Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

24.10.13

3
Hindistan ve Ganj Nehri


HİNDİSTAN - KUTSAL GANJ NEHRİ ve GÖRSELLER

Dünyanın en büyük 2 nci nüfusuna ve en büyük 7 nci coğrafi alanına sahip olan Hindistan bir Güney Asya ülkesidir.
Güney batısındaki Umman Denizi, Güneyindeki Hint Okyanusu ve Güney Doğusundaki Bengal  Körfezi sayesinde, 7.517 Km. uzunluğunda olan sahili ile dünyanın en uzun deniz kıyısına sahip ülkeleri arasında yer alır.
                                 Başkent Yeni Delhi'de tarihi yapılardan biri.

Kara komşuları ise Batısında Pakistan, Kuzey doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Bhutan, Doğusunda Bengladeş ve Myanmar  bulunmaktadır.

28 Tane Eyalet ve Birlik Bölgesinden oluşan, parlamenter ve Federal  bir cumhuriyet olan Hindistan’ın 2013 yılı tahmini nüfusu 1 Milyar 195 Milyondur ve dünyanın en büyük 12 nci ekonomisi ile yine dünyanın en büyük 4 ncü satın alma gücü paritesine sahiptir.
                              
Resmi dilleri Hint’çe ve İngilizce olan ülkenin başkenti 11 Milyon 215 Bin nüfuslu Yeni Delhi’dir.
2006 Seçimlerine göre  nüfusu 500 bin ile 12 Milyon arasında bulunan 78 şehir vardır ve en büyük şehri ise 12 Milyon 880 bin ile Mumbai’dir
                                Ülkenin en büyük şehri Mumbai'nin simgesi triportör araçlar.

Dünyada tanınmış olan Doğu Asya kökenli ve önemli olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm gibi dinlerin doğum yeri sayılan Hindistan’da MS. 1 nci Yüzyıldan itibaren Zerdüştçülük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam gelip yerleşerek ülkenin önemli dinleri ve kültürleri arasında yerlerini almıştır.

Ülkenin en büyük ve önemli akarsularından birisi olan İndus Vadisine ve İndus Uygarlığına can veren İndus Nehri ile Hinduizm dini için çok önemli bir yer tutan Ganj Nehridir.

                                Hindistan-Pakistan sınırında İndus Vadisi

Geçmişi Taş devrine kadar uzanan ve MÖ. 3000 yıllarında yerleşim alanı durumunda bulunan ve büyük uygarlıkların yaşandığı İndus Vadisi’ninde içinde bulunduğu ülkede, zaman içinde büyük imparatorluklar kurulmuş, ticari ve kültürel zenginliklerin beşiği olmuştur.

                                İndus Uygarlığı kent kalıntıları.


İndus Vadisinde yaşam sürmüş bulunan ve bir adıda Harappa Uygarlığı olan İndus Uygarlığı dünyanın es eski uygarlıkları arasında yer alır.

                                İndus Uygarlığı başka bir kent kalıntısı.

MÖ. 3300 Yıllarında vadide yüzün üstünde şehir, kasaba ve köylerde hüküm süren uygarlık döneminde İndus Nehrinin taşkınlarını önliyecek  ve daha verimli tarım yapılmasını sağlıyacak teknikler geliştirilmiş, ağırlıklı olarak buğday, arpa, bezelye, pamuk ve susam ürünleri üretilmiştir.
Ayrıca yine uygarlık döneminde kediler, köpekler, sığır, manda, domuz, deve, fil ve kümes hayvanları evcilleştirilmiştir.

                                İndus Uygarlığı bulgularından sikkeler.

Arkeolojik bulguların büyük bir bölümünü teşkil eden ince işlemeli mühürlerde genel olarak insan, hayvan ve şiva figürleri kullanılan uygarlık, Mezopotamya ve Mısır uygarlıklarıylede ticari ilişkilerde bulunmuştur.
                              
1500 yılı aşkın zamandır yaşamlarını devam ettiren İndus Uygarlığı, MÖ. 2 bin yılının ortalarına doğru dıştan gelerek kentlere saldıran Ari Kabilelerince yıkılmış ve yokedilmiştir.

Hindistan'a hayat veren vadilerden İndus Vadisi'ni meydana getiren İndus Nehri'nin tamamı bu gün için Pakistan sınırları içinde kalmıştır. Ganj Vadisi'ni meydana getiren Ganj Nehri'nin çok büyük bir bölümü ise sadece Hindistan sınırları içindedir.

İNDUS NEHRİ
Bir adıda Sindhu olan ve geçtiği topraklara bereket getiren İndus Nehri, Çin toprakları içerisinde bulunan Tibet Platosu’ndan başlıyarak batıya doğru akmaya başlar, Hindistan kuzeyinden geçerek Pakistan’a ulaşır.  

                                Pakistan sınırları içinde kalan İndus Nehri.

Pakistan’da güneye dönerek Haydarabad şehri üzerinden geçer ve Karaçi yakınlarında Umman Denizi’ne dökülür. 
  
                                    İndus Nehri'nin geçiş mecrası.

Toplam uzunluğu 3200 Km. olan ve Hindistan’ın büyük bölümüne can veren İndus Nehri, Pakistan’dan geçerken başta tahıl ambarı sayılan Pencap bölgesi olmak üzere  tüm geçtiği topraklara bereket getirmiş ve Pakistan’ın ekonomisine büyük bir kaynak sağlamıştır.

GANJ NEHRİ
Himalaya Dağlarından doğan Bhagirathi ve Alakmanda akarsularının Himalaya yaylalarından geçerken birleşmesiyle doğan Ganj Nehri (Hindu ca Ganga), Kalküta deltasından Bengal Körfezi’ne dökülünceye kadar geçtiği yerlerde birçok akarsuyla birleşmiş ve geçtiği Kuzey Hindistan ile Güney doğudaki Deccan Yaylası arasındaki tüm Ganj Vadisine, aynen İndus Nehri gibi hayat vermiştir.
                                Ganj Nehri geçiş mecrası.

Bu vadi ile Kalküta Deltası Hindistan’ın gerek tarım ve gerekse endüstriyel bakımından kalbi sayılır.
Şehirleşme, nüfus yoğunluğu ve ekonomik göstergeler  bu bölgelerde en yüksek değerdedir.

Ganj Nehrinin Bengal Körfezi'ne döküldüğü deltada gelişmiş bir Şehir Kalküta.


Sanayi Şehri Kalküta'dan başka bir görünüş.


Ganj Vadisi'nde gelişmiş kuzeyde bir kent Kanpur.Kanpur'dan başka bir görünüşVaranasi'de şehir ile Ganj nehri arasında sık sık taş merdivenlere rastlanır, kent halkı bu merdivenler sayesinde nehirle 
adeta iç içe yaşar.


Hindistan'da bir kent caddesi ve inekler. Kutsal sayıldıkları için, kimse onlara karışmaz, diledikleri yerde gezerler yada dinlenirler.

Hindistan'da fakir kasaba yada kent varoşlarında küçük esnaflar işlerini sokaklarda yapıyor, iyide müşterileri var. Dükkan kiralama dertleri olmayışı büyük avantaj zenaatkarlara.

Burdada bir manav sermiş yere tezgah denirse geniş sebetlere sebzelerini müşteri bekler.

Burda ise sepete de gerek duymamış adeta dökmüş yere sebzeleri, halinden memnun.Varanasi'de akşam üzeri yapılan dini bir ayin.


RESİMLERLE GANJ NEHRİNİN HALK ÜZERİNDEKİ DİNİ ve SOSYAL AÇIDAN ROLÜ

Varanasi'de dini geleneklerden bir uygulama Ganj Nehri üzerinde.
Hintli kadınlar en güzel giysileriyle Ganj'a girmek üzereler.Ganj kenarına çamaşır ve diğer temizlik işleri için gelen Hintli kadınlar.


İnsanlarla birlikte büyük baş hayvanlar, köpeklerde Ganj'ın herzaman için misafirleridirler, birlikte suya girmek onlar için sorun olmaz.


Burda da inekler ve insanlar aynı anda suyun içindeler.
Her gün ortalama 1 Milyar litre deri sanayi atık sularınında karıştığı lağım suyu nehire akmaktadır, buna rağmen Hintliler için Ganj temizdir, kirlenmez, yıkanılır, suyuda rahatlıkla içilir.
Etrafında gördüğü çöpler, atıklar, suyun bulanık rengi hiç etkilemez Hinduları.

Erkekler şort yad mayolarla, kadınlr ise günlük kıyafetleriyle rahtlıkla birlikte nehire girebiliyorlar. 
Klasik Hindu erkeklerden 4 arkadaş bir arada.Hinduizm inanışına göre insanlar öldüğü zaman yakılır ve külleri Ganj'a serpilir. Bunun içinde cesetlerin yakıldığı yerlerde her zaman için odun kesilmiş olarak hazır bulundurulur.

 
Bir ceset yakılmak üzere hazırlanıyor, onlar için sıradan bir olaydır bu gibi görüntüler.


Onlar için doğal olan, bizleri sanırım ürgütecek durumda.

Yine bir yakm olayı ve ölenin yakınları.


Yakılmakta olan cesetler ve sıradaki yakılmayı bekliyen bir ceset.
Yakılmadan suya bırakılan cesetler. Hindu inancına göre hamile iken ölen kadınlarla yine doğumdan sonra ölen bebekler yakılmaz, kendi inanışları uyarınca kefenlenir ve nehire bırakılır. 
Yakılmadan suya bırakılan cesetler su yüzeyinde dlganın ve akıntının etkisiyle rastgele savrulur, bazen kıyıya vurur ama kimse ilgilenmez, zaman içinde sık sık böyle parçalanmış, bir bölümü yok olmuş cesetlere rastlamak olağan sayılır.Suya bırakılmayı bekleyen cesetler.

Kıyıya vurmuş bir ceset. Hindular tüm bu kirliliğe ve kokuya rağmen Ganj'ın suyu kirlenmez derler, bu cesetleri gördükleri halde, yıkanırlar, çamaşırlarını yıkarlar, suyu temizlik yada içmede kullanırlar.
Yüzen bir ceset daha, artık insan neredeyse bu kadarda olmaz diyor ama Hindistan'da bir gerçek bu görüntüler. İçinde yok yok diyecek kadar tüm mikropların barındığı nehir suyunu içenler, kullananlar öyle sık sık hasta da olmazlar, tabi yerli halkı. Tıp adamlarına göre bu durum doğaldır, çünkü bebeklikte başlyan bu uygulama neticesi insanlar mevcut mikroplara karşı bağışıklık kazanmışlardır. 


Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!


Share

3 yorum :

  1. Bir slayt hazırlamam gerek ve konum Hindistan. Ganj Nehri'ni ve gördüğüm şu manzarayı nasıl anlatacağımı şimdiden düşünmeye başladım...

    YanıtlaSil
  2. Evet haklısınız, aradan bir zaman geçtikten sonra derlediğim sayfayı izledim, ürpermedim dersem yalan olur, ama gerçek böyle Hindistan'da

    YanıtlaSil
  3. Evet haklısınız, aradan bir zaman geçtikten sonra derlediğim sayfayı izledim, ürpermedim dersem yalan olur, ama gerçek böyle Hindistan'da

    YanıtlaSil

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020