Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

9.7.14

0
Dünyanın En Büyük Sualtı Müzesi

 SULAR ALTINDA KALMIŞ BİR UYGARLIK

Gerek Resimlere bakarken ve gerekse videoları izlerken insan üzerinde bırakılan intiba, denizin derinliklerinde kalmış eski bir uygarlığın kenti ve taşlaşmış insanları.

Sanatçı işini okadar güzel yapmışki, neredeyse gerçeği kabullenmek bile olanaksız gibi. Heykeller sanki zaman içinde tuzlu suda deforme olmuş, yosunlaşmış yada deniz canlılarına yuva olmuş.

Meksika yönetimi, Cancun yakınlarında Karayip Denizinin altına, bölgedeki mercan kayalıklarını koruma ve aynı zamanda bölgeye turist çekme amacıyla, 400 e yakın heykel yapılmasına karar vermiş ve bu heykel grubunun, geçmiş bir batık şehir izlenimi vermesini istemiştir.

Ulusal Park Müdürü Jamie Gonzalez heykellerin yapılması ile mercan kayalıklarının korunması arasında nasıl bir ilişki olabilirki sorusuna, bundan böyle mercan kayaları turistlerin verdiği zarardan korunmuş olacak, onlara tırmananlar, yada yanlarından geçerken kırılmalarına sebeb olanlar heykellere yöneleceklerinden vede odak noktaları heykeller olacağından, mercanlar zaman içinde daha güçlü duruma gelecek dolayısıylede, kuvvetli su akıntılarına karşı dayanıklı olacaklar.Ulusal Park olarak (Parque Nacional Costa Occidental) ayrılan ve ilan edilen Mujeres Adası, Punta Cancun ve Punta Nizuc arasındaki alan, bir nevi doğal sit alanı gibidir ve deniz altında turizme açılacak çok kaynaklar mevcuttur.


Alan bölgeye canlılık getireceği gibi turizm açısından büyük gelir getireceği düşünülerek, bu tür bir yatırıma gidilmiştir.


Heykellerin yapımında görev alan sanatçıların ve projenin başında, dünyanın ilk su altı müzesini kurmuş olan, konusunda uzman Jason de Caires Taylor bulunmaktadır.

MÜZE VİDEO-1 


MÜZE VİDEO-2


JASON de CAİRES TAYLOR Hakkında

MEKSİKA'daki BU EŞSİZ SUALTI MÜZESİNİ DZAYN EDEN, HEYKELLERİNİ YAPAN ve SANAT YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENEN TAYLOR KİMDİR.


İngiliz baba ve Guyana’lı annenin çocuğu olan 1974 doğumlu Taylor’un çocukluğu Avrupa ve Asya’da geçti.
Henüz çocuk yaşta iken Malezya’da mercan kayalıklarını keşfetmeye çalışması, Taylor’un sualtı dünyasıyla ilgisini ortaya çıkarmıştır.

1998 Yılında Londra Sanat Okulu’nu bitirdikten sonra , Taylor artık kendisini deniz içindeki dünyaya bırakmış, sayısız dalışlar, fotoğraflar, mercan kayalıkları araştırmaları ile yeni yeni zihninde oluşturduğu sualtı heykelleri konusunda ilk adımı atmış ve denemelere başlamıştır.


Genç yaşına rağmen dünyada ilk kez sualtı heykel çalışmalarına başlamış ve Batı Hint Adaları Grenada kıyılarında tamamladığı sualtı heykel parkının resimleri, gördüğü ilgi üzerine National Geographic trafından yayınlanır ve Dünya Top 25 Harikası statüsüne girer.
Son olarak imza attığı Meksika’daki sualtı heykel müzesiyle ise sanatının zirvesinde bulunduğunu ve rakipsiz olduğunu kanıtlamıştır.


ETİKETLER : JASON DE CAİRES TAYLOR - SUALTI HEYKEL - NATİONAL GEOGRAPHİC - MEKSİKA - GUYANA - MALEZYA - CANCUN - NİZUC - JAMİE GONZALEZ - MUJERES ADASI - KARAYİP DENİZİ.

DAHA ÇOK SUALTI HEYKEL GÖRSELLERİ İÇİN..TIKLAYIN.


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020