Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.7.14

0
Türkiye de Orman ve Yeşilin KıyımıSANAYİ , MADEN , TURİZM ve KONUT UĞRUNA YOK OLAN ORMANLARIMIZ


Başbakan Erdoğan, söz sırası ormana gelince, 2 Milyar 800 Milyon ağaç diktik diyor ama, demekki yok olan ormanlarımız okadar çokmuş ki bu rakam, kifayetsiz kalmış eski seviyesine gelmesine. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Erdoğan'ın iktidar dönemi olan 12 yıl içinde Türkiye'de toplam 164 bin 222 Dekar orman sahası yok olmuş.
Yani bir kıyaslama yapacak olursak bu alan Kayseri İli büyüklüğünde bir ormanı kapsıyor.Sadece Türkiye ormanları değil, Dünya ormanları katlediliyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfının (WWF)verilerine göre dünyada bir dakikada 36 futbol sahası kadar bir orman alanı yokoluyormuş. Ondan sonrada doğayı bu kadar vahşice yokeden insan oğlu iklimler değişti, kötüye gidiyoruz diye sızlanmasın.İzmir/Bayındır İlçesine bağlı Arıkbaşı Köyü'ndeki yol kenarında bulunan asırlık ağaçların, yol genişletme yapılacağı gerekçesiyle, Karayolları ekiplerince kesilmek istenmesi. Doğa, orman, hayvanlar sonuç olarak insan harici tüm canlılara karşı düşmanlık devlet kurumlarına kadar yayılmış durumda. Detaylı Bilgi.

Devlet her tarafı talan etti sıra zeytinliklere geldi. Batıdan oy alamamanın hırsı vede kini olsa gerek. Başta Ayvalık olmak üzere batının muhtelif yerlerinde hazineye ait zeytinliğe elverişli yada zeytin ağaçlarıda bulunan alanlar 2B hikayesine uydurularak, istendiğinde imarada açılacak şekilde satışa çıkarılmış. 
Ayvalık zeytin üreticileri sosyal paylaşım sitelerinde konuyu duyurmaya çalışıyorlar ama seslerini duyan olurmu olmazmı göreceğiz.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’nin (AÇO) 5 Mayıs 1925 yılında yaklaşık 55 bin 540 dekar olan arazileri 2012 yılı sonu itibarıyla 33 bin 256 dekara gerilemiş. Son olarak Erdoğan'ın saray kompleksi de cabası.


Altın uğruna katledilen ormanlarımız. İzmir'in Bergama ve Dikili İlçeleri arasındaki ormanda yeralan Koza Şirketler Grubuna ait Çukuralan Altın Madeni çalışmaları "Çevre İzin ve Lisans Belgesi" olmadan 3 yıldır devam ediyor.Burasıda akılları başları yerinde, okumuş yazmış bir grup insanın kooperatif kurarak, güzelim bir ormanı nasıl katlettiklerini gösteriyor. İstanbul/Ümraniye Çekmeköy Ormanı içindeki alana, çoğu mühendis ve mimar olan beyefendilerin zevk içinde villalar yaptırdıkları ve nasıl olur böyle bir rezalet diyenlerede, herşey yasal, yasalara aykırı hiçbir şey yok diyorlar. 
Zaten Türkiye'de yasalara uymayan hiç soygun, vurgun, hırsızlık yapılmışmıdır ki burası olsun. Birkaç tane yasalara aykırı olarak ekmek çalan çocuklar olsada, almışlar cezalarını, şimdi hepsi içerde.


Burasıda İstanul/Zekeriyaköy'deki Koç Üniversitesi'nin Kampüsü. Burada da herşey yasalara uygun, Koç Gruubu istemiş anlı şanlı devlet erkanı da lafımı olur buyurun size yemyeşil bir orman, kesin biçin yerleştirin binalarınızı demişler. 
Sanki babalarının malını peşkeş çekmiş utanmazlar, ve bu adamlar da ölmedilerse şimdilerde emekli olmuştur ve insan içinde değerli itibarlı insan gibi dolaşır, hürmet görürler. Hele birde siyasi yetkili ise anında adına üniversiteler kurulur bunların.

Kuzey Ormanları göz göre göre yok oluyor. Üçüncü Köprü ve Hava alanı projeleri dolayısıyle ne yazıkki İstanbul nefes dahi alamayacak bu gidişle. Artı değişen ve istikrarsızlık kazanan iklimi perişan edecek yöreyi kimsenin yinede gıkı çıkmaz. 
Hava alanı yapılır yemyeşil mümbit arazilere, orman alanlarına. Köprü yapılır, yapıldığı yerdeki ağaçları bıraktık, çevre yollardaki tüm ağaçlar yerle bir. 
Ya kardeşim akıl var izan var ve Viyadük geçiş denen yollar yada tüneller var, yapsanıza onları, olmaaz ormanı kesip içinden yol geçireceksinki yarın o yolun sağında solunda iraz daha orman kesilsin, rant için araziler açılsın. Şimdiden hazır, iktidara buyurunuz efendim emriniz nedir diyecek onlarca köşeyi dönmüş şirketler, holdingler, tamamıda Müsiad Üyesi yani islami sermaye.Erdoğan'a ömür boyu siyaset için tam destek. 

Antalya'nın oksijen deposu, yamaç ormanları yavaş yavaş yok olmak üzere. Beş, on yıl pek birşeyler farkedilmez ama, yüz yıl sonra Antalya olur bir cehennem, gündüz aldığı ısıyı gece kentlere ileten boş kıraç tepeler yüzünden sahil kentleri göç ederse hiç şaşmasın kimse.
Önce Çığlıkara Ormanlarında başlayan taş ve mermer ocakları, sonrasında Finike Ormanlarında da başlamış resmen bir orman talanı, katliamı. Durun diyecek bir yiğit çıkarmı yönetimden hiç sanmam.Korkmayın burası Türkiye değil, çünkü Türkiye'de böyle bir orman bitki türü yok. 
Burası bizim gibi müslüman bir ülke olan vede bizim iktidarların örnek almak istedikleri, laiklikten bihaber bir devlet Endonezya'nın yağmur ormanları. Müslümanız ya onlarda bizler gibi çok zekidirler ve o güzelim ormanları Asia Pulp And Paper (APP) şirketine neredeyse bedava vermiş, kes biç ucuz yoldan kağıt hamuru yap para kazan demiş, müslümanlar malum iyilik severizdir.
Olayın vehameti, bu tür ormanlar yok edildiğinde, ağaçsız kalan araziler, ne yerleşim nede tarım bakımından kullanımı mümkün değilmiş, yani resmen yaşam alanı dışına çıkıyormuş.


İstanbul/Beykoz Riva'da kimlerin emir ve direktifleriyle yapıldığı belli olmayan bir kıyım. Sahilde 5-6 m.lik çam ağaçları kesilip istifleniyor ve arazi açılıyor ama kimseden bir bilgi alınamıyor.

Isparta'nın Sütçüler İlçesi sınırları içinde bulunan Köprüçay Havzasında yapımı devam eden Kasımlar Barajı ve HES projesinde, sular altında kalacak olan ormandaki çam ağaçlarının tamamı kesiliyor, buda yetmezmiş gibi, sular altında kalan karayolu için, orman içinden planlanan güzergah üzerindeki binlerce çam ve sedir ağacının kesimine başlandı. Kaş yapayım derken göz çıkartmak buna denir işte.

Giresun Ormanlarındaki yıllanmış çam ağaçları çıra elde etmek amacıyla motorlu hızarlarla işaretleniyor, ardından çıra çıkarmak için gövdesi oyuluyor, tabi o ağaç yıllar sonrada kuruyup gidiyor.İstanbul'un nefesi ormanlar nasılmı yokoluyor, gözümüzün içine baka baka yalan söyliyerek, alenen dalga geçerek, Ağaçları tırpanlayıp trilyonluk villalar yapmanın halkı müreffeh bir yaşama yükselteceği yalanıyla.


Antalya Belek Ormanı 30 yıl önce yapılan çalışmalar ve dikilen ağaçlarla 2005 yılında resimde görüldüğü gibi orman niteliğini kazanmıştı. Ancak turizme açılması nedeniyle iki sene içinde ne hale geldiğini görenler yazık değilmi bu kadar emeğe, bu kadar masrafa, bu kadar güzelliğin yokolmasına demekten kendilerini alamadılar.

İstanul Fatih Ormanlarının yavaş yavaş yokoluşu ve beton mezarlara dönüşü. Özellikle en son 1453 projesiyle bir özel şirket tarafından kapatılan Maslak sırtlarındaki ormanlık alana, Maslak'taki yapılara benzer çok katlı aparmanlar  yapılıyor. Rant uğruna oksijen depoları birer birer yok oluyor.


Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz köy yakınlarında da başlamış ağaç kıyımı. Köylülerinde haberi yok, sormuşlar soruşturmuşlar nedir bu ağaç kesiminin sebebi, tek cevap yeterli oralarda oda güvenlik imiş. Ancak köylüler öyle sessiz sedasız cinsinden değilmişki, açıklıyorlar: Güvenlik deniyorda nasıl güvenlik için bu, karakol başka yönde kesilen ağaçlar başka yönde arada da yerleşim alanı var. Acaba diyorlar güvenlik adı altında gizllice arazimi açmak istiyorlar, haklılarda Türkiye burası olmaz diye bir şey yok.İstanbul Silivri'de bir orman ve yeşillik kıyımı daha. Bu gidişle İstanbul'da orman kalmayacak gibi. Danamandra Köyü yakınındaki ormanda açılan taş ocakları yüzünden 10 dekar orman alanı yok olmuş durumda. 


Bolu yakınlarında Mudurnu/Abant mevkiindeki karayolu kenarında bir taşocağı, işleticiside ne yazıkki bir devlet kurumu Karayolları. Çakıl temini için açılmış bir ocak, başlangıcından buraya kadar kaç ağaç kesildiğini bilen yok ama, bundan sonra da güzelim yeşilliğin büyük kısmının yok olacağı ortada.


İstanbul Ümraniye'de Parseller Mahallesi yanındaki ormanlık alanda yüzlerce ağaç kesilerek, tahmini 500 dönümlük bir inşaat alanı açılmış, bakalım bu devlet arazisi kimlere peşkeş çekilecek göreceğiz.

Burası Kıbrıs Girne Alsancak Bölgesi Çıkarma Plajı karşısında bulunan Kıbrıs Orman İdaresine ait servi ağaçları, kimseye haber vermeden bir inşaat firması tarafından kesilmiş, yine beton yapılar uğruna ağaç katliamı. Orayada bulaştırmışız yeşillik düşmanlığını.

Ardahan'ın Çıldır Yolu üzerinde bulunan çam ağaçları planlı biçimde kesiliyor, kimsenin gıkı çıkmadığı gibi sorulara doğru dürüst cevapta verilemiyor. Nasıl bir resmi kurumları varki oranın devletin malı yok oluyor, kimsenin haberi yok.

Muğla'nın Milas İlçesine bağlı Meşelik Köyü yakınındaki cennet Pina koyunda 3 yıl önce yapımına başlanan otel, cennet köşesinde adeta bir taş yığınını andırıyor. Tabi inşaatın bir kısmınında kaçak olarak yapılmak istenmesi ise olayın başka bir yönü.


Antalya'dan başka bir orman kıyımı ama keserek değil, kuruyarak. Finike'ye bağlı Alacadağ Köyü Kızılcık Yaylasındaki ağaçlar, adeta yaylayı istila etmiş taşocakları yüzünden kuruyor sonrada kesiliyor. Dünya Mirası olarak kabul edilen Sedir ağaçlarının, bir dalının dahi kesilmesine hapis cezası verilirken, kurutanlara, kökünden kesenlere elinize sağlıkmı deniyor acaba.

Sıra Balıkesir'e bağlı Edremit ilçesi ve dolaylarının oksijen deposu Kaz Dağları'namı geldi derken, 11 Maden şirketi altın arama sondaj çalışmalarına başlamış ama Bölge idare mahkemesi durdurma kararı vermiş, dilerizki her taraf delik deşik olmadan aramalara son verilsin. 

Burası Brezilya'daki dünyaca ünlü Yağmur Ormanları'ndan bir kesime dünyaca ünlü Bahis Firması Paddy Power, Brezilya 2014 Dünya Kupası oyunları için " Haydi İngiltere" şeklinde yüzlerce ağacı kestirerek reklam koydurmuş, tabi ardından da sosyal paylaşım sitelerinden gelen binlerce kınama karşısında kendisini savunmak zorunda kalmış.

ETİKETLER : YAĞMUR ORMANLARI - ENDONEZYA - BREZİLYA - PADDY POWER - AOÇ - ARIKBAŞI - AYVALIK - ZEYTİNLİK - KOÇ ÜNİ. - BERGAMA - DİKİLİ - ÇEKMEKÖY - FİNİKE - BEYKOZ - RİVA - ÇIĞLIKARA ORMANI - KÖPRÜÇAY - KASIMLAR BARAJI - BELEK ORMANI - MASLAK - SAMANDAĞ - BATIAYAZ KÖYÜ - ÇILDIR - DANAMANDRA KÖYÜ - ABANT - MUDURNU - ÇIKRMA PLAJI - MEŞELİK KÖYÜ - PİNA PİLAJI.    

BENZER KONULARShare
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020