Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

17.4.14

0
Maldivler (Maldiv Cumhuriyeti)


TURİZM CENNETİ DİYE ANILAN BİR DEVLET MALDİVLER

Özellikle son günlerde, Maldivler ismi dilden dile dolaşır oldu. Turistik geziler, balayı seyahatleri için en ideal yer ve cennetin bir köşesi olarak olarak lanse edildi, tüm yazılı ve görsel basında, reklam panolarında.
Bizde merak ettik, sizler için araştırdık bu Maldivler denen bölgenin nerede olduğunu, özelliklerini, turizm potansiyelini, devlet yapısını, sosyal yaşam ve benzeri bilgileri yayınlıyoruz.


Resmi adı Maldiv Cumhuriyeti olan Maldivler, Hint Okyanusunda bulunan 1192 atol grubu adalardan oluşan bir adalar devletidir ve Hindistan’ın güneyinde yer alır.

Adaların çoğunluğu tamamen boştur ve yerleşim alanı bulunmaz, sadece gelen meraklı turistlerin ziyaretine açık durumdadır.

Yerleşime uygun ve açık olan ada sayısı 281 adettir ve bunların 1965 inde toplam yerli nüfus olan 328.000 in tamamı yerleşik durumdadır, geri kalan 86 adada ise turizme açık oteller, turizm tesisleri ile hizmet binaları yer alır.

Herne kadar cennet köşesi olarak adlandırılsada adalar devletinin geleceği uzmanlara göre pek parlak görülmemektedir. 


Bunun da nedeni dünyanın deniz seviyesine göre en düşük arazi yapısına sahip ülkesi olmasıdır.
Ülkenin ortala denizden yüksekliği (yani rakım)1,5 m.(4 ft.) , en yüksek arazinin ise yüksekliği 2,4 m.(7ft.) olduğundan, gelecekteki iklim değişiklikleri nedeniyle adaların tamamının sular altında kalabileceği her zaman için mümkündür ve bundan dolayı halk endişe içindedir.

Ancak bu tehlikeyi gören Avusturalya 2005 yılında yapılan bir protokol ile böyle bir tehlikenin varlığında, tüm ülke halkını kendi toprakları üzerinde yerleştirmeyi kabul etmiştir.

Tahminlere göre %97 si Müslüman olan ülke başkanlık sistemiyle idare edilen bir Cumhuriyettir ve İslami Şeriat esasları uygulanır.

Bu nedenle islami kurallar gereği “otel ada” yerleşkesi dışında kalan tüm yerleşim alanlarında kadınlar kapalı olmak zorunda, mayolu, bikini ile denize girmek hayal, alkol ve keyif verici maddelerin girişi ve domuz eti tamamen yasak, ibadetler eksiksiz yerine getirilmek zorunda, sonuç olarak islami kuraların en sıkı şekilde uygulandığı bir ülke Maldivler.

Halkı tevekküle, şüküre, kadere doğru yönlendirerek, egemen güçlerin ülkeyi istediği gibi yönetmesi, zenginliğine istediği gibi sahip olması ve bu ayrıcalıkların kesintiye uğramadan devam edebilmesinin en kestirme vede en güzel yoludur bu uygulamalar.

Yerli halk üzerinde bu sıkı uygulamalar sürdürülürken “otel ada” yerleşkelerinde aksine her şey alabildiğine serbest ve gelen turistler dünyada eşi görülmemiş bir şekilde ağırlanmaktadır.

Yönetim kendi halkına görülmemiş sıkı uygulamalar ve yasaklar getirirken, sadece para ve başka gelirler için hemen yanıbaşındaki toprağında, gelen turistlere sonsuz serbestlikte hizmet sunmaktan geri kalmıyor.


Buda islami diktatörlerin yada en az onlar kadar yetkiye sahip seçimle gelen yöneticilerin İslam açısından bir tezatı olsa gerek. İşine gelmediğinde haram ve yasak, geldiğinde ise her şey mübah, sevap, helal.


Ülkenin tarımı ve sanayisi neredeyse yok denecek düzeyde. Arazi yapısı nedeniyle ülkede hemen hemen hiçbir tarım ürünü yetişmemekte, dolayısıyle hayvancılık da yok denecek kadar azdır. 

Halkın tek gıda üzerine geçim kaynağı balık ve balıkçılıktır. Tarım ürürlerinin büyük çoğunluğu ise dışardan ithal yolu ile temin edilmektedir, bunun için fiatları oldukça yüksek düzeydedir.


Devletin genel geliri ise bilindiği gibi turizmden elde edilir ve ülke tüm giderlerini bu gelirle karşılar.


Başkenti ve ülkenin en büyük kenti olan 62.567 yerli nüfusa sahip MALE’dir. Başkentten ayrı olarak nüfusları 31.000 ile 3.500 arasında değişen 9 adet il daha mevcuttur.


İdari bakımdan ülke 7 bölgeye ayrılmıştır, her bölgenin bir Ada Başkanı vardır ve Devlet Başkanı tarafından atanır, ayrıca başkana yardımcı olarak Ada Şefi atanmıştır.

MALDİVLER RESİM ALBÜMÜ İÇİN.. TIKLAYIN.

ETİKETLER : MALDİVLER - MALE - HİNT OKYANUSU - HİNDİSTAN - OTEL ADA


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020