HACİVAT-ORTA OYUNU-BEKTAŞİ-NASRETTİN HOCA-DİYOJEN DERGİSİ-TEODOR KASAP-II.MEŞRUTİYET- II.ABDULHAMİD-UYGUR TÜRKLERİ-ŞAMANİZM-BUDİZM-ŞİNCAN ÖZERK BÖLGESİ-NİŞAN BERBERYAN-CEMİL CEM-HALİT NACİ-NADİR GÜLER-RAMİZ GÖKÇE-NEHAR TÜBLEK-TAN ORAL-TEKİN ARAL-ALTAN ERBULAK-NAMIK KEMAL-ÇINGIRAKLI TATAR-KARAKUŞ DERGİSİ-ŞAKACI DERGİSİ-SEDAT SİMAVİ-R.HALİT KARAY-AKBABA DERGİSİ-YUSUF ZİYA ORTAÇ-AYDEDE DERGİSİ-SABAHATTİN ALİ-AZİZ NESİN-RIFAT ILGAZ-MİM UYKUSUZ-MARKO PAŞA DERGİSİ-DOLMUŞ DERGİSİ-GIRGIR DERGİSİ-OĞUZ ARAL-TONGUÇ-TURHAN SELÇUK-FERRUH DOĞAN-LİMON DERGİSİ-PENGUEN DERGİSİ-LEMAN DERGİSİ-HIBIR DERGİSİ-LEMAN DERGİSİ-SEMİH BALCIOĞLU-LATİF DEMİRCİ-SERHAT GÜRPINAR-YAVUZ TARAN-ÇILGIN BEDİŞ-FIRT DERGİSİ-CİHAN DEMİRCİ

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020