Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

28.4.14

0
Sokak Kedileri ve Yavruları


BİR CANLI  HAYATINI  KURTARMANIN MUTLULUĞU

Herne kadar iklim şartlarına bağlı olsada ülkemizin batı kesimlerinde kedilerin en fazla doğum yaptığı dönemlerden biriside mart ve nisan aylarıdır.
Artık hamile kediler bu aylarda hamileliklerinin son günlerine gelmiştir, yavaş yavaş kendilerine yar aramaya başlarlar, doğumun rahat yapılması ve yavruların emniyeti bakımından sessiz ve ıssız emin yerleri tercih ederler.

                                Hamile bir sahipli kedi rahat yatağında doğum anını beklerken                      

Evlerde, ofislerde veya kapalı alanlarda sahipli kediler ile barınaktaki kediler için doğum pek sorun olmaz. Doğum belirtileri yaklaştığında sahipleri durumu fark eder, gerekli hazırlıkları yaparlar, yiyecekleride ona göre ayarlanır.
Esas ve hayati sorun ne yazıkki sahipsiz sokak kedilerinde dolayısıyle tüm evcil sokak hayvanlarındadır.(Konumuz kediler olduğu için, diğer sokak hayvanlarının ismi pek geçmiyor tabiatıyle.)
Sahipli kedimiz konfor içinde doğum yapmış ve yavrularını emziriyor

Bu kadar yaşamsal sorun içinde yinede canlı kalmak için her türlü yola başvuran cefakar kediler, bir taraftan acımasız bazı cani insancıkların tekmelerinden kaçarken, bir yandan da yavrularını dünyaya getirmek için, merdiven altı, harabe evler gibi yerleri keşfe çıkarlar, bu arada karınları iyice şişmiş hamilelikleri aleni duruma gelmiştir.
 Üstüne üstlük bu hamilelik belirtileri nedeniyle yardım geleceğini umut ederken, ne acıdırki bu emareler başlarna bela olur acımasız vede merhamet duygularından habersiz apartman yada site sahipleri yüzünden.
                                Kimsesiz hamile sokak kedisi, yavruları için uygun bir yer bulma derdinde. 

Biz müslümanız yaradılanı severiz yaradandan ötürü derken, arkasına hepimiz hayvan severiz yalanını ekler sonrada ama bahçemizde, kapımızın önünde, merdiven altlarında kedi köpeğin barınmasını istemeyiz diyerek ikiyüzlülüklerini alenen ortaya sermekten çekinmezler bu hane sahipleri, yada kendi kendine görev çıkaran kapı görevlileri.
                                
Ve neticede bu iyilik timsali insancıklar yüzünden zavallı hamile kediler, tam yardıma muhtaçken ne acıdırki bina sahasında doğurmasın diye tutulup sokağa, caddeye atılırlar.
Yine İslam dünyası için ne talihsizliktirki, bu tür insanlar her defasında mümin olduklarını göğüslerini gere gere anlatırlar, tüm farz ve sünnetleri yarine getirdiklerini reklam yaparcasına alenen açıklarlar ama bu acımasızlıkları ile dünya milletleri karşısında islamı ne kadar küçük düşürdüklerinin farkında olmazlar.
                                           Nerede doğurduğu bilinmiyor ama, yardımsever insanla bir kutu içinde 
                                           onları besliyor. 

Bunların yüzünden sağlıksız yerlerde doğan yavruların bir kısmı doğar doğmaz, birkısmı bir iki aylık iken ne yazık ve acıdırki ölürler pardon telef olurlar.(Biz müslümanlar ölüm kelimesini dahi çok görmüşüzdür onlara) Şanslı olanlar ise merhamet sahibi bir insanın rast gelmesiyle hazırlanacak bir mukavva kutuya konulmaları, yağmurdan soğuktan korunmaları için üstü kaplı mekanlara yerleştirilmeleri, su ve yem verilmesi sayesinde hayata tutunabilirler.

                                          Buda bir sokak kedisi, sığınacak bir yer bulmuş yavrularını yaşatmaya  çalışıyor 
                                          ama gece nasıl korur soğuktan, ya birde yağmur yağarsa.

Kedilerin normal yaşam süreleri 12 ila 15 yıl olduğu halde, olumsuz koşullar, sağlıksız ortamlar vede insanların hor görmesi, ilgisizliği nedeniyle, diğer İslam ülkelerinde çok daha düşük rakamlarda olmasına rağmen ülkemizde sahipsiz sokak kedilerinin ortalama ömrü 4-5 yıldır.

Buda gösteriyorki İslam ülkelerinin tamamı ile az gelişmiş diğer ülkelerde, bırakın sokak hayvanlarını, insan harici tüm canlıların bu dünyada bizimle birlikte ortak yaşam hakları tamamen yok sayılacak düzeyde.
                                          Kimsesiz sokak kedileri, ömürleri kaç yıl sürerki

Gelişmiş ülkelerde zaten böyle bir sorun yok, çünkü onlarda sahipsiz sokak hayvanı bulunmaz, tasmasız ve sahibi belli olmayan evcil hayvanlara rastlanılırsa, yerel yönetimler yada hayvan severlerin kurduğu barınak görevlileri tarafından toplanır, barınaklara teslim edilir. 
Tüm gerekli sağlık  kontrol ve tedavileri yapıldıktan sonra mekanına hayvan almak istiyenlere gerekli şartlar yerine getirilmiş ise elirli bir ücret karşılığı satılır.

O ülkelerde çocuklara hayvan sevgisi aşılamak dolayısıyle tüm canlılara karşı sevgi oluşturmak için, hemen hemen her evde hayvan beslenir ve çocuklar onlarla iç içe büyürler.
Ülkelere göre kimi sahipli hayvanlar sadece ev ve kendi bahçesinde bulundurulur, kimi ülkelerde ise adresli tasmalı olarak sokağa salınır.

Sayfa başlığının “ Bir canlı hayatını kurtarmanın mutluluğu” şeklinde olmasının nedenine gelince :

Bundan 12 yıl önce talihsiz zamanda, havaların soğumaya başladığı ekim ayında dünyaya gelmiş bir kedi yavrusu bulmuştum sokakta. Bir iki  aylıktı kedicik ve yağmurlu bir ramazan akşamı, daha doğrusu o beni bulmuştu. İşten çıkmış, ikimizden başka kimsenin olmadığı karanlık sokakta arabama doğru giderken ayağıma dolanmıştı al beni, kurtar beni dercesine.

                                11 Yıllık dostum vede arkadaşım Efe kedim.

Aldım arabama getirdim eve ve o getiriş den 12 yıla yakın zaman içerisinde en yakın arkadaşım, dostum olmuştu o minik yavru kedicik, minnettarlığını ve mutluluğunu gözleriyle bana yansıtırken, hem onun mutluluğu hemde onu yaşatmanın bana verdiği haz ve mutluluk  12 yıl boyunca hep mutlu kalmama neden olmuştu.

Ve her canlı gibi sanırım onunda zamanı gelmişti bu dünyayı terk etmeye, rahatsızlandı vefalı dost, hiçbir maddi manevi fedakarlıktan kaçınmaksızın, kan vererek, ilaçlarla serumlarla yaşattık onu 20 gün kadar, mama yemiyordu, zayıf düştü ama hep kucağımdaydı.
                                Efe nin başka bir hatırası.

2014-Şubat ayının bir günüydü, yine veterinere götürmüştüm serum için, veteriner kontrol etmişti, nabzı çok zayıfmış, hemen gerekli ilaçlar, iyneler ve serum takıldı ama hiç kıpırdamadan öylece kaldı sanki bir melek gibi, yaşama sakin ve sessizce veda etmişti, kalp masajıda yarar sağlamadı.
Veteriner de bende yaşlanan gözlerimizi sildik ve o güzelim dostumu, en az onun kadar sevdiğim bir dostumun evinin bulunduğu bahçedeki bir ağacın  yanına defnettim. (Bakınız, Efe'nin Yaşamı)

Aradan iki ay gibi bir zaman  geçti, o can kurtarmanın verdiği mutluluğu tekrar yaşamak istedim ve yine bir sokak kedisinin yavrusunu sahiplendim ve evime getirdim, bir aylık çok tatlı bir kızdı bu seferki, onuda mutlu bir şekilde normal yaşam sınırına kadar yaşatmayı görev sayarak kendime.
                                Sokaktan evime getirerek koruma altına aldığım bir aylık  Şanslı yavru kedim

Sayfama son söz olarak diyorumki, sizlerde birer can kurtarın ve onun verdiği mutluluğu tadın, çocuklarınız onlarla birlikte sevgi içinde büyüsün, sizde o sevgi yumağından hissenize düşeni alın.

Sokaklarda kalması halinde 3-4 sene içerisinde yaşama veda edecek olan biçare ve kimsesiz bir hayvanı, bir canlıyı koruma altına alarak, onu mutlu bir şekilde 12-15 yıl yaşatmanın güzelliğini, yaşama sevinci gözlerine vuran ve mutluluğu ile etrafa pozitif enerji veren o hayvancağızın gözlerindeki mutluluğu okumanın verdiği hazı vede zevki yaşayın, her defasında size yansıttığı o pozitif enerjiyi aldığınızda sağlık problemlerinizin ne kadar azaldığını görün.

                                           Şanslı adını verdiğim, şanslı sayılabilecek yavru kedimin ayrı bir pozu. 

Tüm bu insancıl uygulamaların uzun vadede, bir taraftan sokaklarda başı boş kimsesiz hayvanlarda gözle görülecek kadar azalmanın meydana geldiği ve hatta daha sonraları ise tamamen yok olduğu sonucuna varılacak, diğer taraftan ise orta doğu ve müslüman ülkelerin utancı vede yüz karası olan, kadınlara ve zayıflara karşı gösterilen şiddet eylemleri ile cinayetler zaman içerisinde azalacak ve daha sonraları ise yok olacaktır. 

Çünkü kendinden, zeka ve yaşam  olanakları bakımından aşağı seviyede bulunan canlı varlıklar ile sevgi yumağı içinde büyüyen, gelişen çocukarın bu tür istenmeyen eylemlere girişmesi söz konusu dahi olmayacaktır.

ETİKETLER : SOKAK KEDİLERİ - EV KEDİLERİ - HAMİLE KEDİ - YAVRU KEDİLER - KEDİ ÖMÜRLERİ - TÜRKİYEDE HAYVAN SEVGİSİ - İSLAMDA HAYVAN SEVGİSİ - GELİŞMİŞ ÜLKELERDE HAYVANLAR.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020