Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

9.4.14

1
Sokak Hayvanları için Pugedon


PUGEDON KUTUSU İLE SOKAK HAYVANLARINA YEM ve SU

Bir nevi geri dönüşüm kutusu olan Pugedon un amacı, plastik pet su şişelerinin geri dönüşümünü sağlamak ve bu işlevin yanında sokak hayvanlarına da yem ve su temin etmektir.


Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde faaliyet gösteren Yücesan Vagon A.Ş. tesislerinde, 2014 yılı sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi uyarınca üretilen Pugedon un AR-GE çalışmaları ve projesi, Zeytin Ekolojik Hayat derneği (ZEYEDER) işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.


“Sokak Hayvanlarına Mama ve Su veren Geri Dönüşüm Kutusu” ismiyle üretilen akıllı geri dönüşüm kutusu Pugedon, farika içinde yapılan bir toplantı ile basına ve halka tanıtıldı.


Kullanımı son derece kolay ve pratik olan geri dönüşüm kutusunun üst bölümünde pet şişe girecek kadar genişlikte iki delik mevcut, bu gözlerin birinden pet şişe içinde kalan su dökülürken, diğerinden de pet şişe kutu içine atılıyor.


Dökülen su, su haznesine giderken, atılan pet şişede yem haznesine bir miktar yem/mama bırakılmasını sağlıyor.
Yapılan hesaplamalara göre, kutuya atılan atık malzeme pet şişelerin hemen hemen yarısı, sistemdeki yem/mama masraflarını karşılamaya yetiyor.


Kutunun alt bölümünde bulunan su ve yem haznelerinden sokak hayvanları rahatlıkla yararlanabiliyor, yem ve su seviyesi düştükçe, otomatik olarak hazneye ana hazneden su ve yem transfer ediliyor.

Böylece tabiatın yokedemediği plastik atıklarda önemli bir yer tutan pet şişelerin geri dönüşümü sağlanırken, diğer taraftan yaşam şartları gittikçe zorlaşan kimsesiz sokak hayvanlarının açlık ve susuzluk sorunları giderilmiş oluyor.


Pugedon kutusunun mucidi sayılan Yücesan Vagon A.Ş. Pazarlama ve Ar-Ge Uzmanı Engin Girgin, basına yaptığı açıklamada :
“Biz Yücesan olarak Vagon Revizyonu yapan bir firmayız. Bu projemizi sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdik. Hem geri dönüşümün önemini hem boşa giden suyumuzu hem güneş enerjimizin önemini anlatabilmek için böyle bir çalışma yaptık. Çalışmayı İstanbul’da kısa adı ZEYEDER olan Zeytin Ekolojik Hayat Derneği ile birlikte organize ettik. Onlarda bunu değerlendirecekler” dedi.


Kutunun pet şişe ile çalıştığını ifade eden Engin Girgin :
“Kutuya boş pet şişeyi atıyorsunuz, aynı anda sokak hayvanları için kutunun alt kısmında bulunan haznesine mama veriyor. İz mamanın yanında su da içmesini istedik sokak hayvanlarının. Bir çoğumuz elimizdeki suyun yarısını bırakıyoruz yada döküyoruz. Onu da aynı şekilde sisteme dökerek bir canlının daha faydalanmasını düşündük…” dedi.


Kutuları Arifiye İlçesi’nde ürettiklerini söyliyen Girgin :
“İlk başta bu prototipi İstanbul’da kullanmaya başlayacağız ama zaman içinde yayarak bütün belediyelerde peyderpey görmek istiyoruz”  diye açıklamasını tamamladı.

BİZDE DİYORUZ Kİ BU GÜZEL VE YARARLI GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNU TÜM BELEDİYELER SOKAKLARINA, MEYDANLARINA YERLEŞTİRSİN YADA SPONSOR ŞİRKETLER BU GÖREVİ ÜSTLENSİNLER ve BU YARDIMLARININ KARŞILIĞI OLARAK DA KUTU ÜZERİNE REKLAMLARINI KOYSUNAR. 

BÖYLECE, KÖYDE KENTDE BAHÇELERİNE DAHİ GİRMESİNE İZİN VERMEDİKLERİ ve BU NEDENLE SOKAKLARDA DOLAŞMAK ZORUNDA KALAN SAHİPSİZ, BAKIMA, İLGİYE MUHTAÇ SOKAK HAYVANLARI BİRAZ DA OLSA YAŞAMLARINI RAHATÇA SÜRDÜRSÜNLER.

                                          *******************************
PUGEDON İÇİN İLETİŞİM :

TİMTAŞ Yönetim Hizmetleri Ticaret A.Ş.
Piri Reis Mah. Nazım Hikmet Bulvarı Meropol Center D Blok No:72 Esenyurt/İST.

Tel  : 90 850 515 0 550
Gsm: 90 532 635 13 08
E-Post : info@ecomac.com.tr
Web     : www.pugedon.com.tr/

ETİKETLER : PUGEDON - YÜCESAN VAGON - PET ŞİŞE - SOKAK HAYVANLARI - ARİFİYE - ZEYEDER - VAGON REVİZYONU - PLASTİK ATIKLAR - KEDİ KÖPEK MAMASI.

İLGİLİ KONU :
Muğla / Köyceğiz'de köpeğini arabanın arkasına bağlayıp sürükleyen aşağılık bir yaratık. 


Share
Bizi Takip Edin

1 yorum :

  1. Pugedon Resmi Sitesi http://www.pugedon.com.tr ve http://www.pugedon.net

    YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020