Bumerang - Yazarkafe

8 Mart Kadınlar Kodu

YASAK SİTELER

8.3.13

0
8 Mart Dünya Kadınlar Günü8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARKEN


Bilindiği gibi 1977 yılında B.Milletler Genel Kurulu’da 8 Mart gününün Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmesinin ardından İslam Ülkeleri dışındaki tüm dünya ülkeleri ile İslam dünyasında laikliği kabul etmiş bulunan iki ülkeden birisi olan ülkemizde 8 Mart, “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya, etkinlikler ve konferanslar düzenlenmeye başlanmıştır.

Türkiye’de 80 darbesiyle idareye el koyan ve Atatürk’çü olduğunu iddia eden askeri rejim sonrası bir müddet ara verilmiş isede, 1990 lardan sonra kutlama ve etkinlikler tekrar başlamış ve günümüze kadar etmiş ve etmektedir.


TÜRKİYE İSLAM ÜLKESİMİDİR
Türkiye, bir  İslam  ülkesimidir yoksa çoğunluğu Müslüman olan laik bir devletmidir ve laiklik konularında bir soru ile karşılaşacağımız düşüncesi ile konuya açıklık getirmek isteriz :

Hernekadar Anayasamızın, Cumhuriyetin nitelikleri Madde- 2  “Türkiye Cumhuriyeti …demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” şeklinde isede, özellikle son yıllarda İslam Devleti imajı içerde ve dışarıda sık sık dile getirilmekte, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu imajla anılması adeta ısrar edilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, Başbakan Erdoğan’ın Avrupa Birliği konusundaki bir konuşmasında “İçinizde birde Müslüman ülke bulunsun” şeklindeki ifadesi, içerde ise bir haber TV. programında milyonların karşısında yapılan İstanbul’un fethi konusu tartışılırken, spiker hanımın “Böylece İstanbul bir Türk Şehri olmuştur” sözüne karşılık tartışmaya katılan AKP milletvekilinin ısrarla ve birkaç kere, spikerin “Türk Şehridir” şeklindeki ifadesinden vazgeçmesine kadar “İstanbul bir Müslüman Şehridir” cümlesini tekrarlamış durmuş ve spikeri susturmuştur. 

Hal böyle olunca da tabiatıyle şehri Müslüman olan ülkenin devleti de Müslüman Devlet olarak nitelenecektir.
Olayın en acı tarafı ise İstanbul’a Türk Şehri demekten adeta kaçınan bu sayın Milletvekiline, sen ne diyorsun diyende olmadı, çok doğru söyledin diyende.

    Laik Suriye karşıtı bir Suriye'li aile.Amaç çok çocuk, çok nüfus ve iktidar. Sunni İslamın yükselişi ve şerri kanunlar.

ORTA DOĞUDA  LAİKLİK
Laik İslam devletleri konusuna gelince bizim bildiğimiz kadarıyla bölgemizde  T.Cumhuriyeti, Suriye ve İsrail olmak üzere 3 laik devlet mevcut ve ikisinede düşmanız nedense. 
Suriye’yi yakında devirir ve el-kaide desteğinde şeriat yasalarını uygulatırız Allahın izniyle, çapulcular ordusunu varımız yoğumuzla destekliyerek.
İsrail’e bişey yapamıyacağımız belli zaten. Sıra kendi laiklik sistemimize gelir onuda halletmek üzereyiz, dalını budağını çoktan temizledik.

                                          Dünya Kadınlar Günü'nde T.C. bir aile.Farkımız sadece adımız.

El-Arabi’nin dünyaca ünlü vede şanlı bilim ve ilim adamları fetva verip durmadılarmı,  ”İslam ile laiklik bağdaşmaz, demokrasi arıyorsanız o zaten islamın kendisidir” diye.
Kısa zamanda ulu alimlerimizin, önderlerimizin nasihatlarını dinliyerek gereğini yapacağız inşallah.

                                             İslam ve demokrasi, çok eşlilik, Dünya Kadınlar Günü'nde kadın hakları.

Laiklik yok olduktan sonrada kadınlarımız İslam demokrasisi içinde özgürlüklerine kavuşacaklarından kadınlar gününede, haklarının aranmasınada gerek kalmayacaktır artık.

KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ
Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi 1910 yılına kadar uzanır. Günümüzde Danimarka'nın Başkenti olan Kopenhag kentinde yapılan 2 nci Enternasyonal Kadın Konferansında alınan bir kararla 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir. 


8.MART olarak kabul edilmesinin nedeni ise:
ABD nin New York Kentinde 40 bine yakın tekstil işçisinin uygulamaya başlattığı grevdir. Bu grev esnasında 8.Mart.1857 Günü New York kentindeki bir fabrika tekstil işçilerince işgal edilir ve işçiler kapıları kilitliyerek içerde işgale devam ederler.Bu gibi olaylara karşı hiç tavizkar davranmayan ABD yönetimi, işgalin sona erdirilmesi için kolluk güçlerini devreye sokar ve fabrika kuşatılır. İşçilere dışarı çıkmaları, işgale son vermeleri için devamlı anons yapılsada olumlu cevap alınmaz, bunun üzerine polis güçleri işgali kaldırmak ve elebaşları tutuklamak üzere saldırıya geçerek kapılara doğru yönelir.

Tam bu kargaşada nedeni hal anlaşılamayan bir yangın çıkar fabrika içinde. Canlarını kurtarmak isteyen işçiler kapılara doğru koşsada, kapıların kilitli olması zaman kaybettirir, üstelik polis barikatını aşmak da mümkün değildir.
Bu karışıklık içinde oldukça kalabalık olan işçilerden çoğu kadın olmak üzere 129 işçi yanarak yada dumandan boğularak can verir.Herne kadar 1910 yılından sonra anma ve kutlama günleri gerçekleşmiş isede, başta ABD olmak üzere birçok yandaş ülkelerce kadınlar günü yasaklı durumdadır.
1960 Yılı sonlarına doğru ABD nce kutlamanın serbest bırakılması, tüm dünyada etkinliklerin dahada ses getirir şekilde yapılmasına olanak sağlar. 

Her yıl 8 Mart günü ve öncesi kutlama mesajları gönderilir, panolara asılır, yazılı basında ve internette sür manşetten yayınlanır, etkinlikler yapılır ve konferanslar verilir ama ülkemizde kadın hakları, kadınlara verilen değer, insanca ve özgürce yaşam hakkı hangi düzeydedir diye soracak olursak, ne yazıkki özellikle son yıllarda verilecek yanıt pek içaçıcı olmayacaktır.

Özellikle ülkemizde kadınlarımızın sosyal durumları, özgürlükleri, eşit vatandaşlık koşulları tartışılır durumda olsada, kadınlara yönelik cinayetler, tecavüzler, tacizler, yaralama ve şiddet vakaları sürekli yükseliş göstersede, utanç duygularının ezikliği altında yinede herşeye rağmen kadınlarımıza "Dünya Kadınlar Günü"nüz kutlu olsun deriz. 

İLGİLİ KONULAR :
8 Mart 2013 Tarihinde "Dünya Kadınlar Günü" Hk.ki makalemiz
Kadınlara şiddet 9 yıl öncede, günümüzde de aynı, değişen birşey yok
Kızlarını diri diri gömen alçaklar ve kahrolsun böyle örf-adet gelenek.
Sakarya/Karasu'da öğretmeni tarafından kaçırılan 15 yaşındaki liseli kız
Liseli kız bulunamıyor, kaçıranın ailesi emniyet bizde diyor, kesin Feto cu bunlar yıl.2012.
Kaçırılan kız ve öğretmeni bulundu, basın ve halkın baskısı etkisini gösterdi


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlığında heykeli dikilen saygıdeğer öğretmen heykelinin önünde.

Bazı önemli günler için hazırlanmış kutlama EKartları

Dünya Kadınlar Günü kutlanırken Türkiye'nin durumu.


Küçük yaşına rağmen aile içi şiddet ve tacize uğradı, sonrada konuşmasın diye aile meclisi kararıyla diri diri toprağa gömüldü, burası neresi diye sorarsanız, çağ atlayan Türkiye.


Kayboldu dediler, Türkiye'nin dedektifi Müge Anlı olaya el attı ama yine bulunamadı. Samsun emniyetinin becerisi, olaya cinayet gözüyle bakmadığı için, kadın hala yok, bulunursa sanırım kemikleri olacaktır bulunan.Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sudoku

HER GÜN YENİ BİR SUDOKU BULMACA
     Powered by SudokuKingdom.com
NASIL OYNANIR :
Rakamları Yerleştirme :
1- Fare imleci istenen RAKAM üzerine getirilir ve TIK. Önceden yüklenen rakamlar içinde tıklanan rakam kaç tane varsa kırmızı çerçeve içinde belirir.
2- Seçilen rakam Fare ile istenen boş kareye getirilir ve TIK.
3- Silmek için Fare İmleci (X) üzerine getirilir ve TIK.
4- Fare ile silinecek rakam üzerine gelinir ve TIK.
Kurallar :
1- Aynı Blok.içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
2- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.
3- Aynı Satır içinde 1 den 9 a kadar tüm rakamlar yer alır. (Toplam:45) 2 Aynı rakam yer almaz.

FİLM-SLAYT-MÜZİK-KLİP

VİDEOLAR - Çeşitli

VİDEOLAR (Sevimli Hayvanlar)

TARİHTE BUGÜN-Hürriyet Kafe


Tarihte Bugün v.8.0
************************************

REKLAMLAR

Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz! ABD......
PERA BULVARI 28.6.2020