Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

24.9.14

1
Kedi Evi Nasıl YapılırSOKAKLARDA YAŞAYAN KEDİLER İÇİN KEDİ EVLERİ YAPIMI

Yakında havalar soğumaya başlıyacak, kış gelmek üzere. İnsanlar kimisi odununu kömürünü alır, kimileri kalorifer tesisatlarını kontrol ettirir, hazırlar kışı sıcak odalarında rahatça geçirmek için.
Rahatlıklarına bu kadar düşkün olan ülkemiz insanlarının hemen hemen tamamına çok yakın çoğunluğu, sokaklarda, kırlarda bir parça yem ve su için dolaşan, yazın kavurucu sıcağından, kışın yağmurundan, ayazından, dondurucu soğuğundan korunmak için sığınacak yer arayan kimsesiz sokak hayvanlarının ne durumda olduklarını, kendilerine bulup bulamadıklarını, karınlarının açmı, tokmu olduklarını hiç düşünürlermi dersiniz, hiç akıllarına gelirmi dersiniz ne yazıkki kocaman bir hayır.

Evet diyebilseydik, günümüzde açlıktan, soğuktan, susuzluktan acı çekerek ölen bir tane olsun, evcil hayvan göremezdik.
Tamamı evlerde yada bahçelerde sahiplenilmiş olurdu ve koruma altına alınırdı, geride pek kalan olmazdı ama olsa dahi onlarda hayvan barınaklarında soğuktan, sıcaktan etkilenmeden, aynen biz insanlar gibi yaşamlarını sürdürürlerdi.Bırakınız bu güzelliklerin gerçekleşmesini, söylemesi bile insana bir huzur, bir sevinç vede bir can kurtarmanın getireceği mutluluk duygusunu veriyor.
Ama olmuyor, olamıyor özelliklede bizim toplumumuzda ve islam toplumlarında hiç ama hiç gerçekleşmesi mümkün görülmüyor.Yine dönüyor, dolaşıyor bu güzel ve mutluluk verici görev, acıma duygusuna sahip, vijdanlı, merhametli biz hayvan severlere düşüyor.Diğerleri vijdansızmı, merhametsizmi diye bir soru aklınıza gelirse, ona evet diyemem, belki zamanları, sosyal durumları fırsat vermiyor olabilir bilemem ama bildiğim çok şeylerin arasında, bırakın kapının önüne su ve yiyecek koyma lüksünü, kedi köpek özelliklede yavru kediler girmesin diye bahçelerin etrafını sık aralıklı teller ile çevirenleri, sert sivri tellerin üst kısmını atlayıp geçemesinler, atlamak istiyenlerin ise resmen yaralanmasını hatta ölmesini istiyenleri ve neredeyse ayda bir unutmasınlar diye, ilan tahtasına; kedilere, köpeklere, bahçe içinde yada kapı önünde su, yiyecek vermek yasaktır diye ilan asan yöneticileri, dolayısıyle apartman sakinleri yer almaktadır.

İslam toplumlarında nedense hayvanlara karşı bir antipati mevcut, özelliklede dindarım diyen kesimde, keza bu durum bizim ülkede de aynıdır değişmez çünkü, dışlaya, dışlaya; taciz ede, ede; canına, malına , mülküne zarar vere vere canından bezdirip, ülkesini terk etmeye mecbur bıraktığımız gayri müslimlerin yok olmasıyla neredeyse yüzde 99,99 u müslüman oldu ülkemizin. Bu oran çoğu arap ülkelerinden  kat kat daha yüksek durumda.Ancak ne varki ümmeti, hayvanlara karşı bu kadar ilgisiz vede sevgisiz olan toplumun Peygamberine yani Peygamberimize bakacak olursak, yine din alimlerinin anlatımına göre, ümmetinin tam aksine, hayvanlara normalin üzerinde sevgi göstermesi, onları korumaya alması, alanları desteklemesi dikkat çekmekte.Bu sevginin, ilginin mevcudiyetini vede yüksekliğini yine bir rivayete göre şöyle anlatırlar :
Bir gün bir sohbet esnasında Resülullah Efendimiz yanındakilere "Hubbül hırratı minel iman" (Kediyi sevmek imandandır) buyurmuşlar. Niçin diye sormuşlar "Ebu Hureyre bilir" demiş ve başka birşey söylememiştir.

Asıl adı Abdurrahman Bin Sahr olan ve kedileri çok sevdiği koruduğu için, Peygamberimiz tarafından "Ebu Hureyre" (Kedilerin babası) ismi verilen ve Peygamberimizin Hadislerini aktaran Sehabe, Hz.Muhammed'in Kedilerin bir mal gibi alınıp satılmasını yasaklattığını söyler.
Hatta Ebu Hureyre'nin aktardığı hadislerde, " Kedisini kapatıp aç bırakan bir kadının cehennemde çektiği cezadan " bahseder.
Her davranışı ile örnek olacak yüce ve son Peygamber ile davranışları neredeyse tamamen tezat ümmeti.

BU SAYFAMIZDA ÖZELLİKLE KEDİLERİN SIĞINMASI İÇİN PRATİK ve EKONOMİK KEDİ EVLERİNİN NASIL YAPILDIĞINI VİDEOLARLA ANLATACAĞIZ.

Elinizde bulunan malzemelere göre birtanesini yapın ve uygun bulduğunuz yere yerleştirin. Videoda da anlatıldığı gibi., yer seçimi ve yerleştirme çok önemli.

Ülkemiz insanlarının ne yazıkki genelde kötü not alacak davranışı olan, apartman yakınına yada bahçelerine bırakınız barınak yerleştirmeyi, kedilerin geçişlerine dahi izin verilmeyişi nedeniyle, barınakları buralara koymak hemen hemen mümkün görülmemekte.

Bundan dolayı, yer seçiminde, insanların çok kalabalık oldukları yerlere uzak, boş arsa köşeleri yada parklarda duvar dipleri, dikkat çekmeyen noktalar esas alınmalı.

Barınağın içine alttan su girmemesi için tuğla yada düz taşlarla yükseltilmeli, rüzgardan devrilmemesi için ise üzerine bir ağırlık konulmalı veya sağına soluna çakılacak iki kazık ile ip bağlanarak savrulması önlenmelidir.

MODEL BARINAK-1
- Boyutuna göre bir iki tabaka izocam (Foamboard)
- Orta boy mukavva kutu
- Güçlendirilmiş bant( Suya dayanıklı)
- Normal koli bantı
- Maket bıçağı
- Uzun cetvel veya düz kenarlı tahta
- Kumaş parçaları ve gazete
- Çöp torbasıMODEL BARINAK-2
- Yeteri kadar strafor
- Orta boy ambalaj kutusu
- Güçlendirilmiş bant
- Uzun cetvel
- Koli bantı
- Maket bıçağı
- Dış kaplama için falyo
- Kumaş parçaları ve gazete
MODEL BARINAK-3
- Orta boy kutu
- Isıpan yada strafor
- Güçlendirilmiş bant
- Koli bantı
- Maket bıçağı
- Uzun cetvel
- Çöp poşeti
- Kumaş parçaları ve gazete


Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!
Share
Bizi Takip Edin

1 yorum :

 1. Sayın Admin çok güzel söyledikleriniz, kışın o karlı soğuk günlerinde biçare hayvanların çoğu donarak yok oluyorlar.
  Bunları bizlerden önce belediyelerin görüp, kollaması, barınaklara götürmesi yada bu tür yuvaların belediyelerce yapılması öncelik taşısınki vatandaş da onlardan örnek alarak yapsın.
  Böyle belediye nerde var derseniz, bir elin parmakları kadar ancak çıkar.
  Diğerleri zaten senin benim yaptığımız kedi barınaklarını alır çöpe atar. Denemek için yapın bir barınak, koyun bir parkın insanların uğramadığı bir köşesine, ertesi gün kontrol edin yerinde yeller esecektir.
  Sanırım ülkemizi gelişmiş ülkelere benzettiniz ama değil, vede unutmayın bir islam çoğunluklu ülke.

  YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020