Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

19.6.14

0
Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir.
MUHALEFETİN C.BAŞKANLIĞI ÇATI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU

TARİH PROFESÖRÜ, DİPLOMAT, AKADEMİSYEN, YAZAR , ASLEN YOZGAT’lı OLAN ve YOZGAT NÜFUSUNA KAYITLI, MISIR/KAHİRE DOĞUMLU TÜRK VATANDAŞI, DEVLET ÜSTÜN MADALYASI SAHİBİ  EKMELEDDİN İHSANOĞLU’nu TANIYALIM.

              PROF. DR. EKMELEDDİN İHSANOĞLU TÜRKİYE İÇİN SON ŞANSTIR.

YAŞAMI :
1943 Yılında Mısır/Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası, Yozgat’ta yerleşik Ağvanlı(Ayan) sülalesinden Müderris İhsan Efendi, Annesi ise Rodos Adası Türk Eşrafından olan Hacıoğlu ailesinden Saniye Hanımdır.

Osmanlı eğitim düzeyine göre yüksek öğretim gören ve sonrasında Yozgat’ta müderris (Öğretmen) olarak görev yapan Baba İhsan Efendi, genç yaşına rağmen, Yozgat’ın ileri gelen alimlerinden islami konularda oldukca geniş bilgilere sahip oldu ve bu arada Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini öğrendi.

Ancak burada aldığı ilimle dahada ileri seviyelere gidilemiyeceğine kanaat getiren İhsan Efendi, Önce İstanbul’a oradanda Kahire’ye gider ve ölüm tarihi olan 1961 yılına kadar orada kalır, İslam bilgini olarak isim yapar, orada evlenir, orada çocukları olur, mezarı Kahire’de Gafir Kabristanı’ndadır.

Babası Kahire’de ikamet ettiği için ilk, orta ve Üni. Tahsilini Kahire’de tamamlayan  Ekmeleddin, gelişmesinde babasınında büyük rolü bulunan Ayn Şems Üni. Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üni.nde akademik hayatına başlar. Edebiyat Fakültesinde Osmanlı kültürü ve edebiyatı üzerine geniş bir çalışmaya girer, bu arada Türk tarihi ve kültürünüde çalışmalar arasına katar.


1974 Yılında Ankara Üni. Fen Fakültesinde doktorasını tamamlar ve ardından İngiltere Exeter Üni. nde doktora sonrası çalışmalarını sürdürür.
İhsanoğlu’nun üzerinde durduğu konular aynen babası gibi islami değerler, islam dünyası, Türk tarihi, gelişimi ve benzerleridir. Özelliklede batı ve İslam kültürleri arasındaki ilişkiler, farklılıklar üzerinde yaptığı araştırmalar, gelecek nesil için önemli birer belge niteliği taşımıştır.

                                           İhsanoğlu'na şeriatçı diyen sevgili CHP liler, kimin ne olduğu tablodan 
                                           anlaşılmıyormu acaba. Önyargılı hareket edip AKP nin ekmeğine yağ
                                           sürmeyiniz.

1984 Yılında profesör olan İhsanoğlu, eğitim dalında İstanbul Üni. Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun Başkanlığı ve İstanbul Üni. Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
Bu arada 24 yıl boyuncada İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin Genel Direktdörlüğü’nüde yürüttü.İslam dünyasında en önemli görevi ise, 1.Ocak.2005 tarihinde İKÖ. Genel Sekreterliği’ne seçilmesidir. 2014 Yılına kadar devam ettirdiği bu görevin diğer önemli yanı ise tarihi boyunca örgütün seçimle gelen ilk Genel Sekreteri olması ile yine örgütün ilk Türk kökenli genel sekreteri olmasıdır.

Bu görevde bulunduğu zaman içerisinde AKP ve Erdoğan tarafından el üstünde tutulmasına rağmen, Erdoğan’nın Suriye ve Mısır’daki olaylarda dediğim dedik çaldığım düdük misali emirlerine uymadığı ve onu dinlemediği için parti ile araları açılmış, tabiri caizse İhsanoğlu isminin üzeri AKP nin tek ve sorgulamasız başkanı Erdoğan tarafından çizilmiştir.


Evli ve 3 çocuk babası olan İhsanoğlu çok iyi derecede İngilizce ve Arapça, orta derecede de Farsça ve Fransızca bilmektedir.
Fakülteyi Kahire’de okuyup bitirmesine rağmen babasının tersine, tüm başarılarını  ve  çalışmalarını içine alan ortalama 40 yılı aşkın yaşamı Türkiye’de genelliklede Ankara ve İstanbul’da geçmiştir.

MİSYONU:
Tüm İslam dünyasını temsil eden ve en büyük İslam birliği olarak nitelenen İslam Konferansı Örgütü(İKÖ) yada diğer adıyla İslam İş Birliği Teşkilatı(İİT) ‘nın 2005 yılından itibaren 10 yıldır Genel Sekreterlik görevini ifa eden Ekmeleddin İhsanoğlu, daha önceleri hiç dile getirilmemiş birçok reform niteliğinde çalışmalara ve kararlara imza atmıştır.
Reform kelimesini duyduğunda tüyleri diken diken olan ve kendilerini islamın tek uleması sayan bir takım gerici, fanatik ve yobaz İslamcıların yanında İhsanoğlu’nun bu cesur atılımı alkışlanacak bir tavır olsa gerek.
Nedir İhsanoğlu’nun bu reform niteliğindeki açılımları ve çalışmaları :


Ana ilke islami kural, uygulama ve geleneksel kaidelerin reform kelimesi üzerine odaklanarak modernleşmenin ve ılımlılığın yol gösterici iki esas kavram şeklinde benimsenmesidir.
Bu anlamda Demokrasi, yönetimde adalet, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, insan haklarına saygı, azınlık haklarının korunması, din özgürlüğü, kadın hakları, kadınlara yetki verilmesi ve politika sürecine katılmaları gibi bugüne kadar İslam dünyasında görülmemiş yenilikler.

ÖDÜLLERİ-FAHRİ UNVANLARI-YAYINLARI
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun her yazara, diplomata yada akademisyene nasip olmayacak kadar, çeşitli devletlerden, öğrenim kurumlarından ve başka kuruluşlardan aldığı ödülleri, unvanları göz doldurur durumdadır.
Bunlardan başlıcaları, başta T.C. Devlet Üstün madalyası olmak üzere, birçok ülkenin liyakat ve nişan madalyaları, Türkiye, AD, Rusya ve birçok İslam ülkesi yüksek öğretim kurumlarından fahri doktora unvanları ve birçoğunda profesörlük payeleri yada görevleri verilmesi.
Yayınlarına gelince genelde Bilim Tarihi, Türk kültürü, İslam Dünyası ve Batı Dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında birçok yabancı dillerede tercüme edilmiş bulunan onlarca kitabı, makalesi ve tebliğleri bulunmaktadır.

VE CUMHURBAŞKANI ADAYI İHSANOĞLU
Tüm çalışma ve araştırmalarını islamda reforma adayan, kendi tabiriyle modern vede ılımlı bir Müslüman olan Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ile MHP işbirliği ile 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için, aday belirleme görüşmeleri çerçevesinde “Çatı adayı” gösterilmiştir.
Kendisine seçimde başarılar dilerken, başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP yönetimini bu doğru tesbit ve seçimden dolayı kutlamak isterim.CHP ni bu tavrından dolayı kınayan, bir Atatürk’çü aday olması gerekirken, niçin laik bir devlet içinde din mensubu olduğunu alenen açıklayan, ben Müslüman bir din alimiyim diyen bir kişinin C.Başkanlığı adayı olarak seçiliyor diyen fanatik, devletçi ve statikocu CHP lilere bir çift sözüm olacak.
İhsanoğlu hernekadar İslam dini üzerine araştırmalar yapan, Müslüman kimliğinide hiç saklamayan bir ilim adamı olarak, ülkeyi on yıldır idare eden ve yönetim kademesinde bulunan AKP ileri gelenlerine göre tartışılmayacak derecede laik düzeni savunur, aynı zamanda da Atatürk’çü bir düşünce ve hüviyete sahiptir.
Kaldıki onun İslam kimliği, klasik arap kültür emperyalizmi ile karışmış İslam felsefesi değil, reforma yönelik, yenilikçi ve çağdaş bir İslam görüşüdür.


Sonuç olarak 40 yılı aşkın bir CHP sevdalısı, üyesi vede Atatürk’çü kimliğim ile şu önemli noktayıda belirtmek isterimki, kimse platon gibi hayal dünyasında gezinmesin ve acıda olsa gerçekleri görsün. Bunu öğrenmek için pekde gece gündüz araştırmaya gerek yok, önümüzde kullanmasını bilene derya misali bir internet dünyası var, üç beş tuş darbesiyle tüm bilgiler önünüze serilir. Türkiye’de Atatürk’çü ve çağdaş dünya görüşünü benimseyen kesim %35 i geçmez, bunun %30 a yakınıda CHP ne oy verir, %5 lik kesim ise devletçi ekonomik programdan bir türlü taviz vermeyen CHP nden hep uzak kalmıştır.

Geri kalan %65 kesime gelince tahminlere göre bu kesimin %30 u kadarı, hiç sorgulamasız, kaderci, tevekkül sahibi, şükürcü, elinde avucunda dinden başka hiçbirşeyi bulunmayan uyutulmuş bir kesim, %35 lik gruba gelince Türkiye muhafazakarları.

Böyle bir toplumda Atatürk’çü bir C.Başkanı seçilmesi umudu hayalden başka bir şey değildir ve CHP de bu konuda yerinde bir karar vererek, ülkenin belli olan dahada karanlık mecralara girmesini önlemek için, muhafazakarlarında oylarına güvenerek, dürüst, açık görüşlü, modern vede reform yanlısı bir İslam ilim adamını aday olarak göstermiştir.

Sayfa sonunda, anılarda Atatürk’den bir anekdot :

Bağımsızlık savaşı kazanılmış, meclis kurulmuş, milletvekilleri seçilmiş ve Cumhuriyet ilan edilmiş. Halkın tek gözdesi, sevdiği, saydığı bir lider vardır artık M.Kemal Atatürk.
Atamızda bu hürmet ve sevgiyi ildiği için sık sık köy, kent gezilere çıkar halkla birlikte olur, onları dinler, sevinçlerine ortak olur.

Böyle bir gezide Atamız yine otomobilde yaveriyle bir köy yakınından geçerken, köylülerin yol kenarında toplandığını ve alkış tuttuğunu görür, arabayı durdurarak aşağı iner, köylülerle tokalaşır, konuşur, gönüllerini alır ve yollarına devam ederken, yaveri Atamıza dönerek, “Sayın Paşam Milleti gördünüz, ne kadar sevgi besliyorlar size, adeta kalplerinin içine girmişsiniz” deyince, derin ve ileri görüşü kuvvetli olan Atamız hafifçe tebessüm ederek yaverine döner ve “Evet çok haklısın, sevgileri üst seviyede, belliki kalplerinin içine almışlar beni, ancak şunu unutmayın, o kalbin içine bir parça din mefhumu girsin, anında atarlar beni dışarı”
Başka bir söz söylemeye gerek yok sanırım.

ETİKETLER : ÇATI ADAY – EKMELEDDİN – İHSANOĞLU – ANEKDOT – STATİKO – ARAP KÜLTÜR EMPERYALİZMİ – MİSYON – İİT – İKÖ – GAFİR KABRİSTANI – KAHİRE – MÜDERRİS İHSAN – AĞVAN(AYAN)


izmir_banner izmir300x250 Image Banner


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020