Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

20.10.13

0
3-D Printer Teknoloji3-D PRİNTER (ÜÇ BOYUTLU YAZICI) TEKNOLOJİSİ

21 nci Yüzyılın “Bilişim Çağı” olarak adlandırılmasının ne kadar yerinde bir karar olduğu günümüzdeki gelişmelerden anlaşılmakta, özelliklede Dijital (Sayısal) sistemin yaygınlaşması sonucunda gelişim okadar hızlı hareket etmeye başladıki, sanırım yüzyılın ikinci yarısına “Ultra Bilişim Çağı” ismini vermek zorunda kalacaktır dünya.
Gün olmuyorki yeni bir şeyler keşfedilmesin yada mevcut emtialar, cihazlar üzerinde yenilikler yapılmasın, insanoğlu bırakın bu gelişime ayak uydurmayı yetişebilmekte dahi zorlanır duruma gelmiştir.

Bunlardan bir taneside makalemize konu teşkil eden “3-D Printer” yani Türkçe açılımıyla “Üç Boyutlu Yazıcı” dır.

3-D Printerin Keşfi:
Cihazın icadı ve patentinin alınması 1980 yılı ortalarına kadar uzanır. Chuck Hull tarafından icat edilen Printerin ilk prototipide bu yılın sonlarına doğru oluşturulmuştur.
Ardından gelişen teknolojilerle cihaza birtakım yeni eklentiler yapıldı ve cihaz 3 boyutlu çeşitli ürünler üretmeye hazır duruma getirildi.Yazıcıda, üretilecek emtianın şekillendirilmesinde ise ilk olarak bir animasyon programından ilham alındı ve bu programa göre dzayn edilen şekiller katmanlara ayrıldı  ve imalatın parçalrından önemli bir bölümü hazırlanmış oldu.


Cihaz ilk 10 yıllar içerisinde gelişim aşamasında kalmış, geniş anlamda kullanımına 1990 yıllarında başlanmış ve bu aşamada cihazın kendisini tam olarak kabul ettirememesi yanında fiatının çok pahalı olması nedeniyle sadece prototip emtia ve parçaların üretiminde sınırlı olarak kullanılmış, son 10 yılda ise fiatının dahada ucuzlamış olması ve güvenirliğinin kanıtlanması neticesinde yaygın bir şekilde çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Cihazın Çalışma Prensibi :
Hull’un bu icadı, aşağıda kısaca açıklamasını yaptığımız “Bilgisayar destekli sanayi makinaları” ndan (CNC) esinlenerek yaptığı düşünülmektedir.
Ana çalışma sistemi olarak bu iki makina birbirine benzer gibi görünsede, aradaki bariz fark kendisini göstermektedir.


CNC makinalarda, verilen ham madde üzerinde işlem yapılır, yani kesme, delme, traşlama vs. işlemler ham madde üzerinde yapılarak esas parça meydana getirilmektedir, dolayısıyle bu tür işlemde hatırı sayılır kayıplar ortaya çıkmaktadır. (Talaş, toz, kullanılamayacak küçük parçalar vs.)

3-D Printer ise geleneksel makine tekniklerinden farklı bir yöntemle çalışır, dijital tasarım için gerekli materyaller seçildikten sonra, bunlar püskürtme, sıkıştırma yada Printerir ortaya çıkardığı yani imal ettiği katmanların, ürünün ortaya çıkarılacağı platforma aktarılması ve üst üste, yan yana getirilmesiyle istenen ürün elde edilir.
Bu ham materyaller Plastik, Metal, Seramik,Lastik, Kağıt, Poliüretan ve benzeri maddelerdir.

Basit olark anlatmaya çalışalım:
  Üretilecek malzemenin bilgisayar yoluyla hazırlanmış 3 boyutlu tasarımı cihaza yüklenir.
  Yine üretilecek malzemenin cinsi, kullanım alanı gibi özelliklerine uygun olarak seçilen bioplastik hammadde (Bioflex, Biodegrade vb.), standart printerlerdeki mürekkep kartuşlarına benzer şekilde cihazdaki yerlerine yerleştirilir.


Gerekli ayarlar yapılıp start butonuna basıldığında yada bilgisayar yoluyla start komutu verildiğinde, sırasıyla bioplastik hammadde cihazın haznesine çekilir ve burada eritilerek kullanıma hazır duruma getirilir.

Hazırlanan bu işlenebilir ham madde ölçüleri ayarlanabilen birtakım parçalarla cihaz platformunda şekillendirilerek, tasarımdaki şeklin aynısı çıkarılıyor ve soğumaya bırakılan ürün soğuduktan sonra katılaşıyor ve kullanılır duruma geliyor.

CNC makinaları Nedir:
Bilindiği gibi CNC (Computer Numerical Control) yani Türkçe açılımıyla “Bilgisayar Sayımlı Yönetim” makinaları, üzerine yerleştirilmiş bir bilgisayar aracılığı ile programlanarak otomatik bir şekilde işlem yapan ve komutu bilgisayardan alan NC Tezgahlar ve makinalardır.


Örneğin bir NC Torna Tezgahı yada NC Freze makinası, bilgisayar bağlantılı ve kumandalı duruma getirildiğinde , bu makinanın adına, CNC Torna  Tezgahı yada CNC Freze Makinası denir.
Bu sistem makinaların daha verimli, daha hızlı ve hatasız işlem yapabilen gelişmiş türlerine ise CAD-CAM-CNC makinaları adı verilmiştir. Bu ileri teknoloji ürünü makinalarda, Bilgisayar Destekli Dzayn (CAD) , Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) ve (CNC) üçlü grup halinde otomatik olarak işlem yapılmaktadır.
    
3-D Printerin kullanım alanları :
Geleceğin yeni sanayi devrimi diyebileceğimiz bu teknolojik gelişimle, başta medikal ürünler olmak üzere sanayinin tüm dalları ile günlük kullanımdaki eşya ve malzemelerin üretiminde rahatlıkla kullanılabilecektir.


Gerek işçilikte, gerek zamanda tasarruf sağlaması ve gerekse imalat firesi olmaması nedeniyle kullanım alanı ve miktarı hızla yükselecektir.

*******************************************
3-D PRİNTER ve CMC TEKNOLOJİLERİ ile İLGİLİ RESİMLER.......İZLEYİN. 
3-D PRİNTER KONUSUNDA ÇEŞİTLİ VİDEOLU AÇIKLAMALARI. İZLEYİN.

Türkçe ve İngilizce çalışma esası, otomobil parçasından, günlük 
kullanım ve mutfak eşyalarından otomatik silahlara kadar imalatlar 
video ile açıklanmakta.Green Card çekilisine katilarak siz de ABD de yasama ve çalisma imkanina kavusabilirsiniz!

Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020