Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.6.13

0
Sahibini 10 Yıl Bekleyen KöpekÖLEN SAHİBİNİ TAM 10 YIL, GELECEK DİYE İSTASYON ÇIKIŞ KAPISINDA BEKLEYEN KÖPEK

Bilge kişiye sormuşlar :
HOCAM KÖPEK NEDİR ?

Bilge yanıtlamış ve :
“EĞER İÇİNİZDE SEVGİ DUYGUSUNDAN UFACIK BİR DAMLA VARSA, O DAMLAYI ALIP, ÖNCE NEHİR YAPAN SONRADA SİZİ O NEHRİN İÇİNE SOKAN HAYVANA KÖPEK DENİR” demiş.

                                Hachiko Heykelinin önü bir dinlenme ve anma  alanı gibidir.

Japonya’nın başkenti Tokyo Kenti’ne  gidenler yada İnternette sörf yaparak bu büyük kenti izleyenler Tokyo metro ağının Shibuya İstayonu çıkışındaki sevimli köpek heykelini ziyaret edip fotoğraf çektirerek o anı ölümsüzleştirsinler, özelliklede hayvan severler.

                          Hachiko'nun ölümü sonrası  istasyon çıkışında yaptırılan heykelinin açılış töreni.

Bu heykeldeki köpeğin adı Hachiko’dur, Japonlar, sadakat ve insan-hayvan ilişkisinin sembolü olan bu sevgi dolu sevimli hayvancığın heykelini buraya yerleştirerek, vefalı dosta vefa borcunu yerine getirmek istemişler.

                                Aynı yıllarda Tokyo Üniversitesi önünde yaptırılan haykelin açılış töreni.

Dünyaya ün salmış Hachiko heykelinin çok ilginç  ve bir okadar da duygusal hikayesi şöyle anlatılmaktadır ülkede:

1920 li yıllar, Tokyo İmparatorluk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Profesör Dr. Hidesabura Ueno, birlikte yaşadığı Yaeko Sakano ile Tokyo'nun Shibuya bölgesindeki küçük çiftliğinde yaşamını sürdürmektedir. 

                                Hidesabura ile ev arkadaşı Yaeko yaşadıkları çiftlikte

Dr. Ueno her iş günü Üniversite Kampüsteki işine, evlerine yakın olan Shibuya tren istasyonuna gelerek banliyö treniyle sabah gider, akşam geri döner, bu alışılagelmiş yaşam tarzı, evine ve işine düşkün olan Ueno için hemen hemen hiç değişmez.

                                Shibuya Tren istasyonu

1924 Yılının bir sonbahar günü akşamın alaca karanlığında,  Dr. Ueno her zamanki gibi işinden eve dönerken Shibuya Tren İstasyonu giriş salonunda sağa sola bakarak dolaşan tasmalı bir yavru köpek görür.
                                       
                         
Henüz bir veya iki yaşındaki köpek belliki kaybolmuştur ve sahibini aramaktadır. Ueno, nasıl olsa sahibi gelir bulur ben evime gideyim demez ve yaklaşır yavru köpeğe, okşamaya başlar, köpek te ilgisiz kalmaz, birazda yalnız kalmışlığın korkusuyla Ueno'ya sevgi ile yaklaşır.

                                Dr. Ueno ve sahiplendiği Akita cinsi köpeği.

Ertesi gün de tatil olduğu için, köpeği öylece başı boş bırakmak istemez Ueno ve onu kucağına alarak istasyon görevlisinin yanına gider, durumu anlatır, sizde kalsın belki sahibi dönerse verirsiniz, yazık ortalıkta başıboş dolaşmasın desede bizdede olduğu gibi görevli sevgi fukarası birisidir ve öneriyi kabul etmez.Bunun üzerine köpeği kucağına alarak eve gelir, bırakmaz ortalıkta, başına bir iş gelir korkusuyla, garajda yer hazırlar onun için, yemini suyuna koyar önüne, sabah olsun tekrar istasyona gider beklerim sahibini der.Ertesi gün istasyona gider bekler ama ne gelen vardır nede giden, sahibi gelmemiştir, ve tekrar akşama doğru evine köpekle birlikte döner, yavru köpekle aralarında iki gün gibi kısa bir zaman içinde bir sıcaklık, dostluk doğar.

Buna rağmen yaşadığı bölgede iki gün köpek kucağında dolaşır, sorar, soruşturur sahibini bulmak için ama sahibi yoktur, barınağa teslim etmeyede yanaşmaz, sevmiştir yavru köpeği, kıyamaz.

                                                       
Ve Ueno kararını verir artık bu yavru köpek bizimdir der, yaşam arkadaşının soğuk davranmasına rağmen, köpekte ona alışmıştır iyice hiç yanından ayrılmaz, adeta minnettarlığını gösterircesine. 
Bir isim bulur Akita cinsi erkek yavru köpeğine ve Japon dilinde "Sekiz tane" anlamına gelen "Hachiko" adını koyar.Japonya'nın Akita bölgesinde yetişen "Akita" cinsi köpekler, çok zeki oluşları yanında, aşırı dostluk ve sadakat özellikleri ile tilkiler kadar etrafını araştırma ve kontrol yetileri sayesinde dünyada ün kazanmıştır.

Hachiko, yeni sahibine okadar alışmış, onu okadar sevmiştirki, artık çalışma günlerinde, istasyona giden Ueno’ya her sabah eşlik eder, yanında tren gelinceye kadar bekler, Ueno trene binince de geri eve gelir.Profesör Ueno her zamanki gibi bir akşam trenden iner ve eve doğru yöneldiğinde, sabah kendisini uğurlayan Hachiko’nun sabahki aynı yerde onu beklediğini görür, bu durum Ueno’yu çok duygulandırır, sever sevimli köpeğini ve birlikte eve dönerler.


Akıllı Hachiko çok kuvvetli içgüdüsüyle, sahibinin aynı zaman dilimi içerisinde trenden ineceğini tahmin etmiş o saatte istasyona giderek onu beklemeye başlamıştır.

Alışkanlık haline gelen bu uğurlama ve karşılama olayı ortalama bir yıl devam etmiş ve her defasında da sahibiyle birlikte eve dönmüştür Hachiko, hiçte saatini şaşırmamıştır.

                                       Hachiko'nun gelemiyeceğini bilemediği sahibini beklediği ilk günlerde

Yine bir günün akşamı Hachiko he zamanki gibi Shibuya İstsyonu kapısındaki yerine gelir ve Ueno’yu beklemeye başlar, Ueno inmemiştir trenden, onu gece yarısına kadar bekler, gelmiyeceğini anlayınca da eve geri döner.

                                İstasyonda herkesin sevgisini kazanan Hachiko

İkinci akşam gelir bekler Ueno’yu ama yoktur, üçüncü akşam yine aynı bekleyiş ama Profesör inmez trenden, beyin kanaması  geçirmiş ve işyerinde yaşama gözlerini yummuştur.

                                         Profesör Dr. Hidesabura Ueno

Bunu sadık dost Hachiko'ya anlatmak,  canı gibi sevdiği sahibinin öldüğünü, bir daha geri gelemiyeceğini söylemek mümkün olmadığı için yine her akşam inatla aynı yerde akşamları sahibini hep bekler gelir diye, bu durum haftalar, aylar yıllar sürer, yolcularda, ordan gelip geçenlerde olaya tanık olur her defasında ve bu vefalı dostun bu inanılmaz bağlılığı ve davranışı karşısında gözleri dolu dolu büyük bir duygu seli içerisinde evlerine döner.
                                                  
                     Her gün akşam istasyona gelen Hachiko'ya halkın sevgisi hiç eksik olmaz. 

Ve Tarih 8.Mart.1935 soğuk bir akşam vakti Hachiko, her zamanki gibi, 10 yıldır her akşam gelip sahibini beklediği Shibuya İstasyon çıkış kapısına gelir ve yine beklemeye başlar ama bu bekleyiş onun son bekleyişi olur.

                                Hachiko'nun son günleri

Yeryüzünde belkide bir çok insanın gösteremiyeceği bir vefa, sevgi ve sadakatin sembolü olan sevimli köpek Hachiko, bir yıl birlikte yaşadıktan sonra kaybettiği ve çok sevdiği sahibi Hidesabura Ueno'yu gelecek umuduyla, Shibuya İstasyonu’nun çıkış kapısında tam 10 yıl bekledikten sonra 12 yaşında oda yaşama veda eder.

                                Hachiko'nun öldüğü akşamı istasyon görevlileri ve sevenleri.
                              

Öldükten sonra törenle cesedi yakılan Hachiko'nun külleri, taparcasına sevdiği sahibi Hidesabura'nın Tokyo / Minato'da Aoyama Mezarlığı'daki mezarının yanına gömülür.

                                Dr.Hidesabura'nın Aoyama Mezarlığı'daki mezarı 

Japonlar bu vefalı hayvancağızın ölümünün hemen ardından aynı yere bronzdan yapılmış heykelini diker ve etrafını dzayn ederek Tokyo’nun en önemli buluşma yeri durumuna getirir, istasyonun çıkış kapısını.

                                  Savaş sırasında yıkılan ilk heykel

2 nci Dünya Savaşı’nda tüm ulusal değerlerin yok olmasına neden olan "Öldür-Yık-Kazan" gibi canilik ve canavarlık içeren eylemler sonucu, Hachiko'nun bronz heykelide silah sanayiinde kullanılmak üsere sökülmüş olsada, savaş sona erdikten sonra 1948 yılında kurulan  "Hachiko Heykeli'ni Yeniden Yaratma Derneği" ne yapılan bağışlarla yeniden yaptırılan heykel aynı yere , Ağustos.1948 de dikilmiştir.Ogünden günümüze kadar ayakta kalan "Hachiko Çıkışı" olarak da anılan Shibuya Metro İstasyonu’nun çıkış kapısındaki bu heykel alanı her yıl 8.Mart günü hayvan severlerin, daha doğrusu insan gibi insanların, sevgi ve merhamet sahiplerinin buluşma ve Hachiko’yu anma yeri olmuştur.  

                                       İstasyonda çıkış kapısındaki mozayik süslemeler
                                              
Hachiko hikayesini konu alan film 1987 yılında Japonya, 2009 yılında ise Hollywood Şirketleri tarafından çekilmiş ve bunlar yurdumuzd da gösterime girmiştir.
"Hachiko: Bir Köpeğin Öyküsü" adlı Hollywood çekimi filmde Profesör Dr. Ueno rolünü Richard Gere başarılı bir şekilde canlandırmıştır.

HACHİKO FİLM FRAGMANLARI ve VİDEOLAR için : TIKLAYIN

ETİKETLER : HACHİKO - SHİBUYA METROSU - AKİTA CİNS KÖPEK - ÖLEN SAHİBİNİ BEKLEYEN KÖPEK 
                        
BENZER KONULAR :

İzmir'de kedi vahşeti, cezası 3 ay hapis ve tecil.
Dışardan gelipte Güzel İzmir'in adını kirleten alçaklardan bir tanesi daha, üstelik ÜNİ öğrencisi, ne demeli bilmemki, bu şerefsiz okusa, diploma alsa ne yazar, yarın tek başına gördüğü bir çocuğa ne yapar.
Burası elin gavuru Fransa , yavru kediyi 2 m.den aşağı bırakan adama 2 yıl hapis 30 Bin Euro para cezası
Elin gavuru neolacak yani, ceza verdiğin canlı insan, bir hayvan için bir insana bukadar ceza verilirmi, yazık değilmi, gel Türkiye'ye adaleti gör, 84 TL.yeterde artar bile.
Burası elin gavuru ABD/Minnesota. Ayaklarından rahatsız olan köpeğini her akşam rahatlasın diye serin suya sokan adam.
Adama bakın ya, bir köpek için işi gücü bırak göle git onu yüzdür, vah vah, neymiş köpek rahatlıyacakmış. Altı üstü bir köpek, biz onu mekruh diye bırakın evi bahçeye bile sokmayız, çünkü müslümanız elhamdülillah.


Burası elin gavuru Avustralya, bir kadının atını kurtarma çabası.
Bizde olsa nemi olurdu, söylenmesi dahi insan olanın içini yakan cinsten, sözde at işkence çekmesin de sevmek, sevilmek sözcükleri nerede kaldı.
Burası Türkiye bir şiddet daha, alçak yaratık herzamanki gibi serbest.
Bilmem nekadar sabıkası olan pisliğin teki, yerde uzanmış kimseye zararı dokunmayan köpeğe tekme atıyor, yanındaki şerefsizde resmen sırıtıyor, diğer görenlerin ise gıkı çıkmıyor. Hem müslümanız hemde Türk ve dünyanın en merhametli toplumuyuz biz!!!Green Card çekilisine katilarak siz de ABD de yasama ve çalisma imkanina kavusabilirsiniz!


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020