Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

7.6.14

0
NASA için yeni Uzay Kapsülü


NASA İÇİN HAZRLANAN SPACEX ARACI FIRLATILMAYA HAZIR

UZAY ARAÇLARI KONUSUNDA MARKA OLAN “Space Exploration Technologies” FİRMASI, EN SON TEKNOLOJİ İLE DONATILMIŞ “SPACEX” SERİSİNDEN “DRAGON V.2” ADLI UZAY ARACINININ (KAPSÜL) TANITIMINI 29.Mayıs.2014 Perşembe Günü, FİRMANIN LOS ANGELES / HAWTHORNE KENTİNDE BULUNAN MERKEZ BİNASINDA BASIN ve DAVETLİLERİN HUZURUNDA YAPTI.
                                Dragon V2 tanıtımda.

Uzay kapsülü Dragon V2,  ABD California Eyaleti sınırları içinde, Los Angeles Şehri’nin güney batısında bulunan 80 Bin nüfuslu küçük ve mütevazi  kent olan Hawthorne’deki SPACEX Üretim Merkezinde tasarlandı ve imalatı gerçekleşti.
                                Spacex Merkezi.

Tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan SPACEX  Firmasının CEO su ve kurucusu Elon Musk , NASA nın uzay çalışmaları hakkında bilgi verirken :
“NASA bilindiği gibi 2011 yılında ara verdiği kendi MEKİK programından sonra astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderirken Rusya Federal Uzay Ajansı’nın Soyuz Uzay Araçlarını kullanıyor ve buna karşılık Koltuk başına 60 ila 76 Milyon.$ ücret ödemekte idi.” Dedi ve “ Bundan böyle ABD Astronotları, NASA nında katkılarıyle imalatını gerçekleştirdiğimiz yeni versiyon Dragon V2 Uzay Araçlarıyle Uzay İstasyonuna(ISS) gönderilecek ve geri getirilecektir” diye devam etti.
                                Elon Musk Dragon V2 nin tanıtım konuşmasında.

Elon Musk ayrıca, uzay yolculuklarında alınacak ücretin ilk etepta Koltuk başına 20 Milyon.$ olarak tesbit edildiğini, ileriki zamanlarda ise yapılacak yolculuğun yoğunluğuna göre tek haneli rakama inebileceğini belirtti ve Kennedy Uzay Merkezi’yle 20 yıllık bir kira sözleşmesi imzalandığını açıkladı.
                                Kapsülün giriş kapısı.

2017 Yılında Uzay Taksi olarak kullanılması düşünülen Dragon V2 Uzay aracı, ileriki zamanlarda teknolojisi sayesinde gezegenler arasında da kullanılabilecektir.

                                Dragon V2 tanıtımda ışıklı gösteri.

Dragon V2 Kapsülü’nün ortalama 400 – 500 Milyon,$  a mal olduğunu söyliyen Musk, atılım için ateşleme anına kadar bu miktarın  1 Milyar.$  a kadar çıkabileceğini, teknik yardımın yanında, tasarladığımız “Falcon Roketatar” ve diğer projeler için NASA’nın  %50 oranında bir katkıda bulunacağını da belirtti ve “NASA yardımı olmadan biz olmayız” dedi.

                                Spacex tasarımı Falcon Taşıyıcı Roket.


TEKNİK ÖZELLİKLERİ :

Dragon V2 ortalama 100 uçuş yapabilecek şekilde tasarlanmış bir kapsül, bu zaman içerisinde değişmesi gereken parça sadece kapsül dışında koruyucu ısı kalkanıdır ve 10 uçuştan sonra değiştirilecektir.
                                Kullanımdan sonra kalkanı değişecek olan Spacex Kapsül.(İlk versiyon)

Kalkan olarak NASA serisinde mevcut “Fenolik Emdirilmiş Karbon” seçilmiş ve bunun 3 üncü versiyonu olan “Spacex PİCA-X.3 kullanılmıştır.
                                Dragon'da yolcu koltukları dizini.

Kapsülün taşıma tapasitesi :
Basınçsız ortamda 3 Tona kadar kargo,
Basınçlı ortamda ise 1 Ton kargo + 7 kişi taşıyabilmekte.

                                Dragon'da bir çalışan koltuk rahatlığını test ediyor.

Ana kontrol paneli olarak Tesla-S model iki adet 17 İnç. Dokunmatik ekran kullanılmaktadır. Birer Laptop olarak düşünebileceğiniz bu ekranların kapasitesi sonsuz denecek kadar yüksektir ve kapsülün tüm bilgileri, kumandası, yedeklemeleri ve ucuş için ne gerekiyorsa tamamı hafızasında yüklüdür, ayrıca sistem ve yedekleri tamamen stop etse dahi astronotların yaşamı için gerekli oksijen ve basınç ayarları manuel olarak da yapılabilmektedir.

                                Dragon'un kumanda paneli

Kapsülün gerek uzaydaki hareketleri ve gerekse inişte fren vazifesi görecek motorları, klasik Draco Motorların dahada güçlendirilmiş versiyonu olan ve 200 kat daha güçlü SuperDraco motorlarıdır ve yeterlilik testini geçmiştir.

                                Dragon yön motorları.

Çok güçlü olmasına karşılık güç/ağırlık paritesi göz önüne alınırsa güce göre ağırlığı çok düşüktür, bu sayede Başlat/Durdur sistemi ile çalıştırılan motorlar, yer yüzeyine iniş anında çok hassas bir şekilde kapsülün bir helikopter gibi inişini sağlar.

                                Dragon itici motorlar.

Dragon V2 aracının diğer uzay araçlarından farkı ; Bilindiği gibi Soyuz Araçları iniş olayında devasa Paraşütlerin yavaşlatma etkisiyle yere düşer gibi iniş yapar, NASA Mekik ler ise yine paraşüt ile hızı kesilip, bir uçak gibi özel iniş pistine iniş yaparken; Dragon, kuvvetlendirilmiş ve hafif olmasına karşın son derece güçlü itici motorları sayesinde istenen herhangi bir yere aynen helikopter gibi inebilmektedir.

                                NASA Uzay Mekiği.

                                Rusya Soyuz Uzay Aracı

SPACEX ÜRÜN GÖRSELLERİ İÇİN .. TIKLAYIN.

SPACEX DRAGON V2 TANITIM VİDEOSUETİKETLER : ABD - KALİFORNİYA - LOS ANGELES - HAWTHORNE - NASA - MEKİK - SOYUZ - SPACEX - DRAGON V2 - ELON MUSK - DRACO MOTOR - TESLA. 


morhipo_mutfak Image Banner 300 x 250

Sevgiliergunu Image Banner 728 x 90

Groupon 1333453673296 Image Banner


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020