Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

17.8.13

0
17.Ağustos.1999 Depremi

BÜYÜK FELAKETE HAZIRLIKSIZ YAKALANAN TÜRKİYE

Bugün 17.Ağustos.2013 ve bundan 14 yıl önce gece yarısı saat 03.02 de başlayan ve 45 saniye süren Kocaeli/Gölcük merkezli  Richter ölçeğine göre 7,5 büyüklüğündeki deprem, başta Adapazarı olmak üzere, İzmit ve Yalova İllerinde, birçok mahalle, köy, kasaba, ilçe gibi yerleşim yerlerini adeta yerle bir etmiştir.

Depremin etkisi altında kalan İstanbul’un birkaç yerleşim alanı ile diğer yakın iller ve 3 aya yakın bir zaman sonra Marmara depreminin devamı niteliğindeki Düzce depreminde, resmi rakamlara göre toplam 17.480 insanımız ölmüş, 505 adedi sakat olarak yaşamlarına devam eden 23.211 insanımızda yaralanmıştır.

Ayrıca 133.683 tanesi tamamen çökmüş durumda olan 285.211 ve 42.902 işyeri  hasar görmüştür.
O günün iş adamlarının tesbitine göre başta yangına teslim olan Tüpraş tesisleri olmak üzere birçok büyük ve orta büyüklükteki fabrika ve işyerlerinin kullanılamaz duruma gelmesiyle toplam zarar 20 Milyar Doları aşmıştır.

Bu büyük felaket Türk halkına, iş adamına, bürokrasiye vede yönetimde bulunanlara unutulmaması gereken dersler vermiştir.

Kuzey Anadolu fay kuşağına bağlı körfez çıkışlı fay hattının aktif olduğu bilinmesine vede her zaman için kırılacak olması gerçeğine rağmen, ülkenin ekonomik kalbi mahiyetindeki sanayi tesislerinin bu bölgede adeta intihar edercesine kurulması,

Yine bölge ve yakın illerdeki yapılaşmanın mevcut deprem yönetmeliklerinin hiçbir maddesine uygun olarak yapılmaması, gerek yapıcı firmaların, gerek onay veren resmi makamların  hiç birinin bu konuya dikkat etmemesi,

Tüm Anadolu’nun orta kısımları hariç tümünün deprem kuşağı üstünde olmasına rağmen, ne o günkü nede daha önceki hükümetlerin depremle ilgili hiçbir hazırlığının bulunmaması
Dünyanın sayılı yardım örgütlerinden birisi olduğunu gurur duyarak dile getirdiğini defalarca söyleyen bir Kızılay’ın depremzadelere verecek sağlam çadır temin edememesi ve verdiklerininde nerdeyse tamamının eski ve yıpranmış durumda olması,

Tabi afetlerde en önemli kuruluş olan Sivil Savunma örgütünün isminden başka hiçbir özelliğinin bulunmayışı,
“İnsanı deprem değil, insanın kendisi öldürür” olgusunu bir türlü öğrenemeyen, felaketlerin Allah’ın bilgisi içinde meydana geldiği ve bir nevi uyarı niteliği taşıdığı saçmalığına inanmış ve geleceğini tamamen yaradana bırakmış bir geleneksel sunni İslam felsefesinin silinememesi ve kaderci, şükürcü bir toplumun bilinçli olarak körüklenerek devamının sağlanması,

Son olarakda devlet kurumlarında kadrolaşmaktan başka dertleri bulunmayan koalisyon ortaklarının, felaketlere ayıracak zamanlarının bulunmadığı, hatta öyleki, deprem anında dahi gelen yardımlara, gelmesin ihtiyacımız yok, onların niyeti genlerimizi öğrenmek gibi saçmalıklarla karşı çıkan bakanların bulunması ve bu gibilere sesini yükseltmeyen, herkesi kendisi gibi sanan sessiz bir Başbakan’ın iktidarda olması.
                
Düşünüyorumda bu gün aynı koalisyon iktidara gelse acaba geldiğine pişmanmı olur dersiniz, çünkü kadrolaşacak kurum pek kalmadıda. Gelmiş geçmiş partilerdeki böyle saçma bir anlayış ve geleneğin yokolmasına neden olan ve satılmamış devlet kurumu bırakmayan AKP ne gelde teşekkür etme şimdi.


Deprem sonunda gerek yapımcılar ve gerekse kontrol birimleri elemanları hakkında bir çok dava açılmış isede, çoğu kişilere verilen cezalar, paraya çevrilmiş yada ertelenmiştir. Karara bağlanamayanlar ise zaman aşımı nedeniyle düşmüştür.

DEPREM GÖRSELLERİ İÇİN..BURAYI TIKLAYIN. 

DEPREM BELGESEL VİDEO :

Kanal-a tarafından hazırlanan
17.Ağustos.1999 Depremi
Belgeseli 43 Dk.
İZLEYİN.


Deprem sabahı gün ağardığında
felaketin boyutu ürkütücü durumda.
9.48 Dk.
İZLEYİN.


Kanal.D Televizyon ekibi, hastaneleri 
ve havadan deprem hasarlarını 
görüntüye almış. 20.04 Dk.
İZLEYİN.


Yalova'da gün ağarmış, Aydınkent'de halk kurtarma çalışmalarında. 
Devlet nerdemi, gelir yavaş yavaş, Yardıma  ihtiycımız yok, gelip 
genetik şifrelerimizi çözecekler diyen bir Sağlık bakanımız olduktan 
sonra. 3.35 Dk. İZLEYİN.


Deprem sona ermiş, halk sokaklarda. Aradan yarım saat geçmiş,
ortalık zifiri karanlık, iki üç el feneri ile olayın boyutunu çözmeye
çalışıyorlar, sonrasında ise feryatlar. 9.50 Dk.
İZLEYİN.
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!Share

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020