Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

21.6.13

0
Hachiko. Sahibini 10 Yıl Bekleyen Köpeğin Filmi.HACHİKO. SAHİBİNİ 10 YIL BEKLEYEN SADIK KÖPEKLE İLGİLİ FİLM FRAGMANI ve VİDEOLAR


ABD/İngiltere ortak yapımı olan ve baş rolünü Richard Gere'nin oynadığı 2009 yılı çekimli
Filmin senaryosu gerçek bir olaydan esinlenerek hazırlanmıştır. 
Olay Japonya/Tokyo Kentinde geçer. Bir Üniversitede öğretim görevlisi olan sahibinin tren istasyonuna her gidiş ve gelişinde sabah, akşam ona refakat eden Hachiko adında Akita cinsi bir köpeğin hazin ve duygusal hikayesidir bu film.


Yine bir akşam üstü olağan karşılamayı yapmak üzere Hachiko evden çıkarak tren istasyonuna gelir ve çıkış kapısında her zamanki gibi sahibini beklemeye başlar, ama çok sevdiği , yanından hiç ayrılmak istemediği, kurtarıcısı ve mutlu yaşamını sağlayan sahibi trenden inmemiştir, çünkü öğretim üyesi o gün okulda yaşamını yitirmiştir.Hachiko eve döner ertesi akşam tekrar istasyona gelir ve çıkış kapsında oturur sahibini bekler, sahibi yine gelmez ve sadık köpeğimiz tam 10 yıla yakın bir zaman içerisinde her akşam istasyon çıkış kapısına gelir bekler sahibini, kimse ona sahibinin öldüğünü bir daha gelemiyeceğini anlatamamıştır.

Nihayet 10 uncu yıl içerisinde yine bir akşam vakti soğuk kış ayında, gelir umuduyla sahibini beklerden oda son nefesini verir.

                                Hachiko son nefesini verdiği istasyon çıkış kapısında.

Tüm insanlığa ders niteliğindeki bu vefalı, sevgi dolu, insanları kıskandıracak kadar sadakatli bağlılık, orada bulunan görevlileri ve yolcuları derin bir duygu seline kaptırır ve gözyaşlarıyle başbaşa bırakır.

Yapımcı Ülke   : ABD-İngiltere. 2009
Filmin Türü     : Aile Dram
Yönetmen        : Lasse Hallström
Yapımcılar       : Richard Gere - Timothy Patrick Cavanaugh
Oyuncular       : Richard Gere - Sarah Roemer - Joan Allen - Cary-hiroyuki Tagawa

FİLMİN FRAGMANI ve ALINTI VİDEOLAR :
FİLM HAKKINDA İZLEYİCİ YORUMU

McCandless (Efsane) | 28 Eylül 2012, 11:44

… Bir hayvanla bir insanın arasında inanılmaz bir -bağ- … Hayvanlar, bu yeryüzünün bir parçasıdır. Onlar besin zincirin vazgeçilmez puzzledır. 

İnsanlar bu dünyayı yıksalar da en azından onlar da yeryüzündeki kaleleri korumaya çalışıyorlar. Yani herkesin bir hazin görevi var. 

Köpekler sizce ne ifade ediyor ? Yani cana yakın birer dost mu ? Yada farklı birer düşler mi ? Kişisel yorumlarınızı bir tarafa bırakın ve köpeklerin insana duyduğu o tutkuyu anlamaya çalışın. 
İnsanlar.. Kırıcı bir varlıktır. Biri olur, o insanı kırarsın. O temiz kalpli insanı … Ama öfkeler, kinler unutulsa da gidenler kolay kolay geri dönmezler … 

Ya köpekler ? Onların nitekim başka görevi vardır. Ama insanlar ile bir bağ oluşur … O bağ ne mi ? DOSTLUK .. Vazgeçilmeyen dostluk. Bitmeyen sonsuzluk. O bağ ile o cana yakın dost ile birer sıcaklık oluşur. Herkes gider ama o kalır .. 

Yanınızda sıcacık bir tüy .. Bu havyan belki de bir ‘ kedi ‘ de olabilir. Ama köpeğin yeri her zaman farklıdır. En azından benim için. Yani kediler bence nankör bir canlıdır. Ama köpek çok farklı. Yani köpeğin boyutu biraz da -kocaman- olunca ona sarılacaksın ve tüylerinde yatacaksın. Gerektiğin de ağlayacaksın. 

Yani bu canlı muazzam değil mi ? Bu canlı ile bir bağ oluşmaz mı ? Tamam o köpeğin cinsine bağlı ama cinsini siz seçip alabilirsiniz. Yada o sizi bir şekilde bulur … Dostluk kavramın ne kadar hazin ne kadar olağanüstü oluşunun sebebi insanların dostluğu olsa da bazen bir köpekle de bu bağ oluşur ve dostlunuz olur. 

Sizle konuşmayan ve sizin sırlarınızı sonsuza kadar saklayacak bir dost. .. İyi değil mi ? Sahte yüzlere ne gerek var ? Gerçek bir dost varken. Ne gerek var sahte yüzlülere ? Siz o dostla ne kadar konuşursanız da o sadece sizi dinle...SADECE DİNLER … 

Bence insanlara çok fazla bağlanıyoruz. Tamam insanlar bizim için önemliler ama çok fazla güvenip çok fazla canımız yanıyor. Seviyoruz sonra gidiyor …. Güveniyoruz sonra gidiyor … Bağlanıyoruz sonra gidiyor … Yani bir nedenden muhakkak gidiyor… Gitmek kolaydır. Gitmek mi istiyorsunuz. Kalmanız anlamsız. Gidin. Durmaksızın .. 

İşte hayvanları bu yüzden çok seviyorum. Özellikle köpekleri onlar gitmez.. Giderse de bu dünyadaki ömrünü tamamladığı için gider. Onlar sizin arkanızdan sırt çevirmez. O bıçağı saplamaz arkanızda… O dostunuz size kötülük etmez aksini sizi dinler ve sizi hep sadık kalır .. 

Böyle harika bir şey varken neden bunca yalan neden bunca sahne yüzler ? Hepsi boş .. Sorun bizim gibi temiz kalpli insanların sahte yüzlere güvenmesinde .. Bırakın şu sahte insanları .. Güvenmeyin. İlla birine mi güveneceksin. Bir dost edinin ve dostluğun ne anlama geldiğini anlayın, soluksuzca. 

Filme göz atarsam. Muazzam bir biyografi filmi örneği .. İzlediğim en nadir filmlerden bir tanesi . Duygulandığım, ağladığım şahane bir eser. Duygularımı hem içe hem de dışa vurduğum bu eseri kesinlikle izleyin … Oyunculuğun inanılmazlığını filme izleyince anlarsınız. 
Hachiko adlı köpeğe o kadar etkilendim ki inanılmaz bir duyguydu. Umarım ilerde böyle bir şahane köpeğim olur. Filme söz edecek cümle bulamıyorum. Sadece izleyin ve bu harikulade eseri birlikte duygulanalım. Şiddetle öneriyorum. . . SAYGILARIMLA … Sahte yüzler, sahte insanlar. Yeterince bizi üzmedi mi ? …

ETİKETLER : HACHİKO - AKİTA - RİCHARD GERE - LASSE HALSTRÖM - SARAH ROEMER - JOAN ALLEN

<<< Ana Sayfa

Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020